Fotó: Pinti Attila
Kezdődik a nyári időszámítás a hétvégén: a szombatról vasárnapra, azaz március 25-ről 26-ra virradó éjszakán Romániában 3 óráról 4 órára kell átállítani időmérőinket.
2023. március 24., 11:222023. március 24., 11:22
2023. március 24., 11:412023. március 24., 11:41
A nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart. A téli időszámítás kezdete 2023. október 29. vasárnap hajnalban 3 óra.
A Krónikának tavaly ősszel, az óraátállításkor nyilatkozó szakemberek elmondták, gazdasági szempontból jelentéktelen az óraátállítással nyert energiamegtakarítás, a téli–nyári időszámítás váltakozása pedig negatívan hat az emberi szervezetre. Az óraátállítás ötletét több forrás szerint már Benjamin Franklin természettudós, politikai filozófus is felvetette, de tervét nem sikerült kiviteleznie.
Az óraátállításnak sokan vitatkoznak az előnyeiről és hátrányairól. Az energiatakarékosság mellett az óraátállításnak egyéb előnyeit is sokan emlegetik. Az egy órával több természetes világítás örömeit élvezhetik mindazok, akik a nappalaik nagy részét irodákban, gyárakban, iskolákban és egyéb fedett helyeken kénytelenek tölteni. Ők a munkaidő letelte után még lehetőséget kapnak arra, hogy a szabadtéri programokat szervezhessenek maguknak. Előnynek nevezhető az is, hogy a szabadban végzett munkák ideje meghosszabbítható.
A nyári időszámítás bevezetése óta azonban időről időre felmerülnek ellenvélemények is, amelyek vitatják az óraátállítás előnyeit. Mai napig kérdéses, hogy az emberi szervezetre milyen negatív hatással van az óraátállítás, az emberek ugyanis nem egyformán képesek alkalmazkodni az új helyzethez.
Hétvégén Romániában is áttérünk a téli időszámításra. Az utóbbi években több olyan EU-s szintű törekvés volt, amely az egységes időszámítást szorgalmazta.
Továbbra is marad a nyári-téli időszámítás az uniós országokban. Noha egyetértés van abban, hogy az évente kétszeri óraátállítás megterheli a szervezetet, és gazdasági előnye sincs, az Európai Unió tagállamai nem jutottak közös nevezőre az ügyben.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!