Románia és Magyarország is az egészségügyi turizmus élvonalában van
Fotó: Orbán Orsolya
Az egészségügyi turizmus robbanásszerűen nőtt az elmúlt években Romániában: tavaly több mint 30 ezer külföldi páciens érkezett az országba kezelés céljából, rekordösszeget, 22,5 millió eurót hagyva itt. Az ország nagyvárosai – Bukarest, Nagyszeben és Kolozsvár – az egészségügyi turizmus fő csomópontjainak számítanak, ahol a szállodai vendégek több mint 10 százalékát az egészségügyi turisták teszik ki.
2025. április 06., 15:022025. április 06., 15:02
Bár a Romániát célzó bevásárlóturizmus és a vallási zarándoklatok iránti kereslet csökkent az elmúlt évben, van az idegenforgalomnak egy igazán virágzó ága is: az orvosi célból Romániába érkező külföldiek száma tavaly meghaladta a 30 ezret. Eközben Magyarország szintén kiemelkedően szerepel az egészségügyi turizmus szempontjából, különösen a fogászati kezelések terén, ahol világszinten is kiemelkedő a szolgáltatási kapacitás – írja a Hotnews.
Mint megírtuk, a legtöbben esztétikai műtétek, fogászati kezelések, elhízássebészet és wellness szolgáltatások miatt érkeznek, különösen a magánklinikákra. A legkeresettebb egészségügyi központok Bukarestben, Nagyszebenben és Kolozsváron találhatók.
„A szállodákban a páciensek rokonai szállnak meg a műtétek ideje alatt, vagy maguk a betegek, akik visszatérnek a városba utókezelések és ellenőrzések miatt. Egy kísérő legalább két napig tartózkodik a szállodában, de vannak, akik akár tíz napig is maradnak. Elsősorban a kórházak közelében lévő gazdaságos szállodákat keresik. Teljesen az orvosi turizmusra koncentrálnak, nem látogatják a várost, és szinte teljesen a szállodában maradnak, ahol étkeznek és minden lehetséges szolgáltatást igénybe vesznek, a mosodától a taxiszolgáltatásig” – mondja Călin Ile, aki tanulmányt írt a témában.
„Amikor tíz éve kezdtük, szinte az egyetlen vállalkozás voltunk, amely nemzetközi pácienseket célzott meg” – mondja Anna Sarzynska, a gdański Anna Fogászati Klinika tulajdonosa, hozzátéve, hogy ma már szinte a város valamennyi klinikája kínál szolgáltatásokat külföldiek számára. A Financial Times cikkében megszólaló Sarzynska szerint ügyfelei mintegy 80 százaléka külföldről érkezik, főként Skandináviából, valamint az Egyesült Királyságból és Írországból.
A Hotnews cikke szerint magyar fogászati kezelések minősége világszínvonalú, áraik azonban lényegesen alacsonyabbak, mint Nyugat-Európában. Ez vonzza a skandináv, brit és német pácienseket.
Szakemberek szerint: „Svájcban órát és csokoládét kapsz. Magyarországon fogászati ellátást.”
Bulgária szintén egyre nagyobb szeletet hasít ki az orvosi turizmus piacából. A japán tulajdonban lévő Tokuda Kórház Szófiában külföldi páciensek ezreit kezeli évente, különösen a Közel-Keletről érkezőket. Sasha Issenberg újságíró Outpatients: The Astonishing New World of Medical Tourism című könyvében részletesen bemutatja, hogyan vált Kelet-Európa az orvosi turisták célpontjává.
Bulgária évente körülbelül 50 ezer egészségügyi turistát fogad, ezzel megelőzve a nagyobb hagyományokkal rendelkező Görögországot is.
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot.
Sorin Grindeanu pénteken bejelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) szombaton dönt a kormányzati részvételről, és vasárnap a miniszterjelöltjeiről.
Július végi rendkívüli ülésszakán fogadja el a bukaresti parlament a deficitcsökkentő intézkedéseket politikai források szerint.
Ilie Bolojant, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökét, korábbi ügyvivő államfőt bízta meg kormányalakítással Nicușor Dan államfő.
Közzétette pénteken az oktatási minisztérium az érettségi vizsga eredményeit.
A tanév rendjének megfelelően a pénteki tanórák után elkezdődik a nyári vakáció.
Technokrata miniszterelnök jelölésével oldhatja fel a kormányalakítási patthelyzetet Nicușor Dan államfő – legalábbis egyes értesülések szerint.
A várakozásokkal ellentétben senkit nem bízott meg kormányalakítással Nicușor Dan államfő a parlamenti pártokkal csütörtökön folytatott konzultációkat követően.
Kinyomtatott recept vagy elektronikus vénymásolat bemutatása nélkül is átvehetik gyógyszereiket a betegek, ha orvosuk az online elektronikus recept segítségével írt fel nekik térítéses vagy ingyenes (kompenzált) orvosságokat.
Továbbra is súlyos problémát jelent a gyermekszegénység Romániában: az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2024-ben a 16 év alatti gyermekek közel harmada élt anyagi nélkülözésben.
1 hozzászólás