Fotó: Családügyi minisztérium
Családon belüli erőszak – a mai társadalom sebezhető pontja?! címmel tartottak hétfőn vitát a parlamentben szakértők és az illetékes állami intézmények, illetve civil szervezetek képviselőinek részvételével.
2024. május 20., 18:552024. május 20., 18:55
A rendezvény résztvevői a jelenség elleni küzdelem fontosságára hívták fel a figyelmet, rámutatva arra, hogy az erőszak nemcsak a családban, hanem az utcán, az iskolában is mindennapos. Videóüzenetében Alina Gorghiu igazságügyi miniszter elmondta, hogy az idei év első három hónapjában a családon belüli erőszakos bűncselekmények száma 2,4 százalékkal, 13 307-ről 13 628-ra nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Minden tizedik gyermek a családon belüli erőszak áldozata – részletezte az adatokat a miniszter. Natalia Intotero családügyi miniszter arról beszélt, hogy a COVID-járványt követően Románia lakosságának egészségi állapota nagymértékben romlott, és az elmúlt két évben a válások aránya több mint 50 százalékkal nőtt. Emlékeztetett arra, hogy a minisztérium két törvénytervezetet is beterjesztett a parlamentbe a gyerekek támogatására, és az egyik szerint 2025-öt a gyerekek évének nyilvánítanák Romániában a kiskorúak jogainak fokozott védelme érdekében. Emellett az Országos Esélyegyenlőségi Ügynökség számos programjának célja a nők támogatása – tájékoztatott Intotero.
Nicoleta Pauliuc, a bukaresti szenátus védelmi bizottságának elnöke sokatmondó rendőrségi adatokat idézett a beszédében. Ezek szerint tavaly az EU- és NATO-tagállam Romániában 108 831 családon belüli erőszakos esetet jegyeztek, többségében városokban, a rendőrök pedig 94 710 esetben avatkoztak be a 112-es segélyhívó számra érkezett hívások nyomán. „Meggyőződésem, hogy az esetek száma többszöröse annak, ami a statisztikákban megjelenik” – jegyezte meg.
Monica Anisie, a szenátus oktatási bizottságának elnöke szintén rendőrségi és ügyészségi adatokat idézett. Ezek szerint 2023-ban óránként 12 gyermeket vagy felnőttet bántalmaztak családon belül, 173 személy életét vesztette a családon belüli erőszak miatt, és 170 agresszort állítottak bíróság elé. Megjegyezte, hogy ezeken a statisztikákon csak akkor lehet javítani, ha az illetékesek foglalkoznak a jelenséggel. Ugyanakkor jó hírnek nevezte, hogy a családi erőszak áldozatai egyre bátrabban fordulnak a rendőrséghez.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
szóljon hozzá!