Fotó: Agerpres
A hazai egészségügy strukturális megváltoztatásának szükségességére irányítják rá a figyelmet a tragédiák, a kórháztüzek – szögezte le megkeresésünkre Zakariás Zoltán, a képviselőház egészségügyi bizottságának tagja.
2021. január 31., 16:202021. január 31., 16:20
2021. január 31., 16:272021. január 31., 16:27
Az RMDSZ-frakció tagjaként az Erdélyi Magyar Néppártot képviselő szakpolitikus rámutatott, tavaly novemberben a karácsonkői (Piatra Neamț) kórházban történt tragédia, most a bukaresti Matei Balș Intézetben. „A két intézményt sem felszereltség, sem szakmaiság alapján nem lehet egy lapon emlegetni. A Matei Balș Intézet a járvány előtt is a romániai egészségügyi ellátó rendszer zászlóshajója volt, és ott is előfordulhat, hogy nem megfelelő a fűtésrendszer, be kell vinni a rezsót.
– mutatott rá Zakariás Zoltán. A tragédiák után mindenki gyors megoldásokat szeretne, ám meglátása szerint mentalitásváltásra, törvénymódosításokra van szükség, ami nem „kétsoros és kétnapos” történet.
Raed Arafat, az Országos Vészhelyzeti Bizottság vezetője szerint nem volt végleges tűzvédelmi engedélye a bukaresti Matei Balș Intézet azon épületének, amelyben a lángok martalékává vált péntek reggel öt beteg.
El kell ismernünk, hogy a hazai egészségügyi rendszer elmaradott, a kórházak sok esetben régi, visszaszolgáltatott épületekben működnek, új ingatlanok építése sok pénzbe kerül, de
Zakariás Zoltán úgy látja, a feltételek betartatása nem pénz kérdése. A tragédiák során mindig kiderül, hogy volt valamilyen mulasztás, hiányzott egy engedély, valami nem működött, ennek a kórházakban nem szabadna előfordulnia.
2024-ig elkészül a craiovai, jászvásári és a kolozsvári regionális kórház alapja, „és nem csak az” – jelentette ki egy vasárnapi televíziós interjúban Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter, aki szerint további kórházakat kell építeni.
A szakpolitikus szerint a kórházak menedzsmentjével kapcsolatos törvényt át kellene gondolni. A jelenlegi jogszabály nagymérvű kompetenciát ruház a kórházmenedzserre, aki a fő döntéshozó az intézményekben, a vezetőtanácsnak pedig csak konzultatív szerepe van. Zakariás Zoltán azt tervezi, hogy ennek a módosítását a képviselőház egészségügyi szakbizottságában napirendre tűzi.
Felidézte, az elmúlt egy évben óriási politikai harc folyt a kórházmenedzserek kinevezése körül. A kormány három alkalommal terjesztette be a rendelkezést, hogy az igazgatók kinevezését az egészségügyi minisztérium magához ragadhassa, és az akkor többségben levő Szociáldemokrata Párt a parlamentben ezt mind a háromszor megváltoztatta.
A törvény leírja ugyan, hogy a kórházigazgató nem lehet egy politikai párt vezetőségének tagja, de ez nem zárja ki, hogy politikai érdekek mentén nevezik ki. „Innen pedig eljutunk oda, hogy mennyire észszerűen használják a pénzt az egészségügyben. Hiszen ha kiskapukat keresnek, korrupciós ügyletek zajlanak, az közpénzpazarláshoz vezet, a források elvonásához a fontos céloktól” – részletezte Zakariás Zoltán.
Hozzátette, a korporatív, ellenőrzött vezetés a vállalkozásoknál a profit maximálásához vezet, a közkórházak esetében viszont a minőség javulásában mutatkozhat meg. A politikus úgy véli, meg kellene növelni a vezetőtanácsok súlyát, hiszen azokban az önkormányzatok vagy a minisztérium által kinevezett tagok vesznek részt, kötelezően kell lennie gazdasági felsőfokú végzettséggel rendelkező tagnak, megfigyelői státussal jelen vannak a szakszervezet, az orvosi kamara, az asszisztensek testületének képviselői.
„Ez egy széles képviseletű grémium, amely sokkal több szempontot érvényesíthet, ezért kellene nagyobb hatáskörrel rendelkeznie. Jelenleg például a kórház éves költségvetését is csak láttamozza, nem kell jóváhagynia” – fejtette ki a képviselő. Arra is kitért, a hatóságok ellenőrzési, beavatkozási hatékonyságát is növelni kell, ám ez már nem feltétlenül törvényi kérdés.
Az egészségügyi rendszert érintő intézkedéseket helyezett kilátásba szombat esti sajtótájékoztatóján Vlad Voiculescu tárcavezető, köztük a betegek kórházi biztonságáért országos alap létrehozását és az oltási stratégia módosítását.
A járványhelyzet felszínre hozta a kórházak, a közegészségügyi igazgatóságok hiányosságait.
A nagy beruházásokhoz külső forrásokra van szükség, azonban a felhasználását hatékonnyá kell tenni a struktúra és a minőség javításának érdekében – mondta Zakariás Zoltán. A politikus abban bízik, hogy a mandátuma alatt sikerül kieszközölni a javításokat, az egészségügyi szakbizottságban érdemi munka zajlik majd, annál is inkább, hogy annak elnöke Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter, akinek van rálátása a gondokra.
Amint arról beszámoltunk, gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított nyomozást a bukaresti törvényszéki ügyészség, miután újabb romániai kórházban követelt halálos áldozatokat egy tűzvész: pénteken reggel a koronavírusos betegeket kezelő bukaresti Matei Balș járványtani kórházban lelte öt ember a halálát a lángok között. Egy hatodik beteg szombaton, a hetedik pedig vasárnap halt meg.
Elhunyt egy 70 éves férfi, akit a bukaresti Matei Balș Intézet egyik épületében pénteken kiütött tűz miatt költöztettek egy másik kórházba. Az egészségügyi minisztérium először egy 58 éves, égési sérüléseket is szenvedett nő haláláról számolt be, ám később helyesbítettek.
A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
szóljon hozzá!