Nicolae Ciucă a Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon
Fotó: Gov.ro
Nicolae Ciucă miniszterelnök szerint az orosz szénhidrogénforrásoktól való elszakadás stratégiai szempontból az euroatlanti szinten már megtervezett energetikai átállás irányba mutat.
2022. szeptember 02., 13:332022. szeptember 02., 13:33
A Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon tartott pénteki beszédében a kormányfő elmondta, hogy az orosz energiafüggőség megszüntetése rövid és középtávon a források diverzifikációjához, technológiai fejlődéshez, valamint gazdasági és beruházási átrendeződéshez vezet számos területen. „Az energetikai átállás a jelenlegi helyzetben az egyik legfontosabb stratégiai változás” – jelentette ki.
Nicolae Ciucă elmondta, hogy Románia a gázhálózati interkonnektorok megerősítésére és az energiamix diverzifikálására összpontosít, többek között nukleáris és földgázprojektek fejlesztésével. Szerinte az ország jó helyzetben van a fenntartható energiafogyasztáson alapuló fejlődési modellre való áttéréshez.
„Románia mélyen beágyazódott az euroatlanti biztonság és szolidaritás rendszerébe, amely eddig megingathatatlannak bizonyult, és erőfeszítéseket tesz az ország, a társadalom és a média ellenálló képességének növelésért. Elengedhetetlenné válik, hogy ezeket az érdekeket, értékeket és aggodalmakat az euroatlanti partnerekkel és szövetségesekkel együtt közvetítsük” – jelentette ki a miniszterelnök.
A kormányfő elmondta, hogy a mozgás, a hajózás és a kereskedelem szabadságát különleges helyzetekben is védeni kell.
Szerinte a fekete-tengeri régiónak a biztonság, az energia, az ellátási láncok biztonsága, az infrastruktúra, az összekapcsolhatóság és a kiberbiztonság szempontjából is jelentősége van.
– jelentette ki.
Nicolae Ciucă üdvözölte az amerikai kongresszusban „erőteljesen támogatott” kezdeményezést a Fekete-tengerrel kapcsolatos amerikai stratégia megerősítésére. „Az Egyesült Államok látható módon egyre többet fektet be a szövetséges államok ellenálló képességének és választási szabadságának a támogatásába. Franciaország vagy az Egyesült Királyság, de más országok is ékes példák erre” – tette hozzá.
A Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon tartott pénteki beszédében a kormányfő elmondta, az Európai Unió erősítheti a politikai befolyását a keleti partnerség országaiban, előmozdíthatja a régió stabilitását, az európai értelemben vett reformokat támogató projekteket, amelyek közvetlenül ezen államok polgárainak a jólétét szolgálják.
„Románia és más tagállamok példát mutattak és mutatnak a keleti partnereink közül talán a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő Moldovai Köztársaság támogatásában, legutóbb a szomszédos ország számára létrehozott támogatási platform beindításával” – mondta a miniszterelnök.
Emlékeztetett arra, hogy az uniós vezetők a márciusi versailles-i informális csúcstalálkozón úgy döntöttek: kikérik az Európai Bizottság véleményét Ukrajna, Moldova és Grúzia csatlakozási kérelméről. Ez a döntés szerinte újra felébresztette a térség tagjelölt-aspiráns államaiban az uniós csatlakozás vágyát.
Nicolae Ciucă szerint a Nyugat-Balkánnak stratégiai jelentősége van egész Európa biztonsága és prosperitása szempontjából. Szerinte az ukrajnai válság nyomán konszolidálódhat az euróatlanti értékeken alapuló „geopolitikai front” az európai Oroszország déli szárnyán, ami a katalizátora lehet az EU déli és keleti szomszédságpolitikájának – közölte az Agerpres hírügynökség.
A miniszterelnök szerint Románia „megérdemelt” schengeni csatlakozása jótékonyan hat majd a hazai üzleti szférára. Erről a román-német ipari és kereskedelmi kamara létrehozásának huszadik évfordulóját ünneplő csütörtök esti gálán beszélt Nicolae Ciucă.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) kedden elsőfokú (sárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megye folyóvizeire.
A román állampolgárok túlnyomó többsége ellenezné az ország kilépését a NATO-ból, illetve az Európai Unióból – derült ki az Atlasintel friss közvélemény-kutatás&aa
Nicușor Dan bukaresti főpolgármester, független államfőjelölt szerint nehéz elképzelni, hogy a Románia, előre választási szövetség jelöltje, Crin Antonescu és Victor Ponta független jelölt bármit is meg fog valósítani.
Április 13. és 20 között 153 panaszt fogadott be és 201-et utasított el a Központi Választási Iroda (BEC) az online térben zajló választási kampánnyal kapcsolatban.
A két, magát szuverenistának hirdető jelölt jut be az elnökválasztás második fordulójába – erre a következtetésre jutott a Sociopol közvélemény-kutató intézet.
Az év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg, és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
Merénylettől tart George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje – erről ő maga beszélt egy interjúban.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték az elhunyt Ferenc pápát.
Bár vasárnap és hétfőn különleges helyzet van az áramellátásban, a napközbeni fogyasztás történelmi mélyponton van, a rendszer képes lesz megbirkózni a helyzettel, és nem kell húsvéti áramszünettől tartani – közölte Sebastian Burduja.
Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!