2012. október 26., 09:392012. október 26., 09:39
A felmérés szerint 2010-hez képest 8 százalékkal nőtt a kitelepedni szándékozók száma. Míg két évvel ezelőtt a román állampolgárok 59 százaléka vallotta azt, hogy itt szeretne élni, addig idén már csak 51 százalék nyilatkozott így. A kitelepedni szándékozók főleg európai országokat választanának, Németország és Olaszország után Franciaország és Spanyolország a célpont.
Vasile Dâncu szociológus, az IRES vezetője szerint a felmérés egyértelműen rámutat arra, hogy az elmúlt időszakban nőtt a kivándorlási kedv. „A románok egyharmada már gondolt arra, hogy véglegesen elhagyja az országot. 2012-ben tíz románból négynek megfordult a fejében, hogy külföldön vállaljon munkát, 2010-ben ez az arány csak három volt a tízhez” – magyarázta a szociológus.
Rámutatott, az elvándorlási kedv a fiatal korosztályra a legjellemzőbb, a 18 és 35 év közöttieknek az 54,4 százaléka vándorolna ki, a 65 év felettiek esetében ez az arány csak 13,3 százalék. Romániát a megkérdezettek többsége a szegénységgel, az öregséggel, a falusi környezettel és az iskolázatlansággal azonosítja, derül ki a felmérésből, melyet október 23-án készítettek 1289 személy megkérdezésével.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.