Fotó: Infotrafic
Pénteken már harmadik napja folytatódik a fuvarozók és a gazdák tiltakozó akciója Romániában, a megmozdulásokban több tucatnyi fuvarozó cég járművei vesznek részt Bukarest körgyűrűjén és több megyében.
2024. január 12., 11:552024. január 12., 11:55
2024. január 12., 13:202024. január 12., 13:20
Az ország több pontjáról érkezett teherautók továbbra is Bukarest bejáratainál vesztegelnek, miután a rendvédelmi erők csütörtökön este feltartóztatták őket.
A fuvarozók egyik, a tüntetésen részt vevő képviselője, Alex Perţea az Agerpres hírügynökségnek elmondta, azt még nem tudják, pontosan merre akarnak tovább indulni, de jelenleg Afumaţi térségében hajtanak végre „átcsoportosítást”.
Arra a kérdésre, hogy továbbra is szeretnének-e a kormánypalotához eljutni, elmondta, erről még nincs döntés. Hozzátette,
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter pénteken az Agerpres-nek elmondta, hogy eddig nem keresték meg semmilyen követeléssel a Bukarest mellett és országszerte két napja tüntető gazdák, de „a minisztérium ajtaja nyitva áll” előttük, ha tárgyalni akarnak.
A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy hétfőn délre tárgyalásokra hívta a gazdaszervezetek képviselőit, de ez nem jelenti azt, hogy ne ülne le velük korábban is egyeztetni a követeléseikről. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a tiltakozók által felvetett problémák egy részének – például a kötelező gépjármű- felelősségbiztosítás árának – a megoldása nem a mezőgazdasági minisztériumra tartozik.
„Nem tudom, hogy tőlünk mit kérhetnek. Hektáronként 100 eurós támogatás nyújtunk, segítjük az állattenyésztőket (...), fedezzük a gázolaj jövedéki adójának növekedését, tavaly kifizettük az energiafogyasztásuk felét. Ennek ellenére várom, hogy hozzanak létre egy küldöttséget, és jöjjenek el tárgyalni” – nyilatkozta a miniszter.
Florin Barbu cáfolta azokat a sajtóhíreket, miszerint jelenleg Ausztriában síel. Közölte, hogy egy munkalátogatáson tartózkodik Prahova megyében.
A fuvarozók munkaadói szervezetei a jövő héten engedélyt akarnak kérni egy, a bukaresti Győzelem téren tartandó tüntetésre.
„Jövő héten megpróbálunk engedélyért folyamodni. Lássuk, mit mond a városháza, beengednek-e minket a Győzelem térre vagy sem. Többnapos tüntetést szeretnénk szervezni, szeretnénk, ha meghallgatnának minket” – mondta a News.ro-nak a fuvarozók egyik képviselője
„A Szövetség a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért benyújtja a mezőgazdasági minisztériumnak a mezőgazdasági ágazatban felmerülő, sürgős megoldásra váró kérdések teljes listáját, olyan határidőkkel, amelyeket a kormánynak kell felvállalnia. A gazdák problémáit ismertetik Románia elnökével, a román miniszterelnökkel és valamennyi miniszterrel is. Az elmúlt hónapokban az AAC minden egyes probléma kapcsán hivatalos kérdéseket küldött a politikai döntéshozóknak, amelyek megválaszolatlanul maradtak” – olvasható a gazdák pénteken kiadott sajtóközleményében.
Emellett a szervezet tájékoztatja az európai gazdaszervezetet, és kérni fogja, hogy a jövő heti ülések napirendjén szerepeljen a romániai gazdák helyzete.
A CAA tagszervezetei részt vesznek a mezőgazdasági minisztériumban tartott megbeszélésen, amelytől
„Amennyiben a találkozó eredményeképpen nem születnek egyértelmű vállalások és konkrét lépések, az AAC a jövő héten engedélyt fog kérni a mezőgazdasági technikával való tiltakozásra Bukarestben, a Győzelem téren, de megyei szinten is. Bízunk abban, hogy akciónkat nem fogják bürokratikus intézkedések akadályozni, és a tiltakozást sürgősséggel engedélyezik. Nagyon sok tagunk már a harmadik tiltakozási napot kezdte meg. Kiállunk mellettük, és biztosítjuk őket szervezeteik teljes támogatásáról és részvételéről. Reméljük, hogy minden tiltakozó akció incidensek nélkül fog lezajlani, de azt is reméljük, hogy a rendőrség megértést tanúsít és nem akadályozza a rendezvények békés lebonyolítását” – tették hozzá a gazdák.
Egyúttal n
Mint arról beszámoltunk, miután csütörtökön este rendőrök és csendőrök Bukarest határában, Chiajnán útjukat állták a munkagépekkel a fővárosba tartó közúti fuvarozóknak és gazdáknak, megjelent köztük a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke is.
Jelen volt Diana Şoşoacă szenátor is, aki megpróbálta meggyőzni a rendvédelmi szerveket, hogy engedjék tovább a gazdákat és a fuvarozókat a fővárosba.
A tüntetés résztvevői azonban nem látták szívesen őket, pfujjolni kezdtek, és felszólították Simiont, hogy „hagyja békén a tüntetésüket”.
A Digi24-nek nyilatkozó kormánymegbízott kijelentette, nem tartja szerencsésnek, hogy bizonyos elégedetlenségeket és követeléseket „egy szélsőséges párt” a politikai céljaira használjon fel.
George Simionnak arra a kijelentésére, miszerint a hatóságok túl sok rendőrt és csendőrt vezényeltek ki a munkagépeikkel a fővárosba tartó közúti fuvarozók és gazdák megállítására, Rareş Hopincă úgy reagált:
A prefektus hangsúlyozta, hogy a tüntetéshez való jogot az alkotmány szavatolja, de a törvényt mindenkinek tiszteletben kell tartania. Ezért felszólította a fuvarozókat és a gazdákat, hogy kérvényezzék a tiltakozó akciójuk engedélyeztetését a bukaresti főpolgármesteri hivataltól.
A fuvarozók szerdán kezdtek spontán tüntetésekbe, mivel elégedetlenek a kötelező felelősségbiztosítás árának alakulásával. Egyes mezőgazdasági érdekképviseleti szervezetek képviselői is közölték, hogy nincs kapcsolatuk a gazdák által az ország több pontján online meghirdetett spontán tiltakozással, de megerősítették egyes gazdák részvételét a szervezeteikből.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
szóljon hozzá!