Fotó: Páva Adorján
Hivatalosan az év eleje óta a kórházak udvarán, speciális tárolókban és videóval vagy biztonsági személyzet által felügyelt területeken kell gyűjteni Romániában a lejárt vagy még érvényes szavatosságú, de a betegek által már nem használt gyógyszereket.
2024. május 18., 11:212024. május 18., 11:21
Az idén áprilisban megjelent módszertan szerint minden állami és magán egészségügyi intézmény köteles összegyűjteni a lejárt gyógyszereket a lakosságtól. Az egészségügyi intézmények vezetőinek biztosítaniuk kell speciális konténereket, ezeket a kórház udvarán, megjelölt, a polgárok számára hozzáférhető helyen kell elhelyezniük.
A kórházak meghatározhatnak bizonyos napokat és időpontokat, amikor a polgárok elvihetik a kijelölt pontokra a gyógyszereket. Például az Arad Megyei Sürgősségi Kórházban a múlt héten megnyitott gyűjtőpont szerdánként 9 és 11 között áll a polgárok rendelkezésére.
A bukaresti Bagdasar Arseni kórház az elsők között vezette be ezt a rendszert az év eleje óta. A news.ro hírportálnak nyilatkozó Andreea Preda epidemiológus felhívta a figyelmet azokra a hibákra, amelyet egyesek elkövetnek a gyógyszerek leadásakor: személyes tárgyakat, például kozmetikumokat, rúzst, vagy akár óvszert is tesznek a zacskókba, holott ez tilos – ezeket a termékeket nem szabadna gyógyszerként kidobni, hanem egyszerű hulladékként kellene a kukákba kerülniük. „Az év eleje óta változott a jogszabály, abban az értelemben, hogy megjelent a metodológia. Az a kérésünk, hogy a polgárok a megfelelő időben, a megfelelő napokon dobják el a gyógyszereket,
Van egy kijelölt helyünk, feliratok vezetnek oda, ki van függesztve az ártalmatlanítás ütemterve. Az egyes kategóriájú készítményeket speciális tartályokba kell dobni, egy erre szakosodott és felhatalmazott cég elszállítja és megsemmisíti a vegyi anyagokat” – mondta a bukaresti kórház epidemiológus-főorvosa. Hozzátette,
Beatrice Speteanu gyógyszerész, a Hagyományos Gyógyszertárak és Gyógyszerészek Szövetségének elnöke felhívta a figyelmet, hogy a kidobandó gyógyszerek külső karton-csomagolását a papírhulladékba kell tenni, a tablettákat külön helyre kell üríteni, és szintén külön helyre kell dobni a nyomást tartalmazó flakonokat – az aeroszolokat, spray-ket, hiszen ezeket nem lehet a többi gyógyszerrel együtt elégetni. Mint részletezte, szintén külön kell kidobni mindent, ami oldat, folyadék, a kórházak speciális zsákokat biztosítanak, amelyek megakadályozzák a szivárgást. „A kábítószernek minősülő készítményekre vonatkozóan a törvény nem változott: ezeket vissza kell vinni a gyógyszertárba megsemmisítésre. Ami a kórházi gyűjtést illeti, számunkra ez az intézkedés nagyon is üdvözlendő, mert a kórházakon keresztül sokkal könnyebben meg lehet valósítani a megsemmisítést, ott amúgy is nagy mennyiségű kidobandó orvosság gyűl össze” – mondta a szövetség elnöke. Amikor először merült fel a törvényjavaslat, hogy a gyógyszertárakban kell gyűjteni a lejárt orvosságokat, sok nehézség merült fel, mert a gyógyszertáraknak külön helyet kellett szorítaniuk a termékek szétválogatására. A gyógyszerész felhívta a figyelmet, arra biztatják az embereket, hogy
„Reméljük, hogy minden kórház képes lesz kialakítani a speciális gyűjtőpontokat” – mondta Beatrice Speteanu.
Lejárt szavatosságú és fel nem használt gyógyszerek gyűjtőpontját indítják el május közepétől az Arad megyei sürgősségi kórházban.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!