Fotó: Jakab Mónika
Bár éppen a koronavírus-járvány harmadik hullámának kezdődő, felívelő szakaszában vagyunk, egyes szakértők derűlátóak azt illetően, mikorra fordul jobbra a helyzet. Doina Azoicăi, a Román Epidemiológiai Társaság elnöke szerint ugyan jövő évig a vírus még velünk marad, már idén nyáron érezhetően javul majd a helyzet.
2021. március 04., 19:162021. március 04., 19:16
2021. március 04., 19:572021. március 04., 19:57
Az Adevărul által idézett egészségügyi szakértő szerint igaz ugyan, hogy itt a harmadik hullám, mivel egyre jobban terjed a brit és a dél-afrikai vírusvariáns, ám szerinte ez kevésbé lesz intenzív, mint a második, mivel már van egy ütőkártya a kezünkben: az oltás. Márpedig ezen a téren Románia az élmezőnybe tartozik – igaz, a tesztelésben viszont nem.
A szakember némi kétellyel fogadja a hatóságok nyilatkozatait, hogy szeptemberre beoltják a lakosság 70 százalékát, ami már elvileg elegendő lenne a nyájimmunitás kialakulásához, ugyanakkor úgy véli: az egyre növekvő átoltottság és a vírus számára káros magasabb hőmérséklet miatt nyáron valóban elkezdhet visszatérni az élet a normális kerékvágásba, és lazítások jöhetnek. Mindemellett szerinte idén még nem szabadulunk meg teljesen a kórtól, ez csak 2022-ben valósulhat meg.
Ennek nyomán 2022-től visszatérhet a normalitás, miután az egyre hatékonyabb vakcinákkal sikerül ellenőrzés alá vonni a járványt.
Mint arról beszámoltunk, több szakorvos szerint is elérte az országot a járvány harmadik hulláma, ezt igazolja, hogy egyre többen szorulnak kórházi kezelésre, ráadásul ezek jelentős része immár a fiatalok közül kerül ki, ami a brit mutáns terjedésére utal. Az intenzív osztályokon is egyre több embert ápolnak, Temesváron például már nincsenek szabad helyek.
Szinten maradt a fertőzésszám
Az előző napihoz hasonlóan alakultak a csütörtökön közzétett fertőzési adatok: 35 949 tesztből – ebből 26 41 PCR-, 9539 pedig antigénteszt – 4271 lett pozitív, ami 11,88 százalékos arány. Ezzel az igazolt fertőzöttek száma 816 859. A gyógyultak száma 2894 fővel 749 673-ra nőtt. Az aktív esetek száma már 46 232 volt. A kór szövődményeiben 98-an haltak meg – közülük 94-en krónikus betegek voltak –, ezzel 20 684-re nőtt az elhunytak száma. A kórházakban 9035 fertőzöttet ápoltak, közülük 1070-et intenzív osztályon.
Megkezdték a Szputnyik V folyamatos értékelését
Megkezdte az orosz Szputnyik V vakcina folyamatos értékelését (rolling review) az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Humángyógyszer Bizottsága (CHMP) – közölte csütörtökön az orosz oltóanyagok fejlesztését finanszírozó Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI). Kirill Dmitrijev, az RFPI vezérigazgatója kijelentette, hogy jóváhagyás esetén júniustól 50 millió adag Szputnyik V lesz szállítható az Unióba. Eközben Jirí Ovcácek cseh elnöki szóvivő szerda este a Twitteren közölte: Kína Milos Zeman cseh államfő kérésére koronavírus elleni Sinopharm vakcinát szállít Csehországnak. Ovcácek szerint az államfőt Andrej Babis miniszterelnök kérte meg arra, hogy forduljon Kínához a Sinopharm vakcina ügyében. Szerda este jelentette az IHNED.cz cseh hírportál jól értesült forrásokra hivatkozva, hogy Csehország, Szlovákia és Ausztria soron kívül egyenként százezer adag Pfizer/BioNTech vakcinát kap az Európai Unió többi tagállamától.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!