Fotó: NATO/Facebook
Románia tájékoztatta NATO-szövetségeseit arról, hogy olyan roncsdarabokat találtak a Duna közelében, amelyek valószínűsíthetően egy drón darabjai – nyilatkozta szerdán este Klaus Iohannis.
2023. szeptember 07., 00:142023. szeptember 07., 00:14
2023. szeptember 07., 00:262023. szeptember 07., 00:26
A Három Tenger Kezdeményezés bukaresti értekezletét követő sajtótájékoztatón az államfő rámutatott, háború dúl a szomszédos országban, emiatt rendkívül változékony a helyzet, „ma más helyzet van, mint tegnap volt”. Hozzátette, a hatóságok mindvégig „jóhiszeműen és a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján” kommunikáltak a témáról.
Mint az államfő hangsúlyozta, Románia NATO-nagykövetét, Dănuţ Sebastian Neculăescut megbízták, hogy tájékoztassa az „esetleges incidensről” a NATO főtitkárát és a szövetséges országokat, és ez Iohannis közlése szerint szerdán reggel meg is történt”. „Itt tartunk jelenleg, és amennyiben a vizsgálat új bizonyítékokkal szolgál, megtesszük majd a következő lépéseket” – fogalmazott Iohannis.
Az incidenssel kapcsolatban szerdán közleményt bocsátott ki a NATO, amelyben a katonai szövetség tagállamainak „erős szolidaritásáról” biztosította Romániát. „Folyamatosan figyelemmel követjük a helyzetet, és szoros kapcsolatban állunk szövetségesünkkel, Romániával” – szerepel a NATO közleményében. Dylan White, az Észak-atlanti Szerződés Szervezete szóvivője ugyanakkor elmondta, az Oroszország által Ukrajna ellen kirobbantott háborúra adott válaszként a katonai szövetség már tavaly számottevően megerősítette jelenlétét a Fekete-tenger térségében.
Klaus Iohannis államfő sürgős, szakszerű vizsgálatot kért a Tulcea megyében becsapódott orosz dróndarabok ügyében, tisztázandó a megtalált darabok eredetét, és azt, hogy mikor, hogyan, és milyen körülmények között kerültek Románia területétre.
A védelmi minisztérium (MAPN) által kirendelt csapatok az ukrán Izmajil folyami kikötővárossal szemben található romániai Plauru falu téréségében, a parttól száz méternyire, sűrű növényzet között találták meg a dróndaraboknak tűnő tárgyakat, amelyeket laboratóriumi vizsgálatnak vetnek alá, hogy megállapítsák eredetüket, és azt, hogy mikor kerültek oda.
A tárca szerdai bejelentésére reagálva Klaus Iohannis államfő azt mondta: sürgős, szakszerű vizsgálatot kért az ügyben, tisztázandó a megtalált darabok eredetét, és azt, hogy mikor, hogyan, és milyen körülmények között kerültek Románia területétre. „Ha beigazolódik, hogy orosz drón darabjait találták meg román területen, az a NATO-szövetséges Románia területi épségének és szuverenitásának súlyos megsértését jelenti, és teljességgel elfogadhatatlan” – szögezte le Iohannis. Hozzátette: az ukrán civil infrastruktúra elleni támadások háborús bűncselekmények, amelyek a román határ közvetlen közelében történnek.
„Mi azonban készenlétben állunk, állandó kapcsolatban a többi NATO-szövetségessel. Ismétlem: a NATO keretében Románia roppant erős, történelme legerősebb biztonsági garanciáival rendelkezik” – hangoztatta az elnök. Aki kedden még cáfolta, hogy román területre estek volna a Duna-parti ukrán kikötőket támadó orosz drónok, vagy azok darabjai, holott Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter azt állította, hogy Kijev fényképfelvétellel is bizonyítani tudja, hogy a drónok román területet is megtámadtak egy vasárnap éjszakai légicsapásban. „Az ország területe kizárólagos ellenőrzésünk alatt áll: mindent megvizsgáltunk, megnyugtathatom a lakosságot, hogy semmi sem esett le Romániában, de természetesen aggódunk, mert ezek a támadások a román határ közevetlen közelében, attól 800 méternyire történtek” – mondta a luxemburgi miniszterelnökkel közösen tartott keddi sajtótájékoztatóján a román államfő.
Román katonai szakértők azt valószínűsítik, hogy az orosz drónt az ukrán légvédelem eltalálta, és azért estek darabjai román területre.
Bár a bukaresti hatóságok két napon keresztül cáfolták, szerdán kiderült, mégis lezuhant román területen egy orosz drón, amelynek megtalálták a maradványait. Mindezt a román védelmi miniszter a helyszínen megerősítette.
A költségvetési hiány csökkentése csak korrekciós intézkedésekkel érhető el, amelyek többsége népszerűtlen lesz, de szükségszerű – jelentette ki pénteken a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke.
Tiltakozó akciót hirdetett jövő szerdára a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség.
Július közepéig Románia nagy részén a hőmérséklet az ilyenkor megszokottnál melegebb lesz – derül ki a következő négy hétre vonatkozó időjárás-előrejelzésből, amelyet a News.ro hírügynökség ismertetett.
Bűnügyi felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés jogerős. A fellebbezést csütörtökön tárgyalták a Călin Georgescu jelenlétében.
Dominic Fritz már az első fordulóban megnyerte a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségére kiírt belső választást.
Nicușor Dan államfő pénteken megkoszorúzta a bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművét.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas színvonalú orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
A közel-keleti biztonsági helyzet miatt pénteken öt Bukarestből Tel-Avivba és onnan a román fővárosba tartó járatot töröltek.
A kormányalakítási tárgyalásokon egyelőre egyik párt részéről sem érkezett javaslat a miniszterelnök személyére, így a miniszteri tárcákról sem folytak tárgyalások – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Mircea Fechet kijelentette, hogy szerinte a roncsautóprogram folytatódni fog, mivel nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági szempontokból is hasznosnak bizonyult.
szóljon hozzá!