Fotó: Veres Nándor
Ne lopjátok többet a román hadsereg pénzét a háborús számláról, úgy tűnik, szükségünk lesz rá – írta a minap Iulian Fota geopolitikai szakértő a Facebook-oldalán közölt bejegyzésében.
2021. április 06., 12:362021. április 06., 12:36
2021. április 06., 12:412021. április 06., 12:41
A titkosszolgálati akadémia rektora annak kapcsán „aggódott” a jövő miatt, hogy
aggodalmaikról a The Economist számolt be a napokban. Nemcsak Párizsban, Londonban sem tartják kizártnak a világszintű konfrontáció fegyveres változatát. A brit kormány stratégiai biztonsági jelentése tíz évet ad egy globális háborúra való felkészülésre.
Nemrég helyezték harmincnapos előzetes letartóztatásba Iulian Cristian Gherghe tábornokot, a hadsereg hírszerző szolgálatának korábbi vezérigazgató-helyettesét. A gyanú szerint a hírszerzési vezető 2018 novemberében hamis iratokat felhasználva 179 470 dollárt nyúlt le a katonai titkosszolgálat pénzéből. Gherghe ellen sikkasztás, okirat-hamisítás és hamis okirat felhasználása miatt zajlik az eljárás. A kétcsillagos tábornokot – akit 2019-ben léptettek elő vezérőrnaggyá – Klaus Iohannis államfő február végi döntése alapján tartalékállományba helyezték.
Mennyire kell komolyan venni az egyik legismertebb román geopolitikai szakértő nyilvánosan aggodalmait? – kérdeztük Barabás T. Jánostól, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzőjétől. Szerinte
„Ne feledjük, egy idei felmérésben a románok fele szerint Magyarország el akarja szakítani Erdélyt. Ezt a túlérzékenységet erősítik a hatalmi szűk csoportot domináló erőszakszervezetek, akik saját igazolásukat akarják elérni az ellenségkép nagyításával. Másrészt Románia a nemzetközi információs hadviselés egyik csatatere” – hangsúlyozta az elemző. Ami a Párizs, illetve London irányából megfogalmazott aggodalmakat illeti, Barabás T. János úgy vélte, azok a legnagyobb kihívásra való nagyhatalmi felkészüléséről szólnak, és hipotetikusak.
Egy friss közvélemény-kutatás szerint a románok túlnyomó többsége úgy érzi: másodrangú állampolgárnak tekintik Európában, csaknem ötven százalékuk szerint pedig Magyarország Erdéllyel kapcsolatos politikája az országrész „elszakítását” célozza.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!