Az új szabályozás a beteg pihenését is szolgálná, a gyógyulását is elősegítené
Fotó: Veres Nándor
Megváltoztatnák a beteglátogatásra vonatkozó szabályokat a hatóságok, valamint módosítanák, miként tájékoztatják a hozzátartozókat a kórházban fekvő beteg állapotáról. András-Nagy Róbert sepsiszentgyörgyi kórházigazgató lapunknak elmondta, az új módosítással nemcsak a gyógyítás folyamatát könnyítenék meg az orvos számára, hanem a beteg jogait is védenék.
2022. december 06., 14:142022. december 06., 14:14
Lezárult annak a miniszteri rendeletnek a nyilvános vitája, amely a beteglátogatást szabályozza. Az egészségügyi minisztérium megváltoztatná a beteglátogatásra vonatkozó szabályokat, valamint azt is módosítanák, miként tájékoztatják a hozzátartozókat a kórházban fekvő beteg állapotáról. András-Nagy Róbert kórházigazgató lapunknak kifejtette, a tervezett módosítás több jelenlegi problémát megold, a látogatás és a tájékoztatás ugyanis egy kötéltánc, folyamatos együttműködést igényel a beteg, a hozzátartozók és az egészségügyi személyzet részéről, és ha bármelyik fél átlépi a jóérzés határait, annak általában a betegek látják a kárát.
A tervezet értelmében hétköznapokon 15:00 és 20:00 óra között, hétvégén pedig 10:00 és 20:00 óra között lenne lehetőség a beteglátogatásra, legfeljebb 30 perces látogatási idővel.
Kérésre a kórházak kötelesek lesznek továbbá a beteg felvételét követő két órán belül telefonon vagy SMS-ben értesíteni a hozzátartozókat arról, hogy melyik osztályon, hányas számú kórteremben fekszik a beteg, valamint a kezelőorvos nevét, valamint azt a telefonszámot, amelyen a beteg állapotáról tájékoztatást kaphatnak.
Ha a miniszteri rendelet életbe lép, több problémát is megold – szögezte le megkeresésünkre András-Nagy Róbert. A sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója rámutatott, elsősorban az segít, ha legtöbb 30 perces látogatási időt szabnak meg, és nem fordulhat elő, hogy reggel 8 órakor megérkezik a beteg ágya mellé a házastársa, és este 8 órakor távozik.
– tette hozzá az igazgató.
Felidézte, előfordult, hogy a légzéselégtelenséggel küzdő beteg telefonja folyamatosan csöngött, a rokonok, a barátok, a szomszédok is hívták, érdeklődtek a hogylétéről, ám a sok beszéd megerőltető volt számára, késleltette a gyógyulását. Hasonló a helyzet a látogatókkal is, szem előtt kell tartani, hogy a páciensnek pihennie kell, hogy gyógyuljon. Másrészt a kórtermekben folyamatosan különböző tevékenységek zajlanak – kezelés, kötözés, mosdatás –, mely közben a beteget feszélyezi egy kívülálló jelenléte. Egy helyiségben pedig általában több beteg is fekszik, tehát az egyik hozzátartozói a másik számára idegenek. Ha minderre a kórházi alkalmazottak felhívják a látogatók figyelmét, sok esetben rossz néven veszik – részletezte a kórházigazgató.
A pácienshez rendelt kód általános adatvédelmi szabályozási (GDPR) kérdéseket, a betegjog vetületeit is egyértelműsítheti, nem utolsósorban pedig korlátozza a betelefonálók számát – mondta András-Nagy Róbert. Kifejtette, szintén a pandémia alatt szembesültek azzal, hogy a beteg számos rokona telefonált, a hogylétéről érdeklődve, így ugyanarról a páciensről, ugyanazokat az információkat többször is el kellett hogy mondja az orvos vagy az asszisztens.
A további lépések még kidolgozásra szorulnak, például, hogy az országos rendszer vagy a kórház generálja a betegkódot, azt majd milyen fokú hozzátartozó és mi módon kapja meg. Az eljárás mindenkinek, az orvosnak, az asszisztensnek biztonságot nyújt, hogy valóban felhatalmazott személlyel beszél, így olyan információkat is megoszt, amit eddig lehet visszatartott egy telefonbeszélgetés alkalmával. Kiegyensúlyozott hozzáállásra, együttműködésre van szükség a beteg, a kórházi szakemberek és a hozzátartozók között, ha az egyensúly megbomlik, annak elsősorban a beteg látja a kárát – hangsúlyozta András-Nagy Róbert.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!