Iohannis: „nagyon hasznos” egy ilyen dokumentum, mert rávilágíthat a hiányosságokra és a jó megoldásokra is.
Fotó: Presidency.ro
Románia üdvözli az Európai Bizottság (EB) szerdán bemutatott jogállamisági jelentését, az ebben jelzett hibák kijavítására törekszik, és helyesli, hogy az európai uniós támogatások folyósítását a jogállamisági alapelvek betartásától tegyék függővé – mutatott rá Klaus Iohannis államfő.
2020. szeptember 30., 20:122020. szeptember 30., 20:12
2020. szeptember 30., 21:562020. szeptember 30., 21:56
A román elnök szerdai sajtóértekezletén úgy értékelte: ilyen, minden tagállamra kiterjedő elemzésre van szükség a sajtószabadság és jogállamiság érvényesülése tekintetében az úgynevezett Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (CVM) helyett, amely szerinte
Az EB tagfelvételük (2007) óta tartja megfigyelés alatt az igazságügy helyzetét a két országban, ajánlásokat fogalmazva meg számukra félévente vagy évente publikált országjelentéseiben.
– mondta Iohannis.
A jobboldali elnök felidézte, hogy a PSD által 2017-ben indított igazságügyi reformot ő maga, a román civil társadalom, az akkori parlamenti ellenzék és az európai intézmények is élesen bírálták, és csak együttes erővel sikerült megakadályozniuk az igazságszolgáltatás „leigázását”, politikai felügyelet alá kényszerítését.
– mondta Iohannis.
Az igazságügyi minisztérium honlapján szerdán közzétett, jövő év március 31-ig közvitán lévő törvénytervezetek egyebek mellett az ügyészek függetlenségének, a vádhatósági vezetők átlátható kiválasztásának, a politikai befolyás csökkentésének kérdését próbálják rendezni.
Az EB jogállamisági jelentéséről Iohannis azt mondta: „nagyon hasznos” egy ilyen dokumentum, mert rávilágíthat a hiányosságokra és a jó megoldásokra is. Hozzátette: ő maga, a bukaresti kormány és a „demokratikus pártok” is azon vannak, hogy maradéktalanul érvényesítsék a jogállamiság elveit, olyannyira, hogy Románia követendő példává váljék mások számára is.
Iohannis szerint elemezni, tanulmányozni szükséges, és „végső soron szavazni” kell arról, miként érvényesül a jogállamiság a tagállamokban, és ettől kell függővé tenni az európai támogatások folyósítását.
Vészhelyzet körvonalazódik a román állami vasúttársaságnál: a CFR bejelentette, beszüntetheti működését a bevételcsökkenések miatt.
Miközben az Európai Unióban növekszik az óvodai oktatásban részt vevők aránya, Románia továbbra is az utolsó helyen áll a legkisebb nevelése, oktatása terén.
A június első hetén végzett ellenőrzések során 2182 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Románia készen áll fokozni a védelmi, biztonsági és gazdasági együttműködést „kulcsfontosságú stratégiai partnerével”, az Egyesült Államokkal.
A költségvetési hiány csökkentése csak korrekciós intézkedésekkel érhető el, amelyek többsége népszerűtlen lesz, de szükségszerű – jelentette ki pénteken a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke.
Tiltakozó akciót hirdetett jövő szerdára a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség.
Július közepéig Románia nagy részén a hőmérséklet az ilyenkor megszokottnál melegebb lesz – derül ki a következő négy hétre vonatkozó időjárás-előrejelzésből, amelyet a News.ro hírügynökség ismertetett.
Bűnügyi felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés jogerős. A fellebbezést csütörtökön tárgyalták a Călin Georgescu jelenlétében.
Dominic Fritz már az első fordulóban megnyerte a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségére kiírt belső választást.
Nicușor Dan államfő pénteken megkoszorúzta a bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművét.
szóljon hozzá!