Ludovic Orban magára haragította a pedagógusokat
Fotó: Gov.ro
Az állami költségvetési helyzet nem teszi lehetővé a pedagógusok előre hozott fizetésemelését – jelentette ki pénteken Ludovic Orban kormányfő. A miniszterelnök ugyanakkor kocsmával kapcsolatos hasonlattal is élt, ami felháborította a tanügyi szakszervezeteket.
2020. augusztus 14., 20:202020. augusztus 14., 20:20
2020. augusztus 14., 20:222020. augusztus 14., 20:22
Ludovic Orban pénteken elmondta, a költségvetési helyzet miatt nem tudja szeptember elsejétől megvalósítani az előre hozott fizetésemelést a tanügyben a kormány. Meggyőződésének adott hangot, miszerint nagyon sok pedagógus meg fogja érteni ezt, mivel ilyen nehéz időszakokban szerinte mindannyian példát kell hogy mutassunk és szolidárisan kell viselkednünk. „Amikor a gazdasági és a költségvetési helyzet engedi, kiutaljuk a tanároknak, tanítóknak a fizetésemeléshez szükséges alapokat, hogy a tevékenységükhöz méltó jövedelmük legyen” – fejtette ki Orban a kormányülés elején.
Orban a nap folyamán tett kijelentésére érkezett reakciókra utalt. A román miniszterelnök korábbi nyilatkozatában a családi költségvetés csökkenéséhez hasonlította az állami büdzsében keletkezett rést, és a pedagógusok szeptemberi béremelésének elhalasztását. „Amikor csökken a jövedelmed, olyan, mint a családban: amikor alig marad pénzed élelemre, az albérletre, nem mész a kocsmába elinni a pénzedet vagy hogy nem tudom mit vegyél...” – fogalmazott a kormányfő.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) pénteken kiadott közleményében bejelentette: amennyiben a kormány nem növeli szeptember elsejétől a pedagógusok fizetését, kérdésessé válhat az iskolakezdés. A FSLI szerint meglepő a hatóságok azon bejelentése, hogy nem emelik a tanári fizetéseket a törvényben foglaltak szerint, figyelembe véve, hogy a kormány tagjai azt nyilatkozták, a 2020-as állami büdzsében elkülönítették az ehhez szükséges összeget. A szakszervezet rámutat, a tanévkezdés előtt két héttel a kormány a költségvetés-kiigazításról szóló sürgősségi rendeletben azt javasolja, hogy a tanárok ne kapják meg a szeptember elsejétől esedékes 14 százalékos fizetésemelést, amely megközelítőleg 300 lejes többletet biztosítana nekik, amely még mindig nem méltányos jövedelem a pedagógusok munkájához viszonyítva.
A FSLI felháborodását fejezi ki a beütemezett fizetésemelés tervezett elhalasztása miatt, annál is inkább, mivel eddig nem esett szó arról, hogy nem lehet megvalósítani, sőt illetékesek bejelentették, hogy a büdzsében létezik erre elkülönítve pénz. A szakszervezetek szerint ez a tisztelet hiányát jelzi a pedagógusok munkájával szemben, akik a koronavírusjárvány előidézte helyzetben nagy erőfeszítéseket tettek, hogy biztosítsák a gyerekeknek az oktatáshoz való jogot, és az új tanévben szintén nagy megpróbáltatások elé néznek a megváltozott körülmények miatt, és a fertőzés kockázatának is ki lesznek téve.
„Felkérjük a kormányt, tegyen le erről a tervről, mivel a kollégáktól kapott jelzések arra mutatnak, hogy kérdésessé válhat a tanévkezdés, ha a beütemezett fizetésemelést nem kapják meg” – állítják a szakszervezetek képviselői. Simion Hăncescu, a FSLI elnöke nyomatékosította, a kormány elfelejti, hogy amikor a megváltozott körölmények között szükség volt a pedagógusok erőfeszítéseire, azok mindent megtettek, hogy a tanulókat ne érintse hátrányosan a helyzet, lezárták az iskolai évet, megszervezték az országos vizsgákat. „Az Orban-kabinetnek meg kell találnia a megoldást, hogy 2020. szeptember elsejétől emelje a tanügyi fizetéseket!” – nyomatékosította Hăncescu.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!