Fotó: Gov.ro
Az elmúlt hetek ébresztőnek bizonyultak, megértettük, az iskolai személyzet munkája alapvető fontosságú – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ligia Deca oktatási miniszter. A tárcavezető arról is beszélt, hogy amennyiben jövő héten nem ér véget a tanügyi alkalmazottak általános sztrájkja, számolni kell az országos vizsgák átütemezésének lehetőségével.
2023. június 02., 12:352023. június 02., 12:35
2023. június 02., 15:412023. június 02., 15:41
Emlékeztettet: az előző nap elfogadott sürgősségi rendelet, a szakszervezetek javaslatára havi bruttó 1000 lejes béremelést garantál a tanügyi személyzetnek és bruttó 400 lejes emelést a kisegítő személyzetnek.
„Az oktatásban minden fizetés emelkedik, nincs fizetéscsökkenés” – húzta alá a tárcavezető, kiemelve, hogy az oktatásban az átlagbér június 1-jétől bruttó 8500 lejre nő, ami meghaladja az országos átlagbért. „Minden alapfizetés emelkedik, és mindenki érzékelni fogja ezt a nettó jövedelmében, és a prémiumokat a megemelt alappal számolják” – nyomatékosította.
A másik álhír, amit a miniszter említett, arról szól, hogy a törvényhozó testület szerint alkotmányellenes lenne a rendelet. Leszögezte: a tanács kedvezően véleményezte a tervezetet. A konzultatív testület véleményezésének szövegében „van egy sor megjegyzés, ahogyan az teljesen természetes”, de az „alkotmányellenes” szó nem szerepel benne. A Törvényhozási Tanács mellett a Gazdasági és Társadalmi Tanács is jóváhagyta a tervezetet, majd a kormány még aznap elfogadta azt – nyomatékosította.
2024. január elsejétől várható egy 40 százalékos, majd 2025-ben és 2026-os egyenként 30 százalékos emelés.
Elmondta, eddig nem kellett módosítani a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája és az érettségi ütemtervén, de meghosszabbították június 9-éig a diákok tanulmányi helyzetének lezárását és az érettségire való iratkozás időszakát.
„Június 12-én kezdődik az érettségi, június 19-én pedig a képességfelmérő vizsga, de ahhoz, hogy tartani tudjuk magunkat az eredeti ütemtervhez, hogy biztosítsuk a kiszámíthatóságot és a jó vizsgakörülményeket, jövő héttől mindenkinek vissza kellene térnie az osztálytermekbe. Ha ez nem fog megtörténni, fontolóra kell venni a vizsgákra való feliratkozási időszak és a tanulmányi helyzet lezárásának meghosszabbítását és az országos vizsgák átütemezését” – idézte a tárcaveztő nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Megjegyezte, hogy 183 ezer tanuló készül a képességfelmérő vizsgára és hozzávetőlegesen 142 ezren az érettségire. „Ennek a több százezer tanulónak az érdekében újra kell kezdeni a tanítást” – fogalmazott. Deca hozzátette, június 9-éig kiderül, hogy lehet-e tartani a vizsgák jelenlegi menetrendjét. Mint mondta, ha módosítani is kell az időpontokon, első körben csak a június 12-én kezdődő kompetenciavizsgákat ütemeznék át. „A vizsgák eltörléséről nem lehet szó. Minden nyolcadik osztályt vagy középiskolát végző diáknak lehetősége lesz vizsgázni– húzta alá a tanügyminiszter.
A kormány és az oktatási szakszervezetek közötti tárgyalásokon született megegyezés értelmében a tanügyi dolgozók június 1-jétől érvényes béremelése a jövő évtől hatályba lépő új bértábla szerinti fizetésemelés megelőlegezése – vallja a kormányszóvivő.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!