Ilie Bolojan prioritásának tekinti az állami vállalati vezetők „arcátlan” bérének korrigálását
Fotó: Facebook/Ilie Bolojan
A politikai klientúrák eltűrése vezetett egyes állami vállalatok vezetőinek arcátlanul magas fizetéséhez – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő csütörtök este egy televíziós interjúban.
2025. július 04., 10:012025. július 04., 10:01
2025. július 04., 11:202025. július 04., 11:20
Az Antena3 hírtelevízió műsorában a miniszterelnököt arról kérdezték, hogy a nyugdíjasok megadóztatása helyett miért nem néhány veszteséges állami vállalat igazgatójának 30 ezer lejes fizetését csökkentette a kormány.
Ilie Bolojan úgy fogalmazott, nem akar általánosítani, de az elmúlt években számos állami vállalat igazgatótanácsába politikai alapon kerültek be emberek.
– idézte szavait az Agerpres hírügynökség. Hozzátette: miután megvetették a lábukat, ezek az emberek légből kapott teljesítménykritériumok alapján bónuszokat kaptak akkor is, ha a vállalat veszteséges volt, a privilégiumaikat pedig bebetonozták a kollektív munkaszerződésekben.
A kormányfő elmondta, hogy „második lépésként” ezek a vállalatvezetők elkezdték növelni a fizetésüket: 12 ezer lejről indultak, és három hónap múlva rájöttek, hogy fel kell zárkózniuk a magánszférában tevékenykedő menedzserek juttatásaihoz, és 50 ezer lejes bért szavaztattak meg maguknak. Bolojan szerint ez történt például az Otopeni repülőteret működtető vállalatnál is.
Jelezte egyúttal: át kell világítani az összes állami intézményt és hatóságot, mert csak így lehet kiszűrni a pazarlásokat. Példaként említette, hogy
Bolojan elmondta azt is, hogy működik a kormánynál egy úgynevezett intézményi reziliencia szolgálat, ahol 13-an dolgoznak, és az alkalmazottak nem tudták neki elmagyarázni, hogy voltaképp mi a munkájuk.
– jelentette ki Bolojan.
Szerinte az sincs rendben, hogy miközben a közszférában sokan lazsálnak, a magánszféra munkaerőhiánnyal küszködik. De hangsúlyozta, hogy a közszférát nem szabad démonizálni, mert azért ebben az ágazatban sokan jól végzik a munkájukat.
Bolojan a televíziós interjúban beszélt ugyanakkor arról is, hogy a régióban és az Európai Unióban Románia fizeti a legmagasabb kamatokat a hitelekért: egy olyan háztartáshoz hasonlította az országot, amelyik 30 százalékkal többet költ a jövedelménél, ezért kölcsönökhöz fordul.
– magyarázta, hozzátéve, hogy Romániának nagyon sokba kerül a költségvetési hiány finanszírozása, mert a régióban és az Európai Unióban is a legmagasabb kamatokat fizeti a hitelekért.
Ilie Bolojan kormányfő, egyben a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke szombaton kijelentette, hogy az évek során felhalmozott igazságtalanságok kijavítására készül a kormány.
Bolojan elmondta, a hitelezők évek óta figyelmeztetik Romániát, hogy nagy bajban van, és fennáll a veszélye annak, hogy nem tudja fizetni a törlesztőrészleteket és a kamatokat. A bukaresti döntéshozók megígérték, hogy változtatnak a költségvetési politikájukon, de ezt a kitűzött határidőre nem tették meg. Ennek következtében romlott a pénzpiacok bizalma Romániában, és a kockázatok miatt emeltek a kamatokon.
„Csak akkor fogunk olcsóbban hitelhez jutni, ha bizonyítani tudjuk, hogy képesek vagyunk törleszteni” – szögezte le a kormányfő.
A kormányfő Ciolacunak arra a szerdai kijelentésére reagált, miszerint a román gazdaság nem omlott össze, és 'az elvakult' megszorítások nem csökkentik, hanem növelik a költségvetési hiányt. A volt miniszterelnök arra is emlékeztetett, hogy az adóreform a korábbi jobboldali kormány által kidolgozott helyreállítási terv egyik vállalása.
„Ha valóban minden szép és jó, akkor miért fizetjük a legmagasabb kamatokat az Európai Unióban, miért van a legnagyobb deficitünk, és miért vagyunk olyan helyzetben, mint most?” – tette fel a kérdést Bolojan.
Rámutatott arra, hogy az elmúlt években Románia számos területen előrelépett, felzárkózott az Európai Unióhoz, ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy „a jelenlegi helyzethez több éven keresztül hozott kormányzati döntések vezettek”. Ezért szerinte a mostani koalíciónak az a dolga, hogy ne kövesse el az előző kormányok hibáit.
– jelentette ki Bolojan.
Arra a kérdésre, hogy az elmúlt öt év miniszterelnökei tartoznak-e bocsánatkéréssel, azt válaszolta, hogy mindenki azt teszi, amit helyesnek tart.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Miközben a parajdi sóbányában a vízbetörés okozta katasztrófa következményeivel küzdenek, a kormány pedig a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragása érdekében súlyos megszorító intézkedéseket hirdetett meg, kiderült: a Salrom Országos Sótársas&
Továbbra is a hadseregben bíznak a leginkább a romániai polgárok – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
Fényképezkedni és nagyvadat etetni állt meg a Transzfogarasi úton az az olasz motorkerékpáros, akivel csütörtökön végzett a medve.
Összesen 112 medve él a Transzfogarason azon a környéken, ahol a nagyvad megölt egy motorost csütörtökön – közölte a Romsilva állami erdészet.
Nem született konkrét döntés arról, hogy az alkotmánybíróság azon három tagja, akinek mandátuma idén jár le, fejenként 180 ezer lejes juttatást kapjon – közölte csütörtökön Marian Enache, a taláros testület ügyvivő elnöke.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Az ország nyugati és déli részénem 15 megyéje elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetés alatt áll kánikula miatt a csütörtöki nap folyamán.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
szóljon hozzá!