Kathleen Kavalec elfogadhatatlannak nevezte a szélsőséges pártok által használt diskurzust
Fotó: U. S. Embassy
Oroszország továbbra is veszélyt jelent, a 2024-es választási évében Moszkva Romániát is célba veszi, és fennáll a veszélye, hogy a Kreml megpróbálja befolyásolni a választásokat – állítja Kathleen Kavalec, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete a HotNews.ro-nak adott interjúban.
2024. február 12., 20:282024. február 12., 20:28
„Azt látjuk, hogy Oroszország dezinformációt, rosszindulatú befolyást, megfélemlítési taktikákat alkalmaz számos országban, köztük az én hazámban, az Egyesült Államokban is. Tehát igen, úgy gondolom,
– szögezte le az amerikai diplomata. Kathleen Kavalec kifejtette, hogy manapság a közösségi médián keresztül nagyon könnyű olyan hazugságot vagy történetet terjeszteni, amely feldühíti vagy felháborítja az embereket, esetleg arra készteti őket, hogy az utcára vonuljanak és tiltakozzanak.
„És azt látjuk, hogy
Szóval mindenképpen úgy gondolom, hogy Románia célpont lesz. Az országunk célpont lesz. Más országok is célpontjai lesznek ennek a fajta dezinformációnak. És mindannyiunknak együtt kell dolgoznunk – polgároknak, kormányoknak, újságíróknak –, hogy megpróbáljunk fellépni az ilyen jellegű orosz erőfeszítések ellen” – mondta az amerikai nagykövet.
Az Egyesült Államok, a NATO és az EU vezetői részéről a közelmúltban elhangzott, az orosz fenyegetés erősödésére vonatkozó figyelmeztetésekkel összefüggésben Kathleen Kavalec kijelentette, hogy „Oroszország fenyegetést jelentett és jelent továbbra is”, és „Ukrajna első kézből tapasztalja ezt a fenyegetést”.
– hangsúlyozta a nagykövet.
A román–amerikai kapcsolatok témájában kifejtette: Washington örömmel segítette Romániát abban, hogy 2004-ben csatlakozzon a NATO-hoz, 2007-ben pedig az EU-hoz. „És továbbra is támogatjuk Romániát abban, hogy elérje céljait, például az OECD-hez való csatlakozást és a schengeni térség teljes jogú tagjaként való belépést.
Nagyon jól együttműködünk egymással. Romániában jelenleg mintegy 3000 amerikai katona állomásozik. Együtt veszünk részt a NATO-gyakorlatokon. Számos területen támaszkodunk a Romániával való partnerségünkre az elrettentés és a védelem terén. Segítjük Romániát védelmi modernizációs céljaiban. Úgy gondolom tehát, hogy Romániában egy nagyon fontos geostratégiai pozícióban levő, kulcsfontosságú és megbízható szövetségesre találtunk Európában, a Fekete-tenger partján. Úgy gondolom, hogy a partnerségünk nagyon erős, és örömmel mondhatom, hogy napról napra erősebbé válik” – hangoztatta Kavalec.
A szélsőséges pártok erősödése kapcsán az amerikai diplomata kifejtette, az ilyen pártok által használt diskurzus elfogadhatatlan. „Anélkül, hogy egy konkrét pártot megneveznék, azt mondanám, hogy úgy gondoljuk, hogy
Mindannyian láthatjuk, mi történt a szomszédban, Ukrajnában, amikor Oroszország megszállt egy másik szuverén országot, megsértette annak területi integritását. Tehát az ilyen jellegű felhívások a háborúval összefüggésben teljesen elfogadhatatlanok, és nincs helyük egyetlen demokráciában sem” – hangsúlyozta a nagykövet.
Annak kapcsán, hogy Románia egy éven belül bekerülhet a Visa Waiver nevű amerikai vízummentességi programba, Kavalec kifejtette: arra ösztönöz mindenkit, aki már rendelkezik vízummal, hogy újíttassa meg, még ha nem is járt le, hogy ezáltal is csökkentsék az elutasított beutazási kérelmek számát.
Mint ismeretes, ahhoz, hogy egy ország bekerüljön a programba, adott pénzügyi évben 3 százalék alatt kell maradnia az elutasított vízumkérelmek arányának, míg Románia esetében ez legutóbb 8,3 százalék volt.
Radu Magdin politikai elemző szerint „fel kell mérni a romániai demokrácia állapotát”, és „sürgősen rendet kell tenni a választási törvényekben, és demokrácialeckékre kell küldeni azokat, akik a jogszabályokat alkalmazzák”.
A szenátus hétfőn 61 támogató és 59 elutasító szavazattal elfogadta a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott egyszerű indítványt, amelyet a múlt héten nyújtottak be.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2025. január elsején 21,739 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A szenátus munkaügyi bizottsága hétfőn két héttel elhalasztotta a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet megvitatását.
Váratlan fordulatot hozott a bákói szülészetről eltűnt csecsemő ügye: igazságügyi források által kiszivárogtatott információk szerint a 19 éves fiatal nő még januárban megegyezett az ikrek anyjával, hogy 5000 lejért megveszi az egyik fiút.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
szóljon hozzá!