Fotó: Páva Adorján
Hivatalosan az év eleje óta a kórházak udvarán, speciális tárolókban és videóval vagy biztonsági személyzet által felügyelt területeken kell gyűjteni Romániában a lejárt vagy még érvényes szavatosságú, de a betegek által már nem használt gyógyszereket.
2024. május 18., 11:212024. május 18., 11:21
Az idén áprilisban megjelent módszertan szerint minden állami és magán egészségügyi intézmény köteles összegyűjteni a lejárt gyógyszereket a lakosságtól. Az egészségügyi intézmények vezetőinek biztosítaniuk kell speciális konténereket, ezeket a kórház udvarán, megjelölt, a polgárok számára hozzáférhető helyen kell elhelyezniük.
A kórházak meghatározhatnak bizonyos napokat és időpontokat, amikor a polgárok elvihetik a kijelölt pontokra a gyógyszereket. Például az Arad Megyei Sürgősségi Kórházban a múlt héten megnyitott gyűjtőpont szerdánként 9 és 11 között áll a polgárok rendelkezésére.
A bukaresti Bagdasar Arseni kórház az elsők között vezette be ezt a rendszert az év eleje óta. A news.ro hírportálnak nyilatkozó Andreea Preda epidemiológus felhívta a figyelmet azokra a hibákra, amelyet egyesek elkövetnek a gyógyszerek leadásakor: személyes tárgyakat, például kozmetikumokat, rúzst, vagy akár óvszert is tesznek a zacskókba, holott ez tilos – ezeket a termékeket nem szabadna gyógyszerként kidobni, hanem egyszerű hulladékként kellene a kukákba kerülniük. „Az év eleje óta változott a jogszabály, abban az értelemben, hogy megjelent a metodológia. Az a kérésünk, hogy a polgárok a megfelelő időben, a megfelelő napokon dobják el a gyógyszereket,
Van egy kijelölt helyünk, feliratok vezetnek oda, ki van függesztve az ártalmatlanítás ütemterve. Az egyes kategóriájú készítményeket speciális tartályokba kell dobni, egy erre szakosodott és felhatalmazott cég elszállítja és megsemmisíti a vegyi anyagokat” – mondta a bukaresti kórház epidemiológus-főorvosa. Hozzátette,
Beatrice Speteanu gyógyszerész, a Hagyományos Gyógyszertárak és Gyógyszerészek Szövetségének elnöke felhívta a figyelmet, hogy a kidobandó gyógyszerek külső karton-csomagolását a papírhulladékba kell tenni, a tablettákat külön helyre kell üríteni, és szintén külön helyre kell dobni a nyomást tartalmazó flakonokat – az aeroszolokat, spray-ket, hiszen ezeket nem lehet a többi gyógyszerrel együtt elégetni. Mint részletezte, szintén külön kell kidobni mindent, ami oldat, folyadék, a kórházak speciális zsákokat biztosítanak, amelyek megakadályozzák a szivárgást. „A kábítószernek minősülő készítményekre vonatkozóan a törvény nem változott: ezeket vissza kell vinni a gyógyszertárba megsemmisítésre. Ami a kórházi gyűjtést illeti, számunkra ez az intézkedés nagyon is üdvözlendő, mert a kórházakon keresztül sokkal könnyebben meg lehet valósítani a megsemmisítést, ott amúgy is nagy mennyiségű kidobandó orvosság gyűl össze” – mondta a szövetség elnöke. Amikor először merült fel a törvényjavaslat, hogy a gyógyszertárakban kell gyűjteni a lejárt orvosságokat, sok nehézség merült fel, mert a gyógyszertáraknak külön helyet kellett szorítaniuk a termékek szétválogatására. A gyógyszerész felhívta a figyelmet, arra biztatják az embereket, hogy
„Reméljük, hogy minden kórház képes lesz kialakítani a speciális gyűjtőpontokat” – mondta Beatrice Speteanu.
Lejárt szavatosságú és fel nem használt gyógyszerek gyűjtőpontját indítják el május közepétől az Arad megyei sürgősségi kórházban.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
szóljon hozzá!