Radu Mazăre (archív felvétel)
Hivatali vesztegetés elfogadása és érdekellentét miatt öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélte csütörtökön a legfelsőbb bíróság Radu Mazăre volt konstancai polgármestert az úgynevezett Polaris-ügyben. Az ítélet jogerős.
2022. február 03., 13:172022. február 03., 13:17
A volt elöljárót első fokon 9 év és 10 hónap szabadságvesztésre ítélték, a legfelsőbb bíróság azonban a vádak egy része alól felmentette, és öt évre csökkentette a börtönbüntetését.
Eduard Stelian Martin volt szociáldemokrata párti képviselőt, a Polaris vállalat társtulajdonosát és ügyvezetőjét pedig felmentették a vádak alól, miután első fokon 5 és fél börtönbüntetést kapott.
Radu Mazărét jelenleg is fogva tartják, egy másik bűnvádi perben kapott kilencéves börtönbüntetését tölti. Sorin Strutinskyt szintén elítélték már 10 év és 8 hónap szabadságvesztésre befolyással üzérkedés, pénzmosás és magánokirat-hamisítás miatt, de ő megszökött Romániából, ezért nemzetközi körözést adtak ki ellene.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) szerint Radu Mazăre 2006 és 2009 között Sorin Strutinsky segítségével több mint 2 millió eurót kért – amelyből 1 millió eurót és 2 472 303 lejt meg is kapott – két cég képviselőitől, hogy közbenjárjon egy konstancai ingatlanberuházás kivitelezéséhez szükséges városrendezési dokumentáció kibocsátása érdekében.
Ugyanakkor 2008 és 2014 között a volt polgármester Strutinsky közreműködésével több mint 7 millió eurót kapott a Polaris M Holding Kft.-től – amelynek társtulajdonosa és ügyvezetője Eduard Martin parlamenti képviselő volt –, hogy a cég megnyerje a közbeszerzést, amit a konstancai önkormányzat a város köztisztasági szolgáltatásának átruházására írt ki.
2008-ban a polgármesteri hivatal aláírta a 25 évre szóló szerződést a Polaris M Holding Kft.-vel, majd indokolatlanul 10 millió lejjel megemelték a szerződés értékét – közölte az Agerpres hírügynökség.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!