Monica Anisie
Fotó: Gov.ro
Monica Anisie oktatási miniszter szerint a szeptember 14-ei tanévkezdés után, zöld járványügyi forgatókönyv esetén a gyerekeknek kötelező módon iskolába kell menniük, a szülők nem tarthatják otthon őket elővigyázatosságból. Azonban ezzel nem minden szülő ért egyet, és már a perek lehetősége is felmerült, ha esetleg megfertőződnek a diákok.
2020. augusztus 06., 10:532020. augusztus 06., 10:53
2020. augusztus 06., 13:392020. augusztus 06., 13:39
A megszokott módon 45 vagy 50 percesek lesznek az órák az új tanévben, és az országos vizsgákon alkalmazott modell alapján szerveznék meg a tanulóknak az iskolába való érkezését és távozását – jelentette ki szerda este Monica Anisie oktatási miniszter, miután korábban Klaus Iohannis államfő bejelentette, hogy szeptember 14-én elkezdődik az új tanév. A tárcavezető arról is beszélt, hogy
Az iskolai maszkviselés kapcsán a miniszter az Agerpres szerint rámutatott, ezt törvény írja elő, jelen pillanatban csak az 5 évesnél kisebb gyerekek mentesülnek a maszkviselési kötelezettség alól. Ugyanakkor kiemelte, az óvodások és az elemisták esetében az egészségügyi minisztérium hozza meg az erre vonatkozó döntést.
Arra a felvetésre, hogy a 30-as létszámú osztályokban miként biztosítják a másfél méteres távolság betartását, a tárcavezető azt mondta, utasították a megyei tanfelügyelőségeket, hogy augusztus 12-éig vizsgálják meg az egyes tanintézetek helyzetét, azonosítsák az esetleges problémákat, és szeptember 14-éig közösen megtalálják majd a megoldást ezekre.
Kérdésre válaszolva Anisie rámutatott, zöld forgatókönyv esetén a gyerekeknek kötelező módon iskolába kell menniük, a szülők nem tarthatják otthon őket elővigyázatosságból.
– érvelt.
Per is lehet a gyerekek esetleges megfertőződéséből
Iulian Cristache, a szülői egyesületek országos szövetségének (FNAP) elnöke a Digi24 televíziónak úgy fogalmazott, nincs egyetértés a szülők körében arról, hogyan viszonyuljanak a szeptember 14-ei tanévkezdéshez, a hatóságok által ismertetett forgatókönyvekhez. „Remélem, hogy az oktatási minisztérium nem rúgja fel a család és az iskola között kötött »szerződést«. Vannak olyan szülők, akik nem vinnék iskolába gyereküket, nem akarnak kockázatokat. Meg kell adni a lehetőséget a családnak, hogy eldöntse, iskolába küldi-e a gyereket vagy sem” – fogalmazott az érdekvédelmi szervezet vezetője.
Cristache szerint szolidaritásra és kompromisszumra van szükség. Felidézte: Németországban iskolába járásra kötelezték a diákokat, ha pedig a zöld forgatókönyv nálunk is ezt jelenti, akkor megfertőződés esetén a családok beperelhetik a tanintézeteket és az igazgatókat, „de ezt nem szeretnénk”. Hozzátette, az iskolák hiába felelnek meg a higiéniai és egészségügyi előírásoknak, ez nem zárja ki a megfertőződés lehetőségét, hiszen a tanulók tömegközlekedési eszközöket használnak, az iskolán kívüli világgal is érintkeznek. „Nincs garancia arra, hogy a gyerek védve lesz” – jelentette ki a Digi24-nek a szülői egyesületek országos szövetségének elnöke.
Ugyanakkor több megyei diákszervezet is tiltakozását fejezte ki a szerdán vázolt megoldások ellen. A Bukarest, illetve Ilfov, Konstanca, Vâlcea és Máramaros megyei tanulók képviselői szerint az átlagszámítások elhúzódhatnak, és mire a helyi hatóságok bezárnák az iskolákat, vészesen elterjedhet a koronavírus. Azt is jelezték, hogy a nagyvárosokban nem biztosítottak a megfelelő számú tesztelési lehetőségek, így az adatok nem szolgáltatnak valós képet a járványhelyzetről, ez pedig fertőzési gócpontok kialakulását idézheti elő az iskolákban is. A diákszervezetek azt is felvázolták, hogy ha például egy középiskolában fertőzöttet azonosítanak, azonnal be kell zárni az oktatási intézményt, és el kell indítani a járványügyi vizsgálatot, nem lehet az átlagokra várni.
Fotó: Veres Nándor
Mint ismeretes, a kormány képviselőivel folytatott egyeztetést követően Klaus Iohannis államfő szerdán bejelentette, hogy szeptember 14-én elkezdődik az új tanév, és a tanulók többsége bejárhat az iskolába. Az elnök azt mondta, hogy az egyes településeken jegyzett koronavírusos megbetegedések számának függvényében három – zöld, sárga és vörös – forgatókönyv léptethető érvénybe az iskolakezdés kapcsán, és minden esetben helyi szinten döntenek arról, hogy melyiket alkalmazzák.
Szeptember 14-én elkezdődik az új tanév, a legtöbb diák pedig iskolába megy – jelentette be szerda kora esti sajtótájékoztatóján Klaus Iohannis államfő, miután tárgyalt a kormány több tagjával a tanévkezdés mikéntjéről.
Közben Monica Anisie tárcavezető szerda este azt is közölte, hogy
A miniszter rámutatott, a kormány elkülönítette a 250 ezer táblagép megvásárlásához szükséges összeget, és jelen pillanatban arra várnak, hogy az országos közbeszerzési hivatal véglegesítse a beszerzést. „A közbeszerzési feladatfüzetben szeptember 10-e szerepel az átadás határidejeként, addig tehát meg kellene kapni ezeket” – fogalmazott Anisie, hozzátéve, hogy
A miniszter kiemelte, a 250 ezer táblagép mellett 74 ezer laptop vásárlását is tervezi a szaktárca, utóbbiakat 1100 líceum kapná meg.
„Nagyon szeretnénk, hogy a tantermekben kezdődjön el az iskola szeptemberben, de készen kell állnunk az online oktatásra is, ha a járványhelyzet megköveteli” – idézi a tárcavezetőt az Agerpres.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
1 hozzászólás