Ligia Deca tanügyminiszter
Fotó: Gov.ro
Sürgősségi rendeletet fogadott el vasárnapi ülésén a bukaresti kormány a tanév lezárásához, valamint az érettségi és az országos képességfelmérő vizsgák lebonyolításához szükséges intézkedésekről.
2023. június 11., 12:462023. június 11., 12:46
2023. június 11., 14:102023. június 11., 14:10
A sürgősségi kormányrendeletben három intézkedés szerepel, amelyeket Ligia Deca tanügyminiszter ismertetett. Az egyik intézkedés szerint az érettségizők nyelvi és digitális kompetenciáinak felmérése elmarad, a vizsgákra a diákok az adott tantárgy középiskolai tanulmányi átlagának megfelelő minősítést kapják. Arról is határoztak, hogy június 13-ról június 16-áig meghosszabbították a 8. és a 12. osztályos, valamint az esti tagozatos diákok tanév végi lezárásának határidejét.
Az eredeti ütemterv szerint az érettségi szóbeli vizsgáit június 12-én, hétfőn kellett volna megkezdeni. A vasárnap elfogadott rendelet szerint az idei nyári érettségi vizsgaidőszakban nem rendeznek szóbeli vizsgát a román nyelvű, anyanyelvű, és idegen nyelvű kommunikációs képességek, illetve a digitális kompetenciák felmérésére, ezek helyett a líceumi osztályzatok alapján kapnak minősítést az érettségizők egy később megjelenő módszertan alapján. Az érettségi írásbeli vizsgái az ütemterv szerint június 26-án kezdődnek.
A többi osztály esetében nincsenek módosítások a tanév szerkezetében, számukra június 16-án ér véget a tanítás, és addig minden egyes tanulónak le kell zárni a tanulmányi helyzetét – nyomatékosította a kormányülést követően Ligia Deca oktatási miniszter.
A jogszabály arról is rendelkezik, hogy a rendes (tituláris) tanári állásra kiírt vizsga kizárólag az írásbeli vizsgából fog állni, a szakellenőrzéseket nem veszik figyelembe. A miniszter szerint az intézkedésre azért van szükség, mert a sztrájk miatt sok szakellenőrzés elmaradt, és ha ennek hiányában nem engedélyeznék a vizsgán való részvételt, ősszel tanárhiány állhat elő.
A sürgősségi rendeletbe foglalt harmadik intézkedés értelmében ebben az évben elmarad a hatodikosok országos képességfelmérő vizsgája – mondta még Ligia Deca. A tárcavezető hozzátette, a nyolcadikosok képességfelmérőjének és az érettséginek az írásbeli vizsgáit az eredeti menetrend szerint tartják meg.
A bukaresti oktatási minisztérium kezdeményezte, hogy ne rendezzenek szóbeli vizsgákat az idei érettségin, helyette ismerjék el az adott tantárgyak középiskolai eredményeit.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!