Fotó: Pixabay.com
Azonnali intézkedések hiányában teljesen elsivatagosodhat Románia déli része 50 éven belül – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2024. június 26., 18:442024. június 26., 18:44
A szaktárcavezető úgy fogalmazott, húsz év múlva Románia éghajlata nagyon hasonló lesz Görögországéhoz. A környezetvédelmi miniszter kedd este az Europa FM rádiónak nyilatkozott, az interjút a Hotnews.ro hírportál idézte.
Az Országos Meteorológiai Szolgálatnál (ANM) dolgozó kollégákkal folytatott megbeszéléseink alapján kiderült: azonnali intézkedések nélkül Románia déli része teljesen elsivatagosodik 50 éven belül. Ahogy a meteorológusok mondják, 20 év múlva Románia éghajlata nagyon hasonlítani fog Görögországéra” – mondta Fechet. Arra a kérdésre, hogy mit kell tenni, a környezetvédelmi miniszter azt mondta, hogy nagyszabású erdősítési kampányokra van szükség.
„Évente 1000 hektár szántóföldet veszít el az ország. Ahhoz, hogy megállítsuk az elsivatagosodást délen, erdősíteni kell. Tömeges erdősítési kampányokra lesz szükségünk az »olténiai Szaharában«, ahogy mi hívjuk, Mehedinți, Dolj megyében. Rendelkezésünkre állnak az országos erdősítési program forrásai, ezeket ki kell használni” – tette hozzá a környezetvédelmi miniszter.
Románia déli részén mintegy 30 napon át intenzív hőséget mértek, az európai maximumot Dél-Spanyolországban mérték, 80 napig tartó kánikulát. Az InfoClima.ro-n megjelent cikkben Bogdan Antonescu fizikus az Európai Kopernikusz Ügynökség Európa éghajlata 2023 című, éves jelentését elemezte, és néhány adatot kivonatolt Romániára vonatkozóan.
Románia területének nagy részén 2023 volt a legmelegebb év, ha az elmúlt 74 év adatait vesszük alapul. A havi hőmérsékleti eltéréseket tekintve az április-június hónapokat az 1991-2020-as referencia-időszakhoz képest alacsonyabb hőmérséklet jellemezte. A többi hónapban pozitív középhőmérsékleti szélsőségek voltak, ezek közül kiemelkedik a 2023. januári hőmérsékleti rekord.
A hegyvidéki régiók kivételével 2023-ban Romániában nőtt a napsütéses periódusok időtartama. A déli és keleti régiókban az 1991-2020-as átlaghoz képest akár 6%-os növekedést is megfigyeltek. 2023-ban a felhőborítottság szintén 6%-kal csökkent Romániában az 1991-2020-as átlaghoz képest.
A tengerfelszín hőmérséklete valamennyi európai tengerben magasabb volt a szokásosnál. Az elmúlt évben nagy kiterjedésű erdőtüzek égtek: főként az Ibériai-félszigeten, Szicíliában és Görögországban. Összesen 5000 négyzetkilométernyi erdő – azaz London, Párizs és Berlin közös összterületének megfelelő régió – égett le a 2023-as forró időszakban.
Rekordmeleg nyártól és a tavalyiakhoz hasonló erdőtüzektől tartanak Görögországban, ahol az elmúlt rekordmeleg tél is „komoly figyelmeztetést” jelent.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
szóljon hozzá!