Fotó: Facebook
Többszörösen titkosítottak a román állami vezetők hivatalos útjainak költségei: mint kiderült, nem csupán az számít minősített információnak, mennyiért béreltek például ki egy repülőgépet, hanem az is, hogy ezt milyen jogszabály alapján titkosították.
2023. március 16., 16:012023. március 16., 16:01
Magyarán: maguk a hivatalos utakkal kapcsolatos információkat államtitokká minősítő rendeletek is titkosak.
A témát az tette aktuálissá, hogy – mint arról mi is beszámoltunk – kiderült: Klaus Iohannis államfő egy bérelt luxusrepülővel utazott távol-keleti, Japánt és Szingapúrt érintő hivatalos látogatásra.
A repülőgépbérlés költségeit firtató kérdésekre az elnöki hivatal szűkszavúan csupán annyit válaszolt: a hivatalos utak részleteire – így a költségekre – vonatkozó adatok minősítettek, így nem tartoznak elszámolással a nyilvánosság előtt.
A közleményben a 755/1998-as kormányrendeletre hivatkoznak.
A Hotnews szerint az említett rendelet a hivatalos repülőutak megszervezésének, előkészítésének és lebonyolításának mikéntjét rögzíti.
Kormányzati források szerint még az Emil Boc jelenlegi kolozsvári polgármester vezette kormány titkosította 2010-ben.
És nem Iohannis az első állami vezető, aki erre hivatkozott, amikor megtagadta, hogy nyilvánosságra hozza külföldi repülésének költségeit:
2018-ban Viorica Dăncilă akkori miniszterelnök izraeli útjáról nem közöltek részleteket a jogszabály alapján, amelyhez még az 585/2002-es és a 781/2002-es, a szolgálati titoknak minősülő információk védelméről szóló rendeleteket is hozzásorolták.
A 755/1998-as rendelethez hasonlóan utóbbi kettő is titkos – vagyis többszörösen is bebiztosították, hogy a nyilvánosság ne férhessen hozzá az állami vezetők utazásainak költségeiről szóló információkhoz.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!