Bukarest az uniós soros elnökség által megkövetelt semlegesség jegyében tartózkodott az ENSZ globális migrációs csomagjáról rendezett szavazáson – közölte kedden a G4Media román hírportál.
2018. december 25., 17:562018. december 25., 17:56
2018. december 25., 17:582018. december 25., 17:58
A szociálliberális kormánnyal szemben kritikus lap a bukaresti külügyminisztériumtól kért magyarázatot arra, hogy Románia miért változtatta meg a paktumot korábban támogató álláspontját. Az elnöki hivatal ugyanis november végén még azt közölte: Klaus Johannis államfő jóváhagyta a bukaresti kormány javaslatát, hogy Románia csatlakozzék az ENSZ globális migrációs csomagjához, amelyet december 10-11-én Marokkóban fogadtak el.
A G4mediának küldött válaszában a bukaresti külügyminisztérium azt írta: Románia azért vett részt a marokkói tanácskozáson, mert méltányolja azt a másfél éves nemzetközi erőfeszítést, amely a migráció „biztonságossá, rendezetté és szabályozottá” tételét célozza. Megemlítik, hogy értelmezésük szerint az ENSZ-csomag nem bátorítja a migrációt, jogilag nem kötelező érvényű dokumentum, és nem hoz létre új jogokat, hanem „ihletforrásként” összegzi azokat a jó megoldásokat, amelyekre az államok migrációs politikájukat alapozhatják.
A bukaresti külügyminisztérium szerint Románia – amely 2019. január elsején veszi át fél évre az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét – azért döntött úgy, hogy tartózkodik a migrációs paktumról rendezett szavazáson, mert kiegyensúlyozott megközelítésre törekszik a kérdésben, ugyanis leendő uniós elnökként semleges álláspontra kell helyezkednie egy olyan kérdésben, amelyben Európában nincs konszenzus.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!