Fotó: Facebook
Miközben a hétvégi sikertelen minisztériumi egyeztetések után hétfőn immár hatodik napja folytatódnak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás magas díjszabásai miatt a fuvarozók és gazdák által kezdeményezett forgalomlassító tüntetések, az Europol rendőrszakszervezet azt állítja: a belügyminisztérium a rendőrök révén megpróbálja akadályozni a tiltakozó akciókat.
2024. január 15., 11:122024. január 15., 11:12
2024. január 15., 11:182024. január 15., 11:18
Az Europol hétfői közlése szerint „több ezer rendőrre gyakoroltak nyomást ezekben a napokban, hogy mindent megtegyenek a tüntetők által az utakra vitt járművek akadélyozása érdekében”.
Közösségi oldalán a szakszervezet arra panaszkodik, hogy a gazdák és fuvarozók tiltakozása kapcsán a rendőrség „ismét az egyik legkínosabb helyzetbe került, mint intézmény”.
Ezek olyan pillanatok, amelyek a járványra emlékeztetnek minket, az illegális katonai rendeletekkel és a hadsereggel az utcákon, szintén megfélemlítés céljából. Sajnos, a Predoiu miniszter és Despescu államtitkár által elrendelt akciók után egy „új augusztus 10.” előfeltételei teremtődnek meg. Igen, a politikusok a gazdák és a fuvarozók üldözésére kényszerítettek bennünket. Hogy megakadályozzák a közutakra való kijutásukat, hogy ne jussanak el a kormányhoz, hogy ne élhessenek az alkotmány 39. cikkelye által biztosított tüntetési jogukkal. Miért hivatkozunk az alkotmányra? Mert a rendőrök és a csendőrök pályájuk kezdetén esküt tesznek, hogy megvédik az alkotmányt, akár az életük árán is!
És amikor azt mondjuk, hogy mindent, akkor arra gondolunk, hogy előfordult: arra kérték őket, hogy a járműveiket a közúton a menetirányra merőlegesen állítsák fel, hogy a tüntetők ne tudjanak előrehaladni. A rendőröket arra kérték, hogy bármilyen forrásból gyűjtsenek információt, majd bármilyen eszközt használjanak fel az akadályozásukra” – fogalmazott az Europol.
Közzétették egy rendőrségi vezető üzenetküldő szolgáltatásán folytatott beszélgetéseit, aki nem örül annak, hogy a 112-es számról hall a tüntetésekről, és arra kéri a beosztottakat, hogy mozgósítsanak és tegyenek közzé információkat a tüntetésekről. A szakszervezet ezzel kapcsolatban felidéz egy közlekedésrendészeti eljárást, amely előírja a közutak rendőrautókkal való elzárásának tilalmát.
A szakszervezeti azt is állítja, hogy
olyan emberek, akiknek a pozíciója a politikusoktól függ, aki ráadásul zömmel csupán meghatalmazottként, ügyvivőként vannak a tisztségükben.
Az érdekképviselet arra kéri a belügyminisztériumi tisztviselőket, hogy utasítsák vissza a hozzájuk érkező rendelkezések és utasítások végrehajtását, amennyiben azok nem törvényesek.
Ne áldozzátok fel magatokat azokért, akik kormányon vannak, akik még a közelmúltban sem törődtek a jogaitokkal, amikor a bértörvény végrehajtásának kérdése merült fel. Azoknak a polgároknak, akik kritizálják és elítélik az utcán látott rendőröket, tudniuk kell, hogy nem ők a hibásak, hanem a főnökeik, akik ilyen cselekedetekre kényszerítik őket. Azoknak pedig, akik felettünk állnak, azt mondjuk: el a kezekkel a belügyi intézményektől! A rendőrség és a csendőrség az állampolgárok szolgálatában áll, nem pedig azokéban, akik ma az állami intézményekben ideiglenes politikai vezetői pozíciókat töltenek be!” – jegyzi meg a szakszervezet.
Mint megírtuk, a közúti fuvarozók és a gazdák szerdától kezdtek országszerte spontán tüntetésekbe,
Teherautókkal és traktorokkal indultak Bukarest felé, lassítva a forgalmat több úton, köztük a főváros körgyűrűjén.
Pénteken fogadta őket Marcel Ciolacu kormányfő. Szombat este a közlekedési minisztérium képviselőivel tárgyalt, vasárnap pedig a pénzügyminisztérium illetékeseivel egyeztetett a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttsége.
Marcel Ciolacu hétfőn délelőtt egyeztet az ügyben az érintett miniszterekkel, Folrin Barbu mezőgazdasági miniszter pedig – aki az alapélelmiszerek árplafonjának meghosszabbításáról tárgyal a gazdák és a forgalmazók képviselőivel – felszólította a tüntető gazdákat, hogy térjenek haza, mivel a követeléseik teljesítéséhez szükséges összegek szerepelnek az idei költségvetésben.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!