A malomipar és a pékségek kerültek az élelmiszer-biztonsági hivatal célkeresztjébe (Képünk illusztráció)
Fotó: Veres Nándor
Közel 11 ezer ellenőrzést hajtott végre májusban az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonság Hatóság. A hivatal emberei mintát vettek a laborvizsgálatok számára, ellenőrizték a nyersanyagok származását igazoló papírokat, a gyártás során kötelező élelmiszer-biztonsági előírások betartását és az élelmiszerek pontos felcímkézését.
2023. június 12., 12:252023. június 12., 12:25
2023. június 12., 15:372023. június 12., 15:37
Nagyszabású ellenőrzéseket hajtott végre májusban élelmiszeripari vállalatoknál az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonság Hatóság (ANSVSA). Ezúttal a nem állati eredetű nyersanyagokat feldolgozó cégeket vette gorcső alá. Az országszerte elvégzett 10 839 ellenőrzés során a hatóság emberei malmokat, pékségeket, hűsítő és szeszes italokat gyártó vállalatokat, valamint zöldség- és gyümölcsfeldolgozókat kerestek fel.
A hatóság közleménye szerint a hivatal ellenőrei csak azután büntettek, miután a gazdasági egységek záros határidőn belül sem korrigálták a korábbi ellenőrzés során tapasztalt élelmiszer-biztonsági mulasztásokat.
Az ellenőrök mintát vettek laboratóriumi vizsgálatok számára a cégek által gyártott és forgalmazott termékekből, hogy kimutassák a nyersanyagokban fellelhető növényvédőszer-maradványokat, gyomirtókat és más, az emberi fogyasztásra veszélyes szermaradványokat.
A hivatal szakemberei országszerte sok rendellenességet találtak a mezőgazdasági nyersanyagok pontos származási helyével kapcsolatban is, amikor az élelmiszerfeldolgozó cég nem vezetett megfelelő nyilvántartást ezek eredetéről.
Az élelmiszer-biztonsági hatóság minden megyére kiterjedő ellenőrzései
Mint ismeretes, a malomipar az elmúlt egy évben nagy mennyiségű ukrán gabonát dolgozott fel. Az ukrajnai termelők számára nem kötelező a szigorú uniós normatíva a növényvédelmi szerek használatáról, ezért a romániai piacra is érkeztek olyan mezőgazdasági szállítmányok, amelyek vizsgálata során az ellenőrök az Európai Unió országaiban rég betiltott növényvédő szerek maradványait mutatták ki.
Sok vitát kavar a kereskedelemben található zöldségek és gyümölcsök minősége. Mivel Romániában nem működik valamennyi mezőgazdasági termékre kiterjedő élelmiszer-biztonsági ellenőrzés, sok zöldségben a megengedettnél magasabb a vegyszermaradvány.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Háztetőket szakított, fákat döntött ki és elárasztotta az utcákat a vihar szerdán Sinaián és a Prahova-völgyének több közkedvelt üdülőtelepén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) munkacsoportjai már dolgoznak a második deficitcsökkentő csomagon, amelyik az első megszorító csomag „önkényes” intézkedéseit is korrigálni fogja – közölte szerdán a Facebook-oldalán Mihai Fifor.
A romániaiak több mint kétharmada szerint nőtt az utóbbi időben a nők elleni családon belüli erőszakos esetek száma – derül ki az INSCOP Research friss felméréséből.
Rendezni kell az elszaporodott medveállomány ügyét Romániában – jelentette ki Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter szerdán.
A legfőbb ügyészség zárolta a Călin Georgescu volt elnökjelölt biztonságáért felelős zsoldos, Horațiu Potra számláit és vagyonát egy adócsalási és
Zivatarokra figyelmeztető másodfokú, vagyis narancssárga riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat több kelet-erdélyi, moldvai és munténiai megyére.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Nem hogy nem szállították még a zernyesti medvemenhelyre a Transzfogarasi úton múlt héten egy olasz turista megölése miatt kilőtt anyamedve három bocsát, de még meg sem találták őket – közölte az intézmény.
szóljon hozzá!