Hegedüs Csilla az uniós alapokért felel majd államtitkárként
Fotó: RMDSZ
Hat államtitkárt nevesített kedden a bukaresti kormánykoalíció legkisebb pártjaként tevékenykedő RMDSZ.
2021. január 12., 18:442021. január 12., 18:44
2021. január 12., 22:012021. január 12., 22:01
Az alakulat közlése szerint a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi ülésén első körben Kallós Zoltánt az oktatási, Demeter András Istvánt a kulturális, Oltean Csongort az ifjúsági és sport-, Szép Róbertet (a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti, Hegedüs Csillát az európai alapok, illetve Makkai Pétert a munkaügyi minisztériumba jelölte államtitkárnak.
Mint ismert, az RMDSZ a kormányban egy miniszterelnök-helyettesi tisztséggel rendelkezik, emellett a szervezet vezeti a fejlesztési, a környezetvédelmi és a sportminisztériumot. A szövetségnek 12 államtitkár és két államtitkár-helyettese lesz a bukaresti kormányban, korábbi hírek szerint a mezőgazdasági, a szállításügyi, az energetikai, az egészségügyi, a fejlesztési, valamint a pénzügyi tárcánál is számíthat további államtitkári tisztségekre az RMDSZ.
A szövetség honlapján közölte az új államtitkárok önéletrajzát is. Kallós Zoltán 1979. december 1-jén született Szatmárnémetiben. Kolozsváron, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem földrajz szakán végzett. Pályafutását 2002-ben földrajztanárként kezdte, majd 2005-től 2017-ig a Szamoskrassói Bem József Általános Iskola igazgatójaként tevékenykedett.
Kallós Zoltán oktatási államtitkárként tevékenykedik majd
Fotó: RMDSZ
Demeter András István 1992-ben diplomázott a Marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben. Dijonban kulturális menedzsmentet, Temesváron jogot tanult. Színházvezetői elképzeléseit 23 évesen fogalmazta meg, 1993-ban sikeresen pályázott és kinevezték a Temesvári Csiky Gergely Színház élére.
Ezt követően átvette a Román Közszolgálati Rádió elnök-vezérigazgatói megbízatását, jelenleg is a vezetőtanács tagja, illetve a Román Közszolgálati Televízió Produkciós Házának vezetője. Mindezek mellett szabadúszó színész, aki rendszeresen látható prózai és zenés színházi előadásokban, filmekben, tv-játékokban.
A 32 éves Oltean Csongor Medgyesen született, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kereskedelem, turizmus és szolgáltatások gazdaságtana szakán végzett. Jelenleg Sepsiszentgyörgyön él. Több mint 12 éve tevékenykedik az ifjúsági szférában az RMDSZ partnerszervezeteiben: SMDSZ – Sepsiszentgyörgyi Magyar Diákszövetség, HÁRIT – Háromszéki Ifjúsági Tanács, jelenleg pedig a Magyar Ifjúsági Értekezlet elnökeként.
Több mint 300 erdélyi magyar ifjúsági-, egyetemista- és diákszervezettel áll kapcsolatban, amelyekkel közösen fiataloknak szóló programokat szerveznek, illetve fiatalok százait ösztönzik a politikai szerepvállalásra Erdély-szerte.
Szép Róbert a Vadászati és Hegyvidéki Erőforrások Kutató és Fejlesztő Intézetének igazgatója és egyben vezető kutatója. 2011 óta egyetemi oktató a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karán, 2017 szeptemberétől a Pécsi Tudományegyetem Kémia Doktori Iskolájának doktori témavezetője, valamint 2018-tól a Nemzeti Környezetvédelmi Kutatási és Fejlesztési Intézet vezető kutatója.
ahol a szennyezés, a biodiverzitás és a védett területek ellenőrzésével foglalkozó főigazgatóság, illetve a Szintézis, Módszertan és Eljárások Igazgatóságának felelőse. 2012 és 2014 között a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség Légminőség és Megfigyelő Laboratóriumának vezetője volt.
Hegedüs Csilla az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke, 2019 óta a Szövetség szóvivője. Volt kulturális államtitkár, 2014-ben rövid ideig kulturális miniszter és miniszterelnök-helyettes. Számos kisebbségi, illetve nyelvi jogokkal kapcsolatos árnyékjelentés összeállítója.
Több mint tíz európai uniós támogatásból megvalósított programot koordinált, amelyben számos EU-s tagállamból származó partnerrel dolgozott együtt. 2008-ban a bonchidai Bánffy-kastélyban végzett értékmentő munkájáért Europa Nostra Nagydíjban részesült az általa vezetett program. 2012-től napjainkig a brüsszeli központú Európai Örökség cím zsűritagja, 2020 márciusától a Budapesti Európa Stratégia Kutatóintézet (ESKI) kutatója.
Makkai Péter János 49 éves református lelkész, a Sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány fogyatékkal élők, gyermekjóléti és családsegítő ágazatának igazgatója.
Makkai Péter János a munkaügyi minisztérium államtitkára lesz
Fotó: RMDSZ.ro
a nappali foglalkoztató, védett műhelyek, speciális munkaközvetítő iroda, szociális vállalkozások, védett lakás, számos, fogyatékkal élők társadalmi elfogadását elősegítő helyi és nemzetközi rendezvény, valamint a Kovászna megyei, nehéz sorsú gyermekek délutáni oktatását és támogatását szolgáló programok kiépítése. Szociális érzékenysége hitbeli elkötelezettségéből és nagycsaládos hátteréből származik. Házas, három felnőtt gyermeke és egy unokája van.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás