Ionuț Stroe is azt hajtogatja, hogy nem létezik Székelyföld elnevezésű közigazgatási egység Romániában
Fotó: Facebook/Ionuț Stroe
Orosz befolyást sejt a magyar és a székely jelképek romániai használatának követelése mögött Ionuț Stroe, a bukaresti kormánykoalíció második legnagyobb alakulata, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője.
2023. február 08., 16:232023. február 08., 16:23
A politikus közösségi oldalán arra reagált, hogy a román külügyminisztérium kedden bekérette Magyarország bukaresti nagykövetét, hogy így tiltakozzon Németh Zsoltnak, a magyar Országgyűlés külügyi bizottsága elnökének egyik bejegyzésére, amelyben a politikus a székely zászló romániai használatának engedélyezését szorgalmazta. Stroe szerint időről időre egy-egy budapesti hivatalos személy „felkavarja az állóvizet a Kreml-ben kiadott orosz forgatókönyv szerint”.
– vélekedett a román kormánypárti politikus.
Nem hagyta szó nélkül Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, hogy a székely zászló közintézményeken történő használatának tiltását kifogásoló bejegyzése miatt a román külügyminisztérium bekérette Magy.
A román liberális politikus szerint Németh Zsolt bejegyzése az „úgynevezett Székelyföld” zászlaja kapcsán „elfogadhatatlan”, a témát pedig mesterségesen kreálták „zavarkeltők”.
„Aki mást mond, az átlépi a felelősség és a két szomszédos, stratégiai partnerségben álló, EU-és NATO-tag ország közötti jó együttműködés határait” – fogalmazott Stroe.
Mint arról beszámoltunk, kedden a román külügyminisztérium bekérette a magyar nagykövetet, miután Németh Zsolt a napokban egy bejegyzésében a székely zászló használatát sújtó korlátozások megszüntetését szorgalmazta. A román külügy keddi közleményében tudatta: „határozottan helyteleníti a magyar parlament külügyi bizottsága elnökének hétfőn, a Facebook-oldalán közölt kommentárját az úgynevezett Székelyföld zászlaja kitűzésének állítólagos korlátozása miatt”.
Eszerint „a román jogrend szavatolja mind a húsz romániai kisebbséghez tartozó személyek jogát arra, hogy magán- és nyilvános eseményeken is használja jelképeit a kulturális és egyházi eseményeken”. „Ami az úgynevezett Székelyföl jelképeit illeti, Romániában nincs egyetlen ilyen nevű közigazgatási területi egység, így nem létezik a hivatalos jelképre való jogosultság sem” – áll a külügy közleményében. Azt is hozzáteszik, hogy Romániában minden területi közigazgatási hatóságnak jogában áll saját jelképeket elfogadni, amelyeknek reprezentatívnak kell lenniük az illető területi közigazgatási egység lakosságának egésze szempontjából.
Németh Zsolt ugyanakkor erre reagálva kedd este posztolt Facebook-bejegyzésében megjegyezte, a székely zászlót immár tíz éve üldözik Romániában, annak ellenére, hogy a strasbourgi bíróság elítélte ezt a gyakorlatot.
– tette fel a kérdést bejegyzésében a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.
A kormánypárti politikus egyúttal leszögezte: Magyarország kiáll a székelyek jogai mellett, beleértve, hogy szabadon használják szimbólumaikat mindenhol, így közintézményekben és közterületeken is.
Újabb diplomáciai konfliktus robbant ki Magyarország és Románia között: a román külügyminisztérium kedden közölte, hogy bekérette Magyarország bukaresti nagykövetét, miután Németh Zsolt a székely zászló szabad használatát követelte Romániában.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
2 hozzászólás