Fotó: Facebook/Ionuț Stroe
Bírálta hétfőn Ionuț Stroe, a kisebbik kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője Orbán Viktort a magyar kormányfő szombati, tusnádi beszéde miatt.
2023. július 24., 12:502023. július 24., 12:50
2023. július 24., 13:252023. július 24., 13:25
Stroe szerint minden komoly és Európa-barát párt elhatárolódik a magyar kormányfő szerinte „provokatív” kijelentéseitől.
„Orbán Viktor nem először vett részt ezen a nyári egyetemen, és sajnos nem először fogalmaz meg ilyen provokatív üzeneteket. Ezúttal a korábbiak mellett a román intézményeken gúnyolódott. Nyilvánvalóan elítéljük ezt a fajta magatartást, amelynek semmi köze egy normális európai kormányfő viselkedéséhez” – mondta Ionuț Stroe.
A PNL szóvivője szerint
„Az Európa-ellenes üzenetek, a gúnyolódás, ennek a konstrukciónak a bírálata, amelynek Magyarország is része, és be kell tartania az Európai Unióhoz való csatlakozáskor vállalt kötelezettségeit, nagyon rosszul hatnak a közvéleményre. Nyilvánvaló, hogy Orbán Viktornak nincs mit importálnia Romániába, ami az általa megfogalmazott javaslatokat és elképzeléseket illeti, mert Magyarország jelenleg valós gazdasági és társadalmi nehézségekkel küzd, és bizonyos problémák vannak a demokratikus intézmények működésével ebben az országban, amelyekre az EU és Magyarország külső partnerei is rámutattak, ezért mi inkább tovább szeretnénk lépni, és továbbra is azt az elképzelést követni, hogy jószomszédi kapcsolatokat szeretnénk Magyarországgal, nem szeretnénk, hogy bárki politikai feszültséget szítson, és szeretnénk, ha Magyarországgal jó kapcsolataink lennének a barátsági szerződések alapján (...) Szeretnénk fenntartani a normális, egészséges kapcsolatokat, amelyekből profitálhatunk” – tette hozzá Ionuț Stroe.
A politikus kitért a magyar miniszterelnöknek a román külügyminisztérium által küldött állásfoglalásra is, és úgy vélekedett,
Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor szombaton Tusnádfürdőn, az ottani szabadegyetemen elmondott beszéde elején nyilvánosságra hozta, hogy a román külügy előzetesen cenzúrázni próbálta a beszédét.
Orbán Viktor a Tusványos Petőfi-színpadán tartott előadása elején elmondta, ebben az évben „segédanyagot” kapott a bukaresti külügyi tárcától, amelyről megemlítette, hogy ismeretei szerint Klaus Iohannis államelnök hatalmi ágához tartozik. Magyarország miniszterelnöke úgy fogalmazott, a demarsban (diplomáciai lépés, eljárás – szerk. megj.) a „segítségére siettek”, és
„Ez egy hivatalos államközi irat, amit most ismertetek” – jelentette ki Orbán Viktor több ezres hallgatóságának derültségére.
A miniszterelnök ismertetése szerint azt tanácsolták neki, ne beszéljen arról, ami román érzékenységet sérthet, a nemzeti szimbólumokról. „Ebben megállapodhatunk, erről nem beszélünk, de üdvözlöm a magyar és székely zászlókkal érkezett barátainkat” – állapította meg a kormányfő. Kiderült, a kollektív kisebbségi jogokról való értekezésről is megpróbálta eltanácsolni a román diplomácia a magyar miniszterelnököt, aki ehhez annyit fűzött hozzá: erről sem beszél, csak megállapítja, hogy ezek
„Azt is írták, ne beszéljünk nem létező romániai közigazgatási területi egységekről. Elgondolkodtam, mire gondolhattak. Azt hiszem, Erdélyre és Székelyföldre, de mi sohasem állítottuk, hogy ezek román területi egységek lennének” – szögezte le Orbán Viktor.
A kormányfő ismertetése szerint a román diplomácia tudatta: van, amiről beszélhet, de ne tüntesse fel rossz színben, ilyenek például a nyugati értékek.
– hangzott Orbán Viktor ezzel kapcsolatos kommentárja. Végül a bukaresti külügyminisztérium szerint a magyar kormányfőnek szintén mellőznie kellene a „migrációval kapcsolatos revizionista megközelítésű xenofób felhangokat”. „Ez most már kommunista időutazás. Hofi poénjai jutnak eszembe, miszerint ki tudja egyszuszra kimondani: imperialista, revizionista, burzsoá, klerikális, soviniszta, fasiszta. Szinte beleborzong az ember” – jegyezte meg Orbán Viktor. A miniszterelnök a román külügy eljárásához hozzáfűzte még, hogy amennyiben Románia elnöke Magyarországra menne előadást tartani, akkor az ottani hatóságok nem fogják neki megszabni, miről mit mondhat.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Egész testén súlyos égési sérüléseket szenvedett egy bukaresti kamasz, akit áramütés ért, amikor egy videójátékban látott jelenetet utánozva felmászott egy vagon tetejére – közölte a román rendőrség.
1 hozzászólás