Gyanús politikai finanszírozások: idén 1 660 000 lej értékben szabtak ki bírságokat és 19 503 170 lejt koboztak el
Fotó: Pixabay
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság (AEP) összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a helyi, parlamenti, europarlamenti és államelnöki választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt; a legnagyobb összegeket a Románok Egyesüléséért Szövetségtől (AUR) kobozták el, a legnagyobb bírságot pedig Călin Georgescu volt államfőjelöltre rótták ki – derül ki az Expert Forum csütörtökön közzétett jelentéséből.
2025. július 17., 18:222025. július 17., 18:22
Az AEP által folyósított adatok szerint tavaly és az idén 1 660 000 lej értékben szabtak ki bírságokat és 19 503 170 lejt koboztak el.
előbbi 200 000 lejes, utóbbi 100 000 lejes pénzbüntetésben részesült számos törvényszegés miatt.
Călin Georgescu esetében a választási pénzforrások eredetére, a kampányban használható anyagokra, valamint a bevételeket és kiadásokat rögzítő jelentés és az igazoló dokumentumok benyújtására vonatkozóan állapítottak meg törvénysértést – írja az Agerpres.
A POT azért kapott bírságot, mert az állami költségvetési támogatásból származó bevételeket nem rendeltetésszerűen használta fel, és nem nyújtotta be a törvény által előírt 15 napos határidőn belül a kért információkat az AEP-nek.
Nicușor Dan államelnökre az AEP két, egyenként 20 000 lej értékű pénzbírságot szabott ki a választási törvények megszegése miatt. A Diana Șoșoacă vezette SOS Románia pártra 45 000 lejes pénzbírságot szabott ki, továbbá 479 000 lejt kobozott el tőle az AEP.
Az elmúlt másfél év során a Szociáldemokrata Párt kapta a legkisebb bírságokat: egy-egy 15 ezer lejes büntetést az önkormányzati, valamint a parlamenti választásokra. Az AEP ugyanakkor 325 ezer lejt kobozott el a PSD-től a helyi, illetve 4279 lejt a parlamenti választásokkal összefüggésben – olvasható az Expert Forum jelentésében.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Egész testén súlyos égési sérüléseket szenvedett egy bukaresti kamasz, akit áramütés ért, amikor egy videójátékban látott jelenetet utánozva felmászott egy vagon tetejére – közölte a román rendőrség.
Romániában nincs szükség a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítására – szögezte le Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A legfelsőbb bíróság szerdán elrendelte a Horațiu Potra csapatához tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának újabb 30 napos meghosszabbítását.
szóljon hozzá!