Fotó: Pixabay.com
Azonnali intézkedések hiányában teljesen elsivatagosodhat Románia déli része 50 éven belül – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2024. június 26., 18:442024. június 26., 18:44
A szaktárcavezető úgy fogalmazott, húsz év múlva Románia éghajlata nagyon hasonló lesz Görögországéhoz. A környezetvédelmi miniszter kedd este az Europa FM rádiónak nyilatkozott, az interjút a Hotnews.ro hírportál idézte.
Az Országos Meteorológiai Szolgálatnál (ANM) dolgozó kollégákkal folytatott megbeszéléseink alapján kiderült: azonnali intézkedések nélkül Románia déli része teljesen elsivatagosodik 50 éven belül. Ahogy a meteorológusok mondják, 20 év múlva Románia éghajlata nagyon hasonlítani fog Görögországéra” – mondta Fechet. Arra a kérdésre, hogy mit kell tenni, a környezetvédelmi miniszter azt mondta, hogy nagyszabású erdősítési kampányokra van szükség.
„Évente 1000 hektár szántóföldet veszít el az ország. Ahhoz, hogy megállítsuk az elsivatagosodást délen, erdősíteni kell. Tömeges erdősítési kampányokra lesz szükségünk az »olténiai Szaharában«, ahogy mi hívjuk, Mehedinți, Dolj megyében. Rendelkezésünkre állnak az országos erdősítési program forrásai, ezeket ki kell használni” – tette hozzá a környezetvédelmi miniszter.
Románia déli részén mintegy 30 napon át intenzív hőséget mértek, az európai maximumot Dél-Spanyolországban mérték, 80 napig tartó kánikulát. Az InfoClima.ro-n megjelent cikkben Bogdan Antonescu fizikus az Európai Kopernikusz Ügynökség Európa éghajlata 2023 című, éves jelentését elemezte, és néhány adatot kivonatolt Romániára vonatkozóan.
Románia területének nagy részén 2023 volt a legmelegebb év, ha az elmúlt 74 év adatait vesszük alapul. A havi hőmérsékleti eltéréseket tekintve az április-június hónapokat az 1991-2020-as referencia-időszakhoz képest alacsonyabb hőmérséklet jellemezte. A többi hónapban pozitív középhőmérsékleti szélsőségek voltak, ezek közül kiemelkedik a 2023. januári hőmérsékleti rekord.
A hegyvidéki régiók kivételével 2023-ban Romániában nőtt a napsütéses periódusok időtartama. A déli és keleti régiókban az 1991-2020-as átlaghoz képest akár 6%-os növekedést is megfigyeltek. 2023-ban a felhőborítottság szintén 6%-kal csökkent Romániában az 1991-2020-as átlaghoz képest.
A tengerfelszín hőmérséklete valamennyi európai tengerben magasabb volt a szokásosnál. Az elmúlt évben nagy kiterjedésű erdőtüzek égtek: főként az Ibériai-félszigeten, Szicíliában és Görögországban. Összesen 5000 négyzetkilométernyi erdő – azaz London, Párizs és Berlin közös összterületének megfelelő régió – égett le a 2023-as forró időszakban.
Rekordmeleg nyártól és a tavalyiakhoz hasonló erdőtüzektől tartanak Görögországban, ahol az elmúlt rekordmeleg tél is „komoly figyelmeztetést” jelent.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!