Ionuț Stroe is azt hajtogatja, hogy nem létezik Székelyföld elnevezésű közigazgatási egység Romániában
Fotó: Facebook/Ionuț Stroe
Orosz befolyást sejt a magyar és a székely jelképek romániai használatának követelése mögött Ionuț Stroe, a bukaresti kormánykoalíció második legnagyobb alakulata, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője.
2023. február 08., 16:232023. február 08., 16:23
A politikus közösségi oldalán arra reagált, hogy a román külügyminisztérium kedden bekérette Magyarország bukaresti nagykövetét, hogy így tiltakozzon Németh Zsoltnak, a magyar Országgyűlés külügyi bizottsága elnökének egyik bejegyzésére, amelyben a politikus a székely zászló romániai használatának engedélyezését szorgalmazta. Stroe szerint időről időre egy-egy budapesti hivatalos személy „felkavarja az állóvizet a Kreml-ben kiadott orosz forgatókönyv szerint”.
– vélekedett a román kormánypárti politikus.
Nem hagyta szó nélkül Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, hogy a székely zászló közintézményeken történő használatának tiltását kifogásoló bejegyzése miatt a román külügyminisztérium bekérette Magy.
A román liberális politikus szerint Németh Zsolt bejegyzése az „úgynevezett Székelyföld” zászlaja kapcsán „elfogadhatatlan”, a témát pedig mesterségesen kreálták „zavarkeltők”.
„Aki mást mond, az átlépi a felelősség és a két szomszédos, stratégiai partnerségben álló, EU-és NATO-tag ország közötti jó együttműködés határait” – fogalmazott Stroe.
Mint arról beszámoltunk, kedden a román külügyminisztérium bekérette a magyar nagykövetet, miután Németh Zsolt a napokban egy bejegyzésében a székely zászló használatát sújtó korlátozások megszüntetését szorgalmazta. A román külügy keddi közleményében tudatta: „határozottan helyteleníti a magyar parlament külügyi bizottsága elnökének hétfőn, a Facebook-oldalán közölt kommentárját az úgynevezett Székelyföld zászlaja kitűzésének állítólagos korlátozása miatt”.
Eszerint „a román jogrend szavatolja mind a húsz romániai kisebbséghez tartozó személyek jogát arra, hogy magán- és nyilvános eseményeken is használja jelképeit a kulturális és egyházi eseményeken”. „Ami az úgynevezett Székelyföl jelképeit illeti, Romániában nincs egyetlen ilyen nevű közigazgatási területi egység, így nem létezik a hivatalos jelképre való jogosultság sem” – áll a külügy közleményében. Azt is hozzáteszik, hogy Romániában minden területi közigazgatási hatóságnak jogában áll saját jelképeket elfogadni, amelyeknek reprezentatívnak kell lenniük az illető területi közigazgatási egység lakosságának egésze szempontjából.
Németh Zsolt ugyanakkor erre reagálva kedd este posztolt Facebook-bejegyzésében megjegyezte, a székely zászlót immár tíz éve üldözik Romániában, annak ellenére, hogy a strasbourgi bíróság elítélte ezt a gyakorlatot.
– tette fel a kérdést bejegyzésében a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.
A kormánypárti politikus egyúttal leszögezte: Magyarország kiáll a székelyek jogai mellett, beleértve, hogy szabadon használják szimbólumaikat mindenhol, így közintézményekben és közterületeken is.
Újabb diplomáciai konfliktus robbant ki Magyarország és Románia között: a román külügyminisztérium kedden közölte, hogy bekérette Magyarország bukaresti nagykövetét, miután Németh Zsolt a székely zászló szabad használatát követelte Romániában.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
2 hozzászólás