Az ukrajnai tűzszünet és annak felügyelete jelentette a CSAT-ülés fő napirendi pontját
Fotó: presidency.ro
Románia üdvözli a rijádi béketárgyalások eredményeit, fekete-tengeri országként kiemelt figyelemmel követi a tűzszünetre, ennek ellenőrzésére, a hajózás biztonságára vonatkozó egyeztetéseket és kész részt venni a fekete-tengeri tűzszünet felügyeletében – közölte pénteki ülése után a legfelsőbb védelmi tanács (CSAT). A tűzszünet kérdése mellett szóba került a haditengerészet flottájának bővítése is.
2025. március 28., 20:372025. március 28., 20:37
Az Ilie Bolojan ideiglenes államfő által első ízben összehívott nemzetbiztonsági testület elsősorban az ukrajnai háború fejleményeit és az Amerikai Egyesült Államok által kezdeményezett béketárgyalások perspektíváit elemezte. Az ülésről kiadott közlemény megállapítja: Romániának van a leghosszabb szárazföldi és tengeri határa Ukrajnával, ilyenként közvetlenül érdekelt a tűzszünetben, majd a háború lezárásában, Ukrajna európai integrációja folytatásában.
A CSAT szerint a béketárgyalásokról nem hiányozhat sem Európa, sem Ukrajna. Az európai országoknak az eddigieknél nagyobb szerepet kell vállalniuk az európai béke megőrzésében és a maga részéről Románia kész is fokozatosan, az európai alapokat felhasználva növelni védelmi kiadásait – idézte a közleményt az MTI. A CSAT fel is hatalmazta a védelmi minisztériumot egy új könnyű korvett beszerzésére és folytassa a román hadiflotta korszerűsítési programját.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
A CSAT ugyanakkor kiemelte, hogy Romániának sürgős, kezdeményező lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy erősítse kétoldalú együttműködését legfőbb stratégiai partnerével, az Egyesült Államokkal, annak érdekében, hogy megmaradjon a jelentős amerikai katonai jelenlét Románia területén, ez ugyanis életbevágó az ország biztonsági érdekei szempontjából.
A CSAT ülésén arról is döntés született, hogy új hajóval bővítik a haditengerészet flottáját. Az államelnöki hivatal tájékoztatása szerint a haditengerészet modernizálásának részeként egy könnyű korvettet szereznek be, amely képes a lehető legrövidebb idő alatt különböző küldetéseket végrehajtani. A közlemény leszögezi, hogy a román hadsereg továbbra is elrettentő képességének megerősítésére koncentrál, hogy hatékonyan tudjon szembenézni a klasszikus, aszimmetrikus, hibrid és egyéb fenyegetések minden fajtájával – számolt be az Agerpres hírügynökség.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!