Fotó: Pinti Attila
Kezdődik a nyári időszámítás a hétvégén: a szombatról vasárnapra, azaz március 25-ről 26-ra virradó éjszakán Romániában 3 óráról 4 órára kell átállítani időmérőinket.
2023. március 24., 11:222023. március 24., 11:22
2023. március 24., 11:412023. március 24., 11:41
A nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart. A téli időszámítás kezdete 2023. október 29. vasárnap hajnalban 3 óra.
A Krónikának tavaly ősszel, az óraátállításkor nyilatkozó szakemberek elmondták, gazdasági szempontból jelentéktelen az óraátállítással nyert energiamegtakarítás, a téli–nyári időszámítás váltakozása pedig negatívan hat az emberi szervezetre. Az óraátállítás ötletét több forrás szerint már Benjamin Franklin természettudós, politikai filozófus is felvetette, de tervét nem sikerült kiviteleznie.
Az óraátállításnak sokan vitatkoznak az előnyeiről és hátrányairól. Az energiatakarékosság mellett az óraátállításnak egyéb előnyeit is sokan emlegetik. Az egy órával több természetes világítás örömeit élvezhetik mindazok, akik a nappalaik nagy részét irodákban, gyárakban, iskolákban és egyéb fedett helyeken kénytelenek tölteni. Ők a munkaidő letelte után még lehetőséget kapnak arra, hogy a szabadtéri programokat szervezhessenek maguknak. Előnynek nevezhető az is, hogy a szabadban végzett munkák ideje meghosszabbítható.
A nyári időszámítás bevezetése óta azonban időről időre felmerülnek ellenvélemények is, amelyek vitatják az óraátállítás előnyeit. Mai napig kérdéses, hogy az emberi szervezetre milyen negatív hatással van az óraátállítás, az emberek ugyanis nem egyformán képesek alkalmazkodni az új helyzethez.
Hétvégén Romániában is áttérünk a téli időszámításra. Az utóbbi években több olyan EU-s szintű törekvés volt, amely az egységes időszámítást szorgalmazta.
Továbbra is marad a nyári-téli időszámítás az uniós országokban. Noha egyetértés van abban, hogy az évente kétszeri óraátállítás megterheli a szervezetet, és gazdasági előnye sincs, az Európai Unió tagállamai nem jutottak közös nevezőre az ügyben.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!