Fotó: Beliczay László
A romániai lakosság közel 70 százalékának van külföldön élő rokona, közülük viszont kevesebben küldenek haza pénzt – derül ki egy friss felmérésből.
2023. december 18., 13:092023. december 18., 13:09
Az INSCOP közvélemény-kutató cég által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás szerint a megkérdezettek 69 százaléka mondta azt, hogy van külföldön élő rokona – ez jelentős növekedés a 2013-as 51,8 százalékhoz képest.
Azok között, akiknek nincs külföldi rokonuk, jelentős arányban képviseltetik magukat az alacsony végzettségűek, a kistelepülések, illetve a kelet-romániai és délnyugat-olténiai régiók lakosai.
Csupán az érintettek 19,7 százaléka mondta azt, hogy hozzátartozója szokott pénzt küldeni, miközben tíz éve ez az arány még 38,1 százalék volt.
A megkérdezettek 68,1 százaléka gondolja úgy, hogy a külföldön élő román állampolgárok nagymértékben hozzájárulnak az országban maradtak életszínvonalának szintjéhez, míg tíz évvel ezelőtt ez az arány még csak 56,8 százalék volt.
A felmérés november 20. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Mint ismeretes, a becslések szerint mintegy négymillió román állampolgár dolgozik külföldön, számuk Olaszországban és Spanyolországban az egymilliót közelíti, de több százezres nagyságrendben dolgoznak Nagy-Britanniában és Németországban is.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!