Lázasan keresik a posztot a mandátuma végéhez közeledő Klaus Iohannis számára egykori pártja, a PNL politikusai
Fotó: Presidency.ro
Egyelőre „tapogatózás” zajlik annak ügyében, hogy idén júliustól Klaus Iohannis jelenlegi román államfőt válasszák meg az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségébe az idő előtt távozó Charles Michel helyére, de a konkrét tárgyalások csak az európai parlamenti választások után kezdődnek – fejtette ki Gheorghe Falcă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője a téma kapcsán.
2024. január 11., 16:462024. január 11., 16:46
2024. január 11., 16:592024. január 11., 16:59
A politikus az RFI rádiónak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy Klaus Iohannis „Brüsszelben nagyra becsült ember, nagyon jó kapcsolatai vannak az európai kancelláriákkal”. „Ezt bizonyította, amikor 80 milliárd eurót alkudott ki Romániának. Ilyen összegek még soha nem álltak Románia rendelkezésére a modernizációra” – mondta Falcă.
Arra a kérdésre, hogy a tárgyalások milyen stádiumban vannak, a PNL-s képviselő kifejtette:
„De addig természetesen folynak az egyeztetések, számolunk, és ami fontos, hogy az Európai Néppárt, amelyhez a PNL tartozik, és amelyben Klaus Iohannis elnök is tag, a legtöbb szavazattal rendelkezik majd a 2024-2029-es Európai Parlamentben. A felmérések szerint Németországban az első helyen állunk, Spanyolországban az első helyen állunk, Lengyelországban, Olaszországban, Franciaországban és Romániában a második helyen állunk. Vagyis az első hat országban nagyon jól áll az EPP, és reméljük, hogy az európai szocialistákkal együtt többséget alkotunk” – mutatott rá a liberális képviselő.
Gheorghe Falcă elmondta, hogy
„Ez a nagyon nagy lehetőség Románia számára, hogy megkapja ezt a pozíciót, összefügg, ahogy mondtam, azzal a hitelességgel és megbecsüléssel, amelyet Klaus Iohannis európai szinten élvez, és ebben a pillanatban azt mondhatjuk, hogy Románia elérte a maximális szintet az Európával való kapcsolatában” – lelkendezett az Arad polgármesteri tisztségét 2004 és 2016 között betöltő Falcă.
A képviselő szerint meg kell várnunk az európai parlamenti választásokat, a választási eredmény nagyon fontos a tárgyalások szempontjából. Hozzátette,
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PNL-lel koalícióban kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön arról beszélt: szerinte van esélye a brüsszeli testület elnöki tisztségére Iohannisnak, akivel már egyeztetett a témáról. A kormányfő szerint Románia számára most kedvezőek a körülmények ahhoz, hogy megszerezze az Európai Tanács vezetői posztját. Sőt
A román államfő egyébként jövő héten beszédet tart az Európai Parlamentben, amit a héten nyilvánosságra került hírek alapján akár kampánybeszédnek is szánhat.
Nem mindenki ennyire derűlátó azonban: Dan Barna, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerint Iohannisnak semmi esélye a tisztség megszerzésére, hiszen még a schengeni csatlakozást sem tudta kialkudni Románia számára. Igaz, nem csupán az ellenzéki oldalon vannak szkeptikus politikusok: kiszivárgott hírek szerint
Mint arról beszámoltunk, a liberális párt vezetői hétfői ülésükön vitatták meg annak a lehetőségét, hogy Klaus Iohannis vegye át Michel helyét, hogy ezzel megakadályozzák, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő kerüljön a Tanács élére ideiglenesen.
Erre akkor lenne esély, ha nem sikerülne idejében kompromisszumra jutniuk a tagállamoknak Michel utódjáról. Ebben az esetben ugyanis az EU Tanácsának élére ideiglenesen az Unió soros elnöki tisztségét betöltő ország vezetője kerül. Mivel pedig július elsejétől Magyarország lesz a soros elnök, a tisztség Orbán Viktor miniszterelnököt illetné.
Ennek kapcsán Pászkán Zsolt elemző, a Magyar Külügyi Intézet munkatársa a Krónikának kifejtette:
Ugyanakkor a hatályos uniós jog értelmében Michel lemondása már problémás.
Saját „nagyágyúját”, Klaus Iohannis államfőt dobná be a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) az Európai Unió Tanácsának leköszönni szándékozó elnöke, Charles Michel helyett, hogy ezzel kiüsse Orbán Viktort a nyeregből.
Már-már hisztériába hajló pánikrekaciók születtek a jórészt balliberális kommentátorok részéről, miután fölmerült a lehetősége, hogy az idei év második felében ideiglenesen Orbán Viktor magyar miniszterelnök töltheti be az EU Tanácsának elnöki tisztségét.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!