Emil Hurezeanu külügyminiszter
Fotó: Román külügyminisztérium
Egyelőre nincs semmiféle megerősített szándék a befolyási övezetek újraosztására vonatkozóan – jelentette ki csütörtökön a román külügyminiszter.
2025. február 20., 18:012025. február 20., 18:01
Emil Hurezeanu román külügyminisztert az Egyesült Államok és Oroszország közötti rijádi tárgyalások kapcsán faggatták az újságírók a lehetséges forgatókönyvekről. Egyebek mellett megkérdezték tőle, szerinte fennáll-e annak a kockázata, hogy Románia az orosz befolyási övezetbe kerüljön.
– szögezte le. Hurezeanu szerint „semmilyen ok nincs” az amerikai csapatok kivonására Kelet-Európából. „Egyelőre nincs semmiféle megerősített szándék a befolyási övezetek módosítására, újraosztására vonatkozóan. Nem létezik ilyen” – nyomatékosította az Agerpres szerint.
A román külügyminiszter azt is elmondta, hogy nincsenek konkrét információi a magas szintű megbeszélések témáival kapcsolatban. „Nem rendelkezem ilyen adatokkal. Még nincsenek következtetések, sem megerősített információk – jelentette ki. Emil Hurezeanu ugyanakkor ismét hangsúlyozta, hogy Romániának is részt kell vennie a béketárgyalásokon.
Amint arról beszámoltunk, Cristian Diaconescu, a román elnöki kancellária vezetője szerdán azt állította:
A Diaconescu által ismertetett forgatókönyv gyakorlatilag azt jelentené, hogy semmissé válnának a rendszerváltás utáni NATO-bővítések, és Oroszország megkísérelhetné ismét saját érdekszférájába vonni a korábban szovjet befolyás alatt álló közép- és kelet-európai országokat.
Az ukrajnai békéről szóló első amerikai-orosz tárgyalásokon Moszkva felvetette, hogy az Egyesült Államok vonja vissza az 1997 után csatlakozott NATO-tagoknak nyújtott biztonsági garanciákat – állítja Cristian Diaconescu.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
Ilie Bolojan ügyvivő elnök kijelentette, hogy az elnökválasztás második fordulójában Nicușor Danra fog szavazni. Erről, egy a Szabad Európa Rádiónak hétfőn adott interjúban beszélt.
Közös felhívást tettek közzé államfőválasztás tárgyában a 10. Csíkszeredai Könyvvásár szervezői, írói-költői és résztvevői, amelyben arra kérik a romániai állampolgárokat, vegyenek részt a május 18-ai választáson.
A kormánypalota előtti téren tartott választási nagygyűlés végén elmondott beszédében Nicușor Dan független elnökjelölt kijelentette, akkor tud győzni a második fordulóban, ha a támogatói és a választók hisznek abban a Romániában, amelyet építeni akarnak.
Választási csalás szándékával vádolta meg a vele szemben álló erőket George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal elnökjelöltje.
szóljon hozzá!