Fotó: Facebook
Miközben a hétvégi sikertelen minisztériumi egyeztetések után hétfőn immár hatodik napja folytatódnak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás magas díjszabásai miatt a fuvarozók és gazdák által kezdeményezett forgalomlassító tüntetések, az Europol rendőrszakszervezet azt állítja: a belügyminisztérium a rendőrök révén megpróbálja akadályozni a tiltakozó akciókat.
2024. január 15., 11:122024. január 15., 11:12
2024. január 15., 11:182024. január 15., 11:18
Az Europol hétfői közlése szerint „több ezer rendőrre gyakoroltak nyomást ezekben a napokban, hogy mindent megtegyenek a tüntetők által az utakra vitt járművek akadélyozása érdekében”.
Közösségi oldalán a szakszervezet arra panaszkodik, hogy a gazdák és fuvarozók tiltakozása kapcsán a rendőrség „ismét az egyik legkínosabb helyzetbe került, mint intézmény”.
Ezek olyan pillanatok, amelyek a járványra emlékeztetnek minket, az illegális katonai rendeletekkel és a hadsereggel az utcákon, szintén megfélemlítés céljából. Sajnos, a Predoiu miniszter és Despescu államtitkár által elrendelt akciók után egy „új augusztus 10.” előfeltételei teremtődnek meg. Igen, a politikusok a gazdák és a fuvarozók üldözésére kényszerítettek bennünket. Hogy megakadályozzák a közutakra való kijutásukat, hogy ne jussanak el a kormányhoz, hogy ne élhessenek az alkotmány 39. cikkelye által biztosított tüntetési jogukkal. Miért hivatkozunk az alkotmányra? Mert a rendőrök és a csendőrök pályájuk kezdetén esküt tesznek, hogy megvédik az alkotmányt, akár az életük árán is!
És amikor azt mondjuk, hogy mindent, akkor arra gondolunk, hogy előfordult: arra kérték őket, hogy a járműveiket a közúton a menetirányra merőlegesen állítsák fel, hogy a tüntetők ne tudjanak előrehaladni. A rendőröket arra kérték, hogy bármilyen forrásból gyűjtsenek információt, majd bármilyen eszközt használjanak fel az akadályozásukra” – fogalmazott az Europol.
Közzétették egy rendőrségi vezető üzenetküldő szolgáltatásán folytatott beszélgetéseit, aki nem örül annak, hogy a 112-es számról hall a tüntetésekről, és arra kéri a beosztottakat, hogy mozgósítsanak és tegyenek közzé információkat a tüntetésekről. A szakszervezet ezzel kapcsolatban felidéz egy közlekedésrendészeti eljárást, amely előírja a közutak rendőrautókkal való elzárásának tilalmát.
A szakszervezeti azt is állítja, hogy
olyan emberek, akiknek a pozíciója a politikusoktól függ, aki ráadásul zömmel csupán meghatalmazottként, ügyvivőként vannak a tisztségükben.
Az érdekképviselet arra kéri a belügyminisztériumi tisztviselőket, hogy utasítsák vissza a hozzájuk érkező rendelkezések és utasítások végrehajtását, amennyiben azok nem törvényesek.
Ne áldozzátok fel magatokat azokért, akik kormányon vannak, akik még a közelmúltban sem törődtek a jogaitokkal, amikor a bértörvény végrehajtásának kérdése merült fel. Azoknak a polgároknak, akik kritizálják és elítélik az utcán látott rendőröket, tudniuk kell, hogy nem ők a hibásak, hanem a főnökeik, akik ilyen cselekedetekre kényszerítik őket. Azoknak pedig, akik felettünk állnak, azt mondjuk: el a kezekkel a belügyi intézményektől! A rendőrség és a csendőrség az állampolgárok szolgálatában áll, nem pedig azokéban, akik ma az állami intézményekben ideiglenes politikai vezetői pozíciókat töltenek be!” – jegyzi meg a szakszervezet.
Mint megírtuk, a közúti fuvarozók és a gazdák szerdától kezdtek országszerte spontán tüntetésekbe,
Teherautókkal és traktorokkal indultak Bukarest felé, lassítva a forgalmat több úton, köztük a főváros körgyűrűjén.
Pénteken fogadta őket Marcel Ciolacu kormányfő. Szombat este a közlekedési minisztérium képviselőivel tárgyalt, vasárnap pedig a pénzügyminisztérium illetékeseivel egyeztetett a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttsége.
Marcel Ciolacu hétfőn délelőtt egyeztet az ügyben az érintett miniszterekkel, Folrin Barbu mezőgazdasági miniszter pedig – aki az alapélelmiszerek árplafonjának meghosszabbításáról tárgyal a gazdák és a forgalmazók képviselőivel – felszólította a tüntető gazdákat, hogy térjenek haza, mivel a követeléseik teljesítéséhez szükséges összegek szerepelnek az idei költségvetésben.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!