Fotó: Páva Adorján
Hivatalosan az év eleje óta a kórházak udvarán, speciális tárolókban és videóval vagy biztonsági személyzet által felügyelt területeken kell gyűjteni Romániában a lejárt vagy még érvényes szavatosságú, de a betegek által már nem használt gyógyszereket.
2024. május 18., 11:212024. május 18., 11:21
Az idén áprilisban megjelent módszertan szerint minden állami és magán egészségügyi intézmény köteles összegyűjteni a lejárt gyógyszereket a lakosságtól. Az egészségügyi intézmények vezetőinek biztosítaniuk kell speciális konténereket, ezeket a kórház udvarán, megjelölt, a polgárok számára hozzáférhető helyen kell elhelyezniük.
A kórházak meghatározhatnak bizonyos napokat és időpontokat, amikor a polgárok elvihetik a kijelölt pontokra a gyógyszereket. Például az Arad Megyei Sürgősségi Kórházban a múlt héten megnyitott gyűjtőpont szerdánként 9 és 11 között áll a polgárok rendelkezésére.
A bukaresti Bagdasar Arseni kórház az elsők között vezette be ezt a rendszert az év eleje óta. A news.ro hírportálnak nyilatkozó Andreea Preda epidemiológus felhívta a figyelmet azokra a hibákra, amelyet egyesek elkövetnek a gyógyszerek leadásakor: személyes tárgyakat, például kozmetikumokat, rúzst, vagy akár óvszert is tesznek a zacskókba, holott ez tilos – ezeket a termékeket nem szabadna gyógyszerként kidobni, hanem egyszerű hulladékként kellene a kukákba kerülniük. „Az év eleje óta változott a jogszabály, abban az értelemben, hogy megjelent a metodológia. Az a kérésünk, hogy a polgárok a megfelelő időben, a megfelelő napokon dobják el a gyógyszereket,
Van egy kijelölt helyünk, feliratok vezetnek oda, ki van függesztve az ártalmatlanítás ütemterve. Az egyes kategóriájú készítményeket speciális tartályokba kell dobni, egy erre szakosodott és felhatalmazott cég elszállítja és megsemmisíti a vegyi anyagokat” – mondta a bukaresti kórház epidemiológus-főorvosa. Hozzátette,
Beatrice Speteanu gyógyszerész, a Hagyományos Gyógyszertárak és Gyógyszerészek Szövetségének elnöke felhívta a figyelmet, hogy a kidobandó gyógyszerek külső karton-csomagolását a papírhulladékba kell tenni, a tablettákat külön helyre kell üríteni, és szintén külön helyre kell dobni a nyomást tartalmazó flakonokat – az aeroszolokat, spray-ket, hiszen ezeket nem lehet a többi gyógyszerrel együtt elégetni. Mint részletezte, szintén külön kell kidobni mindent, ami oldat, folyadék, a kórházak speciális zsákokat biztosítanak, amelyek megakadályozzák a szivárgást. „A kábítószernek minősülő készítményekre vonatkozóan a törvény nem változott: ezeket vissza kell vinni a gyógyszertárba megsemmisítésre. Ami a kórházi gyűjtést illeti, számunkra ez az intézkedés nagyon is üdvözlendő, mert a kórházakon keresztül sokkal könnyebben meg lehet valósítani a megsemmisítést, ott amúgy is nagy mennyiségű kidobandó orvosság gyűl össze” – mondta a szövetség elnöke. Amikor először merült fel a törvényjavaslat, hogy a gyógyszertárakban kell gyűjteni a lejárt orvosságokat, sok nehézség merült fel, mert a gyógyszertáraknak külön helyet kellett szorítaniuk a termékek szétválogatására. A gyógyszerész felhívta a figyelmet, arra biztatják az embereket, hogy
„Reméljük, hogy minden kórház képes lesz kialakítani a speciális gyűjtőpontokat” – mondta Beatrice Speteanu.
Lejárt szavatosságú és fel nem használt gyógyszerek gyűjtőpontját indítják el május közepétől az Arad megyei sürgősségi kórházban.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!