Megszűnő határellenőrzés. 2025 januárjától eltűnnek a sorok a román–magyar határátkelőknél
Fotó: Borbély Fanni
Románia csaknem 40, Magyarországgal, illetve Bulgáriával közös határátkelőjén megszűnik a rendszeres határellenőrzés január elsejétől. Az ország a Schengen-övezet teljes jogú tagjává válik, a határellenőrzést szúrópróbajelleggel végzik – közölte hétfőn a román határrendészet.
2024. december 30., 21:172024. december 30., 21:17
2024. december 30., 21:222024. december 30., 21:22
A magyar–román határon 12 közúti és öt vasúti határátkelőhelyen, míg a bolgár–román határon 11 közúti, 3 vasúti és 8 kikötői határátkelőhelyen szünik meg a határellenőrzés.
– mutat rá a közlemény.
Az országhatár átlépésére készülő utasoknak azonban érvényes úti okmánnyal – útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal – kell rendelkezniük. A román határrendészet szúrópróbajelleggel továbbra is fog ellenőrzéseket végezni az államhatár 30 kilométeres körzetében a rendőrséggel, a csendőrséggel és az idegenrendészettel közösen.
A határrendészet szerint Románia logisztikai és humán erőforrás szempontból is felkészült az Európai Unió és a schengeni övezet külső határainak megfelelő védelmére, egyebek mellett azzal, hogy a határrendészet nagyváradi kiképzőközpontja végzőseinek 90 százalékát a külső határszakaszokra irányította.
A magyar–román határon a legnagyobb forgalmat a Csanádpalota-Nagylak II autópálya-átkelőn bonyolították le, ahol átlagosan 9500 utast, illetve 4870 járművet ellenőriztek. A bolgár–román határon a Giurgiu-Rusze közötti Duna-hídon volt a legnagyobb forgalom, ahol naponta 10 500 utas kelt át 5000 járművel.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
A 2025. január 1-től a magyar-román határon megváltozó határátlépés kapcsán a magyar rendőrség közleményt adott ki az utazási tudnivalókról. Továbbra is fenntartják az ideiglenes határellenőrzést, de az eddigieknél könnyebben és gyorsabban fog zajlani.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!