Mint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság szerdán úgy döntött, ellentétes az alkotmánnyal annak a törvénymódosításnak több cikkelye is, amely a bírák és ügyészek szolgálati nyugdíjáról szól.
2023. augusztus 03., 16:442023. augusztus 03., 16:44
Vagyis a taláros testület tagjai gyakorlatilag megakadályozták, hogy csökkenjen a saját nyugdíjuk.
Ami nem kis összeget jelent: az Economica.net a talárosok vagyonbevallása alapján közölte, mekkora szolgálati nyugdíjat kaptak tavaly az erre jogosult alkotmánybírák.
Az év során összesen 438 965 lejes szolgálati nyugdíjat folyósítottak számára, ami havi szinten átlagosan több mint 36 580 lejes szolgálati nyugdíjat jelent. A nyugdíja mellett Enache 2022-ben 374 725 lejes jövedelmet is kapott bírói tisztség betöltése nyomán.
Livia Stanciu 461 880 lejes nyugdíjat kapott tavaly, beleértve a bírósági ítéletek által megállapított különbözeteket is.
Stanciu a nyugdíja mellett 2022-ben 372 323 lejes fizetéstt kapott.
Cristian Deliorga 377 304 lejes, azaz több mint havi 31 400 lejes nyugdíjjövedelmet vallott be tavaly.
Deliorga a nyugdíja mellett 2022-ben 283 980 lej értékű fizetést is kapott az alkotmánybíróságtól.
Mihaela Ciochina bíró átlagosan havi 10 000 lejes nyugdíjat kapott 2022-ben, ez összesen 120 000 lejt jelent az év során.
A nyugdíja mellett 2022-ben 157 372 lejes jövedelmet is kapott alkotmánybíróként.
Mint arról beszámoltunk, a taláros testület a legfelsőbb bíróság beadványának helyt adva, egyhangúlag döntött úgy, hogy a törvény egyes cikkelyei nem alkotmányosak.
Szerdán hozott döntésében a taláros testület a legfelsőbb bíróság óvásának helyt adva azokat az előírásokat minősítette alaptörvénybe ütközőknek, amelyek a bírák és ügyészek különnyugdíját korlátoznák, mivel szerinte ezek sértik az igazságszolgáltatás függetlenségének alkotmányos elvét.
A testület szerint a törvénytervezet hiányos, mert nem tartalmaz pontos rendelkezéseket a nyugdíjkorhatár (későbbi) fokozatos növelésével és a nyugdíjalap módosításával kapcsolatban.
Az alkotmánybíróság másfelől elismerte, hogy elvileg megadóztatható a szolgálati nyugdíjnak az a része, amely nem a járulékbefizetésen alapul (vagyis amit az állami költségvetésből fedeznek), de az adó nem lehet „büntető” jellegű, és egységesnek kell lennie valamennyi szolgálati nyugdíj esetében.
„A bíróság megállapította, hogy
A döntés eredményeként a törvény visszakerül a Parlament elé, hogy összhangba kerüljön a Bíróság döntésével” – mondta Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke.
A parlament június végén fogadta el a bírói és ügyészi nyugdíjakat érintő változtatásokat, amelyek értelmében az ügyészek és bírák 2028-ig a korábbiakkal azonos feltételek mellett, azaz életkortól függetlenül, 25 év szolgálati idő esetén nyugdíjba mehetnek, és az utolsó szolgálati hónapjuk bruttó fizetésének és juttatásainak 80 százalékát kitevő nyugdíjat kapnak. Konkrétabban, a módosítás ötéves türelmi időt állapít meg a különleges nyugdíjasok számára.
A nyugdíjkorhatár a jövő évtől fokozatosan emelkedik, 2024-től 50 évről 2035-ig 60 évre.
Döntés született arról is, hogy a nettó 4000 lej feletti különleges nyugdíjaknak csak 15%-át adóztatják meg.
Románia jelenleg 5309 korkedvezménnyel nyugállományba vonult egykori bírónak és ügyésznek fizet szolgálati nyugdíjat, amelynek átlagértéke havi 21 583 lej.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!