Az ukrajnai tűzszünet és annak felügyelete jelentette a CSAT-ülés fő napirendi pontját
Fotó: presidency.ro
Románia üdvözli a rijádi béketárgyalások eredményeit, fekete-tengeri országként kiemelt figyelemmel követi a tűzszünetre, ennek ellenőrzésére, a hajózás biztonságára vonatkozó egyeztetéseket és kész részt venni a fekete-tengeri tűzszünet felügyeletében – közölte pénteki ülése után a legfelsőbb védelmi tanács (CSAT). A tűzszünet kérdése mellett szóba került a haditengerészet flottájának bővítése is.
2025. március 28., 20:372025. március 28., 20:37
Az Ilie Bolojan ideiglenes államfő által első ízben összehívott nemzetbiztonsági testület elsősorban az ukrajnai háború fejleményeit és az Amerikai Egyesült Államok által kezdeményezett béketárgyalások perspektíváit elemezte. Az ülésről kiadott közlemény megállapítja: Romániának van a leghosszabb szárazföldi és tengeri határa Ukrajnával, ilyenként közvetlenül érdekelt a tűzszünetben, majd a háború lezárásában, Ukrajna európai integrációja folytatásában.
A CSAT szerint a béketárgyalásokról nem hiányozhat sem Európa, sem Ukrajna. Az európai országoknak az eddigieknél nagyobb szerepet kell vállalniuk az európai béke megőrzésében és a maga részéről Románia kész is fokozatosan, az európai alapokat felhasználva növelni védelmi kiadásait – idézte a közleményt az MTI. A CSAT fel is hatalmazta a védelmi minisztériumot egy új könnyű korvett beszerzésére és folytassa a román hadiflotta korszerűsítési programját.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
A CSAT ugyanakkor kiemelte, hogy Romániának sürgős, kezdeményező lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy erősítse kétoldalú együttműködését legfőbb stratégiai partnerével, az Egyesült Államokkal, annak érdekében, hogy megmaradjon a jelentős amerikai katonai jelenlét Románia területén, ez ugyanis életbevágó az ország biztonsági érdekei szempontjából.
A CSAT ülésén arról is döntés született, hogy új hajóval bővítik a haditengerészet flottáját. Az államelnöki hivatal tájékoztatása szerint a haditengerészet modernizálásának részeként egy könnyű korvettet szereznek be, amely képes a lehető legrövidebb idő alatt különböző küldetéseket végrehajtani. A közlemény leszögezi, hogy a román hadsereg továbbra is elrettentő képességének megerősítésére koncentrál, hogy hatékonyan tudjon szembenézni a klasszikus, aszimmetrikus, hibrid és egyéb fenyegetések minden fajtájával – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!