Az új szabályozás a beteg pihenését is szolgálná, a gyógyulását is elősegítené
Fotó: Veres Nándor
Megváltoztatnák a beteglátogatásra vonatkozó szabályokat a hatóságok, valamint módosítanák, miként tájékoztatják a hozzátartozókat a kórházban fekvő beteg állapotáról. András-Nagy Róbert sepsiszentgyörgyi kórházigazgató lapunknak elmondta, az új módosítással nemcsak a gyógyítás folyamatát könnyítenék meg az orvos számára, hanem a beteg jogait is védenék.
2022. december 06., 14:142022. december 06., 14:14
Lezárult annak a miniszteri rendeletnek a nyilvános vitája, amely a beteglátogatást szabályozza. Az egészségügyi minisztérium megváltoztatná a beteglátogatásra vonatkozó szabályokat, valamint azt is módosítanák, miként tájékoztatják a hozzátartozókat a kórházban fekvő beteg állapotáról. András-Nagy Róbert kórházigazgató lapunknak kifejtette, a tervezett módosítás több jelenlegi problémát megold, a látogatás és a tájékoztatás ugyanis egy kötéltánc, folyamatos együttműködést igényel a beteg, a hozzátartozók és az egészségügyi személyzet részéről, és ha bármelyik fél átlépi a jóérzés határait, annak általában a betegek látják a kárát.
A tervezet értelmében hétköznapokon 15:00 és 20:00 óra között, hétvégén pedig 10:00 és 20:00 óra között lenne lehetőség a beteglátogatásra, legfeljebb 30 perces látogatási idővel.
Kérésre a kórházak kötelesek lesznek továbbá a beteg felvételét követő két órán belül telefonon vagy SMS-ben értesíteni a hozzátartozókat arról, hogy melyik osztályon, hányas számú kórteremben fekszik a beteg, valamint a kezelőorvos nevét, valamint azt a telefonszámot, amelyen a beteg állapotáról tájékoztatást kaphatnak.
Ha a miniszteri rendelet életbe lép, több problémát is megold – szögezte le megkeresésünkre András-Nagy Róbert. A sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója rámutatott, elsősorban az segít, ha legtöbb 30 perces látogatási időt szabnak meg, és nem fordulhat elő, hogy reggel 8 órakor megérkezik a beteg ágya mellé a házastársa, és este 8 órakor távozik.
– tette hozzá az igazgató.
Felidézte, előfordult, hogy a légzéselégtelenséggel küzdő beteg telefonja folyamatosan csöngött, a rokonok, a barátok, a szomszédok is hívták, érdeklődtek a hogylétéről, ám a sok beszéd megerőltető volt számára, késleltette a gyógyulását. Hasonló a helyzet a látogatókkal is, szem előtt kell tartani, hogy a páciensnek pihennie kell, hogy gyógyuljon. Másrészt a kórtermekben folyamatosan különböző tevékenységek zajlanak – kezelés, kötözés, mosdatás –, mely közben a beteget feszélyezi egy kívülálló jelenléte. Egy helyiségben pedig általában több beteg is fekszik, tehát az egyik hozzátartozói a másik számára idegenek. Ha minderre a kórházi alkalmazottak felhívják a látogatók figyelmét, sok esetben rossz néven veszik – részletezte a kórházigazgató.
A pácienshez rendelt kód általános adatvédelmi szabályozási (GDPR) kérdéseket, a betegjog vetületeit is egyértelműsítheti, nem utolsósorban pedig korlátozza a betelefonálók számát – mondta András-Nagy Róbert. Kifejtette, szintén a pandémia alatt szembesültek azzal, hogy a beteg számos rokona telefonált, a hogylétéről érdeklődve, így ugyanarról a páciensről, ugyanazokat az információkat többször is el kellett hogy mondja az orvos vagy az asszisztens.
A további lépések még kidolgozásra szorulnak, például, hogy az országos rendszer vagy a kórház generálja a betegkódot, azt majd milyen fokú hozzátartozó és mi módon kapja meg. Az eljárás mindenkinek, az orvosnak, az asszisztensnek biztonságot nyújt, hogy valóban felhatalmazott személlyel beszél, így olyan információkat is megoszt, amit eddig lehet visszatartott egy telefonbeszélgetés alkalmával. Kiegyensúlyozott hozzáállásra, együttműködésre van szükség a beteg, a kórházi szakemberek és a hozzátartozók között, ha az egyensúly megbomlik, annak elsősorban a beteg látja a kárát – hangsúlyozta András-Nagy Róbert.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
szóljon hozzá!