Fotó: Facebook
Többszörösen titkosítottak a román állami vezetők hivatalos útjainak költségei: mint kiderült, nem csupán az számít minősített információnak, mennyiért béreltek például ki egy repülőgépet, hanem az is, hogy ezt milyen jogszabály alapján titkosították.
2023. március 16., 16:012023. március 16., 16:01
Magyarán: maguk a hivatalos utakkal kapcsolatos információkat államtitokká minősítő rendeletek is titkosak.
A témát az tette aktuálissá, hogy – mint arról mi is beszámoltunk – kiderült: Klaus Iohannis államfő egy bérelt luxusrepülővel utazott távol-keleti, Japánt és Szingapúrt érintő hivatalos látogatásra.
A repülőgépbérlés költségeit firtató kérdésekre az elnöki hivatal szűkszavúan csupán annyit válaszolt: a hivatalos utak részleteire – így a költségekre – vonatkozó adatok minősítettek, így nem tartoznak elszámolással a nyilvánosság előtt.
A közleményben a 755/1998-as kormányrendeletre hivatkoznak.
A Hotnews szerint az említett rendelet a hivatalos repülőutak megszervezésének, előkészítésének és lebonyolításának mikéntjét rögzíti.
Kormányzati források szerint még az Emil Boc jelenlegi kolozsvári polgármester vezette kormány titkosította 2010-ben.
És nem Iohannis az első állami vezető, aki erre hivatkozott, amikor megtagadta, hogy nyilvánosságra hozza külföldi repülésének költségeit:
2018-ban Viorica Dăncilă akkori miniszterelnök izraeli útjáról nem közöltek részleteket a jogszabály alapján, amelyhez még az 585/2002-es és a 781/2002-es, a szolgálati titoknak minősülő információk védelméről szóló rendeleteket is hozzásorolták.
A 755/1998-as rendelethez hasonlóan utóbbi kettő is titkos – vagyis többszörösen is bebiztosították, hogy a nyilvánosság ne férhessen hozzá az állami vezetők utazásainak költségeiről szóló információkhoz.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!