Fotó: SRI.ro
A megyeszékhelyek polgármesterei is hozzáférhetnek nemzetbiztonságot érintő információkhoz egy új törvény értelmében. A jogszabály-módosítás kapcsán erdélyi magyar politikusok elmondták, van értelme a törvénynek, amennyiben nem politikai játszmákra, a politikai státus megerősítésére használják, hanem a nemzetiségi kérdéskörből kilépve valós potenciális veszélyhelyzetekre hívja fel a polgármesterek figyelmét a belföldi hírszerzés.
2022. december 02., 09:222022. december 02., 09:22
A megyeszékhelyek, valamint a bukaresti kerületek polgármesterei is hozzáférhetnek ezentúl a nemzetbiztonságot érintő információkhoz. A törvényt, mely ezt lehetővé teszi, hétfőn hirdette ki Klaus Iohannis államfő, miután a többség megszavazta a parlamentben. A Románia nemzetbiztonságáról szóló 1991/51-es törvényt módosító jogszabály a bukaresti kerületi, valamint és a megyeszékhelyek polgármestereivel bővíti azoknak a köztisztségviselőknek a körét, akik értesülhetnek a nemzetbiztonsági szolgálatok által megszerzett információkról.
A törvénymódosító tervezetet a PNL, a PSD és az USR képviselőinek és szenátorainak egy csoportja terjesztette be a parlamentbe. Indoklásuk szerint „az elmúlt évek gyakorlata azt mutatja, hogy a bukaresti kerületek polgármesterei és a megyeszékhelyek polgármesterei nemzetbiztonsági érdekeltségű létesítményekért, a közigazgatási-területi egységek vagyonának kezeléséért, valamint a nemzetbiztonság területére kiható fontos pénzalapokért felelnek”– idézte az Agerpres hírügynökség.
Csoma Botond, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) működését ellenőrző parlamenti bizottság tagja a Krónikának elmondta, eddig a helyi közigazgatásban csak a megyei tanácselnökök kapták ezeket a tájékoztatásokat a belföldi hírszerzéstől. Az RMDSZ frakcióvezetője különben nem támogatta a módosítást, úgy véli, elegendő, ha a megyei tanácselnökök hozzáférnek ezekhez az információkhoz. Felidézte, a törvénymódosítás bizottsági vitáján zavarta, hogy a kezdeményezők szóban azzal érveltek, a megyeszékhelyek polgármesterei panaszkodtak, hogy politikailag gyengíti őket, hogy nem kapják meg ezeket a jelentéseket.
– hangsúlyozta a frakcióvezető. Csoma Botond ugyanakkor nem vonja kétségbe, hogy esetenként ezek a tájékoztatások segíthetik a polgármesterek munkáját, ha felhívják a figyelmüket bizonyos jelenségekre.
Vannak ugyanis olyan megyeszékhelyek, például Kolozsvár, amelyek költségvetése nagyobb mint a megyének, a polgármester sok mindennel foglalkozik, nagy a hatásköre, tehát van logika abban, hogy azokon a területeken, melyekre a hatásköre kiterjed, kapjon információkat a belföldi hírszerzéstől.
Fotó: SRI/Facebook
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere lapunknak felidézte, három ízben volt környezetvédelmi miniszter, akkor volt jogosultsága a nemzetbiztonsági információkhoz, és időnként környezetvédelmi témában kapott is a belföldi hírszerzéstől ilyen jellegű dokumentumokat. „Nehéz megítélni, hogy hasznos vagy sem a törvénymódosítás. Mindenképpen ki kell lépni a nemzetiségi kérdéskörből,
– mondta a polgármester. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere viszont eddig soha nem kapott még nemzetbiztonsági információkat, így nem tudja megítélni, segítenének-e. Érdeklődésünkre kifejtette, nem utolsósorban kíváncsi arra, valóban kap-e majd minden ilyen jellegű tájékoztatást,mert „járni jár, de vajon jut-e”.
A NoName057 nevű, oroszbarát hackercsoport hivatalosan is magára vállalta a romániai intézmények hivatalos honlapjai elleni vasárnapi túlterheléses (DdoS) támadást.
Mint ismeretes, vasárnap megismételt elnökválasztásra várják a több mint 18 millió romániai választópolgárt, miután az alkotmánybíróság állítólagos külföldi beavatkozásról szóló hírszerzési jelentésekre hivatkozva érvénytelení
Május 25-ig marad Romániában az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) küldöttsége, és jelentést fog készíteni az elnökválasztásról.
Két vonat összeütközött vasárnap a konstancai vasútállomáson. Öt személyt kórházba szállítottak.
A VotCorect Koalíció vasárnap 12 óráig több mint száz bejelentést kapott, a legtöbb panasz a kampánycsend megsértésével, a lepecsételt szavazólap közzétételével, valamint a szavazóhelyiségekben tapasztalható szervezési problémákkal kapcsolatos.
Kigyulladt vasárnap egy személyszállító vonat mozdonya a szinajai állomáson.
A vasárnap reggel 7 órai urnanyitástól kezdődően öt választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Cáfolta vasárnap a belügyminisztérium, hogy a megismételt elnökválasztás első fordulójának napjára időzítve hackertámadás érte volna az intézmény honlapját.
Tilos fotókat vagy videófelvételeket készíteni a szavazólapról – hívta fel a figyelmet a Központi Választási Iroda (BEC).
Egy francia portál azt állítja, feltárta, hogyan avatkozott be Oroszország a 2024 novemberi romániai elnökválasztásba, amelyet érvénytelenítettek, és amely nyomán vasárnap tartják az újra kiírt voksolás első fordulóját.
szóljon hozzá!