Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Az első 24 órában 187 épületfelújítási kérést iktatott a fejlesztési minisztérium a földrengésbiztonsági program keretében, az önkormányzatok és központi intézmények több mint 3 milliárd lej értékű finanszírozást kértek – jelentette be szerdán Cseke Attila tárcavezető.
2023. január 04., 14:302023. január 04., 14:30
Az RMDSZ közleménye szerint a tárcavezető emlékeztetett: Románia bizonyos területein fokozott az épületek összeomlásveszélye földrengés esetén, így például a fővárosban, Vrancea megyében, de Kovászna megye bizonyos részein, vagy a Partiumban is. Ennek ellenére
„A fejlesztési minisztérium most egy új programot indított, amelynek sikerét bizonyítja, hogy a pályázás első napján már 187 épület felújítására kértek finanszírozást a szaktárcától” – húzta alá Cseke Attila.
A közlemény rámutat: az iktatott kérések közül 122 panelházak, 66 pedig iskolák, óvodák, közintézmények földrengésbiztossá-tételére vonatkozik. A pályázók még 59 napig iktathatják kéréseiket, majd a szaktárca további dokumentumok (így például önkormányzatok és lakótársulások határozatai, műszaki tervek) benyújtására kéri a pályázókat, ezt követően köthetik meg a finanszírozási kéréseket.
A hatóságoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a lakosság legyen alaposan felkészítve a nagy erejű földrengésekre – jelentette ki Raed Arafat.
A finanszírozási program többéves, és az idei költségvetés 200 millió lej, de a minisztérium ezt meghaladva, legtöbb 500 millió lejre írhat alá támogatási szerződéseket. A program ugyanakkor, most előszőr, nemcsak a tömbházlakásokra, hanem a középületek földrengésbiztonságára is finanszírozást nyújt, így iskolákat, kórházakat újíthatnak fel és tehetnek energiatakarékossá, illetve földrengésbiztossá.
Panelházak, kórházak, iskolák és műemléképületek, középületek földrengésbiztossá tételét is lehetővé teszi az a jogszabály, amelyet szerdai ülésén fogadott el a bukaresti kormány – tájékoztatott az RMDSZ.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!