Robert Cazanciuc, a szenátus szociáldemokrata elnöke
Fotó: Román szenátus
Sürgősségi eljárásban tárgyalja szerdán kora délután a bukaresti szenátus a Székelyföld számára területi autonómiát biztosító, a képviselőház által hallgatólagosan elfogadott törvénytervezetet, amelyet két, egykori polgári párti honatya nyújtott be tavaly decemberben.
2020. április 29., 11:522020. április 29., 11:52
2020. április 29., 13:082020. április 29., 13:08
Robert Cazanciuc, a felsőház szociáldemokrata ügyvivő elnöke hívta össze a szenátus plénumának rendkívüli ülését, amelynek egyetlen napirendi pontja van: az autonómia-statútum megvitatása. Cazanciuc előrebocsátotta: az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátorai az előterjesztés ellen fognak szavazni; ez ügyben egyébként a felsőház a döntéshozó kamara. Facebook-bejegyzésben utasította el a törvénytervezetet Marcel Ciolacu, a PSD és a képviselőház elnöke is, leszögezve: alakulata nem támogatja a Székelyföld területi autonómiájára vonatkozó indítványt.
Ciolacu ugynakkor a kormányt és a hatalmon lévő Nemzeti Liberális Pártot (PNL) okolta azzal, hogy a képviselőházon vita nélkül átment az előterjesztés. Közölte, a PSD a képviselőház szakbizottságában is a törvénytervezet ellen foglalt állást, a tervezet valamennyi bizottságban negatív véleményezést kapott, negatív véleményezéssel került a képviselőház napirendjére. Erre reagálva Ludovic Orban miniszterelnök, a PNL elnöke szerdán kijelentette: az alsóház elnökeként Ciolacunak kellett volna napirendre tűznie a törvénytervezetet.
Florin Roman, a PNL képviselőházi frakciójának vezetője úgy foglalt állást, hogy a Székelyföld autonómiastatútumáról szóló törvénytervezet hallgatólagos elfogadása a PSD és az RMDSZ közötti „politikai alku” eredménye. Élesen kitámadta a statútumot az ellenzéki Mentsétek meg Romániát (USR) szenátusi frakciója is, amely „politikai demagógia és cinizmus mintapéldájának” nevezte közleményében az előterjesztést. Victor Ponta volt kormányfő bejelentette, az általa vezetett Pro Románia párt a Székelyföld autonómiastatútuma törvénytervezetének elfogadása ellen fog szavazni a szenátusban. Varujan Vosganian, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) szóvivője az Agerpres hírügynökségnek kijelentette, az alakulat szenátorai a törvénytervezet ellen fognak voksolni. Meggyőződése ugyanakkor, hogy csak a házbizottság figyelmetlenségének tudható be a tervezet hallgatólagos elfogadása. A Népi Mozgalom Párt elnöke (PMP), Eugen Tomac szerint Székelyföld autonómiastatútuma törvénytervezetének hallgatólagos elfogadása „a román nép és Románia egyik legnagyobb megaláztatását jelenti”, szenátoraik a tervezet ellen voksolnak.
A bukaresti törvényhozás alsóháza április 23-án fogadta el hallgatólagosan a Székelyföld autonómiastatútumának törvénytervezetét. A román alkotmány 75. cikkelyének második bekezdése értelmében a törvénytervezetekről a parlament először megkeresett kamarája 45 napon belül dönt, a határidő átlépése esetén a törvény az illető ház által elfogadottnak számít, és átkerül a parlament másik házához. Itt már nincs határidő szabva az elfogadásra vagy elutasításra.
A törvénytervezetet az RMDSZ listáján mandátumot szerzett, korábban a Magyar Polgári Párt (MPP) színeiben politizáló Biró Zsolt és Kulcsár-Terza József képviselő nyújtotta be tavaly decemberben. Akkor azt tartották céljuknak, hogy érdemi vitát váltsanak ki a tervezetről. A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) az alsóházi hallgatólagos elfogadást kommentálva megelégedéssel vette tudomásul, hogy a képviselőház szakbizottságaiban kulturált vita folyt a tervezetről, mi több, néhány honatya a tervezet mellett foglalt állást, illetve tartózkodott. 2017 decemberében Kulcsár-Terza József egyedül nyújtotta be a tervezetet, akkor azonban a parlament érdemi vita nélkül elutasította.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
1 hozzászólás