Gesztus. Sorin Grindeanu szerint a PSD kormányon szeretné látni az RMDSZ-t
Fotó: viedófelvétel
A Szociáldemokrata Párt (PSD) azt szeretné, ha az RMDSZ a hamarosan megalakuló kormány tagja lenne – jelentette be csütörtökön Sorin Grindeanu, a PSD ügyvivő elnöke, miután a kormányalakításról egyeztetett Nicușor Dan államfővel.
2025. június 19., 12:012025. június 19., 12:01
2025. június 19., 14:252025. június 19., 14:25
Mint arról beszámoltunk, az elnök csütörtökre az összes parlamenti pártot meghívta az egyeztetésekre, a meghívót a Románok Egyeüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Románia kivételével mindegyik párt elfogadta a konzultációkra, amelyeken először a PSD-vel tárgyalt az államfő.
Sorin Grindeanu a mintegy félórás egyeztetést követően elmondta, a nap végére várhatóan elkészül a leendő kormánypártok deficitcsökkentő tervezete, amelyet pénteken Brüsszelben ismertetnek, hogy elkerüljék az uniós támogatások felfüggesztését.
„Szeretnénk, ha az RMDSZ a koalíció része lenne” – hangsúlyozta Grindeanu. Ezzel arra reagált, hogy szerdán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kijelentette: nem biztos, hogy az RMDSZ része lesz a koalíciónak, ha csupán díszítőelemként akarják használni, és nem kap fajsúlyos tárcákat.
Miközben Nicușor Dan államfő csütörtökön újabb egyeztetésre várja a parlamenti pártokat a kormányalakításról, a kabinet melegalakításáról tárgyaló négy párt között továbbra is feszült a viszony, és Dan sem elégedett a deficitcsökkentő programmal.
Az értesülések szerint
Grindeanu arról is beszélt, hogy pénteken a PSD közel 5000 tagjával konzultálnak a kormányra lépésről, 13 órakor szavazni fognak, és szombaton, ha a konzultáció pozitív választ eredményez a kormányra lépéssel kapcsolatosan, elnökségi ülést tartanak, amelyen a PSD által javasolt miniszterek személyéről döntenek.
„Közöltük, hogy a megbeszélések nyomán a gazdasági intézkedések és politikai megállapodás, úgy tűnik, konstruktív irányba haladnak, de erről a párttagjainknak kell dönteniük. Kezdettől fogva olyan javaslatokkal álltunk elő, amelyek nem vezetnek áfaemeléshez.
– hangsúlyozta Grindeanu.
Megtörténhet, hogy az RMDSZ nem lesz része a következő kormánykoalíciónak – jelentette ki Kelemen Hunor.
Hozzátette, a hivatalos konzultációk után az államfő javaslatot tesz a miniszterelnök személyére, aki minden olyan politikai párttal, amelyet a leendő koalícióban szeretne látni, alapos megbeszéléseket folytat.
mondta, hozzátéve, hogy az állami beruházásokat rangsorolni kell.
„Minden beruházást külön-külön kell kezelni, minden egyes beruházást meg kell vitatni, nem egy csokorban kell őket kezelni. Nem törölni kell pket, hanem prioritási listát kell felállítani” – hangsúlyozta Grindeanu.
„Ez egy intenzív pár hét volt. Normális esetben véleményem szerint egy ilyen típusú tárgyalásnak három-négy hónapig kellene tartania, de szorít minket az idő, és remélem, hogy a mai tárgyalások után konszenzusra jutunk” – mondta Nicușor Dan.
Az SOS Románia nem ismeri el Nicuşor Dant Románia elnökének, ezért a párt nem vesz részt az államfő által csütörtökre a pártokkal meghirdetett egyeztetéseken – közölte Diana Şoşoacă, az SOS Románia elnöke.
A PSD után Dan déltől a PNL Ilie Bolojan ügyvivő pártelnök vezette küldöttségét fogadta.
Bolojan a tárgyalásokat követően a hagyományokkal ellentétben nem tájékoztatta a nyilvánosságot a megbeszélések tartalmáról.
Feszültség. Dan és Bolojan nem ért egyet az áfa emelése kapcsán
Fotó: presidency.ro
Az értesülések szerint a háttérben az áll, hogy
Mint arról beszámoltunk, a leendő kormánypártok – a PSD és az RMDSZ mellett a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) – az áfa 19-eől 21 százalékra való növelését javasolta, amit azonban Dan ellenez, a kampány során ugyanis ígéretet tett arra, hogy megválasztása esetén nem emelik az áfát.
A PNL után az USR küldöttsége következett.
Az egyeztetést követően Dominic Fritz pártelnök arról beszélt: a párt nem örül az áfa növelésének, de nem is jelent vörös vonalat számára.
– mondta.
„Nem húzunk vörös vonalat, még akkor sem, ha nem vagyunk elégedettek az áfaemeléssel” – folytatta, és bizakodását fejezte ki, hogy a koalíciós kormány megalakításáról szóló tárgyalásokon sikerül eredményre jutni.
Kiállás. Az USR Ilie Bolojant szeretné a miniszterelnöki tisztségben látni
Fotó: presidency.ro
„Az USR készen áll arra, hogy részt vállaljon abból a felelősségből, hogy Románia ismét virágzó országgá váljon, és hogy kijussunk a válságból, amelybe a rossz kormányzás sodort minket” – mondta, megjegyezve, hogy
Fritz szerint mindenekelőtt a kiadásokat kellene csökkenteni, másodsorban a beruházásokat kellene előtérbe helyezni, és csak harmadsorban kellene a bevételeket növelni az adók emelésével, egy olyan „költségvetési csomaggal, amelynek a lehető legkorlátozottabbnak kell lennie, és nem szabad negatív hatást gyakorolnia a gazdaságra”.
„Bízunk abban, hogy képesek leszünk olyan kormányt alakítani, amely másképp fog kinézni, mint a korábbi kormányok, és készek vagyunk arra, hogy Bolojan mellett harcoljunk egy olyan államért, amely a polgárok javára reformálja meg önmagát.
– tette hozzá.
Annak kapcsán, hogy az RMDSZ elégedetlen, Fritz kijelentette: az USR nem a miniszteri tisztségek, hanem a változás miatt vesz részt a kormányban, amelyben 21 százalékos aránnyal lesz jelen, ennek a felelősségnek pedig a minisztériumok számában is meg kell nyilvánulnia, így nem látja okát annak, hogy engedjenek.
A konzultáción a három szélsőjobboldali párt közül egyedüliként a Fiatal Emberek Pártja (POT) is részt vett, a küldöttséget Anamaria Gavrilă pártelnök vezette.
„Nem értünk egyet semmilyen adóemeléssel” – mondta, szerinte ugyanis „az adóemelés a saját gazdaságunk szabotálását jelenti”.
Kijelentette, hogy támogatja az adóalap kiszélesítését, és felszólított arra, hogy az adóhatóságok „tisztességes” bánásmódot alkalmazzanak minden adófizetővel szemben, függetlenül annak forgalmától.
Azt is elmondta, hogy
A POT urán az RMDSZ következett a sorban.
Az értesülések szerint az államfő pénteken reggel jelentheti be, hogy Ilie Bolojant, a PNL ügyvivő elnökét bízza meg kormányalakítással.
Előtte csütörtökön délután újabb egyeztetést folytat a négy párt vezetőivel.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
szóljon hozzá!