2012. december 13., 12:032012. december 13., 12:03
Még mindig nem tudni, részt vesz-e az RMDSZ a következő román kormányban a vasárnapi választásokon elsöprő, kétharmados győzelmet arató Szociálliberális Unió (USL) mellett, és ha igen, milyen formában. Egyes források szerint a szövetség kormányszereplése biztosra vehető, más információk szerint azonban hiába szeretné Victor Ponta kormányfő, az USL társelnöke beemelni a kabinetbe a szövetséget, az USL többi tagpártja továbbra ellenzi ezt. USL-es berkekből azon szerda esti találkozó után, amelyen a balliberális szövetség vezetői Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel és Borbély László politikai alelnökkel folytattak, az szivárgott ki, hogy az RMDSZ-t bevonják a kormányzásba.
Az egyeztetést követően a tárgyaláson részt vevő források arról tájékoztatták a Mediafax hírügynökséget, hogy nem az RMDSZ kormányszereplésének ténye, csupán annak mértéke kérdéses. Így arról, hogy miniszteri vagy csupán államtitkári szinten vesz részt a szövetség a kabinet munkájában, később tárgyalnak majd. A Hotnews.ro úgy tudja, az USL számára az volt a fontos, hogy az RMDSZ támogassa Victor Ponta miniszterelnöki jelölését, ha majd Traian Băsescu államfő megkezdi a konzultációkat a parlamenti pártokkal.
„A liberálisoknak is meg kell érteniük, hogy ezért adnunk kell valamit cserébe. De nincs szó miniszteri tárcákról. Talán államtitkári tisztségek jöhetnek szóba” – idézett a portál egy név nélkül nyilatkozó USL-politikust.
A Gândul híportál szerint ugyanakkor még nem biztos a megegyezés. A találkozón ugyanis – annak ellenére, hogy Victor Ponta kormányfő, az USL társelnöke ragaszkodik az RMDSZ beemeléséhez a kormányba – , a szövetség másik társelnöke, Crin Antonescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első embere továbbra is úgy vélekedett, hogy a magyar szervezettel való koalíció nem időszerű. Azt, hogy az RMDSZ legalább államtitkárokat delegálhasson a kormányba, Ponta vetette fel, de aztán úgy döntött, vasárnapra vagy hétfőre halasztja a döntést. „Még nem döntöttünk semmiről” – nyilatkozta a találkozó után a kormányfő. Közölte: az is lehet, hogy az RMDSZ kormányon lesz, de az is lehet, hogy nem.
A találkozón elhangzottakat ismerő források szerint arról is szó esett, hogy a kormány nem menesztené az RMDSZ által a különböző megyei intézmények vezetőségébe delegált személyeket, illetve a szövetség által támogatott prefektusokat. Antonescu arról tájékoztatta az RMDSZ-t, hogy szerinte nem időszerű a kormányra lépésük, a szövetség képviselői pedig arra hivatkoztak: az esetleges kormányszereplésről a Szövetségi Képviselők Tanácsának kell döntenie. Ennek nyomán a felek vasárnap ülnek ismét tárgyalóasztalhoz.
A PNL elutasító álláspontját egyébként a liberálisokkal szövetségben parlamentbe jutott törpepárt, a Konzervatív Párt (PC) is osztja. Daniel Constantin pártelnök is úgy véli, hogy ha együtt is működnek az RMDSZ-szel, annak nem olyan formában kell történnie, hogy a szövetség miniszteri tisztségeket kap.
Egyes források szerint az RMDSZ sem ragaszkodik feltétlenül a kormányszerepléshez, megelégedne annyival, hogy a Ponta-kormány támogatása fejében különböző minisztériumi és megyei intézményi tisztségeket kapjon, illetve növeljék a jelentős magyar közösség lakta megyéknek járó kormánypénzeket.
Kelemen Hunor a találkozót követően azt mondta: álláspontja szerint csak egy lehetőség van, az, hogy Traian Băsescu államfő a választásokon győztes USL miniszterelnök-jelöltjét, Victor Pontát bízza meg kormányalakítással, ez az álláspont azonban független attól, hogy az RMDSZ végül kormányra kerül vagy sem.
Az esetleges kormányszereplésről és a PNL ellenkezéséről elmondta: párbeszédre van szükség. „Párbeszéd lesz, mert Romániának párbeszédre van szüksége. A román társadalomnak nyugalomra van szüksége, nem botrányokra. Tehát párbeszéd lesz, függetlenül attól, ki lesz kormányon és ki ellenzékben, és jó lenne, ha sok év után végre új korszakot nyitnánk. Ismerem Crin Antonescu nyilatkozatait, és megnyugtatóak számomra, nyitott a párbeszédre és az együttműködésre, részletekről viszont csak a jövő héten tudunk szolgálni” – mondta a szövetségi elnök.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.