3,67 millió gyermek született 2023-ban az uniós országokban
Fotó: Pixabay
Az Európai Unió (EU) országaiban 3,67 millió gyermek született 2023-ban, 5,4 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban; éves összevetésben ez a legnagyobb mértékű csökkenés 1961 óta – derül ki az Eurostat adataiból.
2025. március 07., 17:332025. március 07., 17:33
Ezek szerint 2023-ban uniós szinten az előző évi 1,46-ról 1,38-ra csökkent a teljes termékenységi arányszám. A szülőképes korú nőkre jutó születések száma Bulgáriában (1,81), Franciaországban (1,66) és Magyarországon (1,55) volt a legnagyobb.
A nagy országok közül Lengyelország (1,2), Olaszország (1,21) és Németország (1,39) még távolabb áll a népességszám fenntartásához szükséges 2,1-es küszöbértéktől. Az uniós tagállamok közül Máltán (1,06), Spanyolországban (1,12) és Litvániában (1,18) volt a legkisebb a teljes termékenységi arányszám – írta pénteken az Agerpres az AFP-re hivatkozva.
Az EU statisztikái szerint a nők első gyermekvállalásának átlagos életkora a 2013-as 28,8 évről 2023-ra 29,8 évre nőtt. Míg Bulgáriában átlagosan 26,9 évesen, Olaszországban 31,8 évesen hozták világra első gyermeküket a nők.
Tavaly decemberben 9617 fővel csökkent Románia népessége, a halálozások száma 1,8-szorosa volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!