Mint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság szerdán úgy döntött, ellentétes az alkotmánnyal annak a törvénymódosításnak több cikkelye is, amely a bírák és ügyészek szolgálati nyugdíjáról szól.
2023. augusztus 03., 16:442023. augusztus 03., 16:44
Vagyis a taláros testület tagjai gyakorlatilag megakadályozták, hogy csökkenjen a saját nyugdíjuk.
Ami nem kis összeget jelent: az Economica.net a talárosok vagyonbevallása alapján közölte, mekkora szolgálati nyugdíjat kaptak tavaly az erre jogosult alkotmánybírák.
Az év során összesen 438 965 lejes szolgálati nyugdíjat folyósítottak számára, ami havi szinten átlagosan több mint 36 580 lejes szolgálati nyugdíjat jelent. A nyugdíja mellett Enache 2022-ben 374 725 lejes jövedelmet is kapott bírói tisztség betöltése nyomán.
Livia Stanciu 461 880 lejes nyugdíjat kapott tavaly, beleértve a bírósági ítéletek által megállapított különbözeteket is.
Stanciu a nyugdíja mellett 2022-ben 372 323 lejes fizetéstt kapott.
Cristian Deliorga 377 304 lejes, azaz több mint havi 31 400 lejes nyugdíjjövedelmet vallott be tavaly.
Deliorga a nyugdíja mellett 2022-ben 283 980 lej értékű fizetést is kapott az alkotmánybíróságtól.
Mihaela Ciochina bíró átlagosan havi 10 000 lejes nyugdíjat kapott 2022-ben, ez összesen 120 000 lejt jelent az év során.
A nyugdíja mellett 2022-ben 157 372 lejes jövedelmet is kapott alkotmánybíróként.
Mint arról beszámoltunk, a taláros testület a legfelsőbb bíróság beadványának helyt adva, egyhangúlag döntött úgy, hogy a törvény egyes cikkelyei nem alkotmányosak.
Szerdán hozott döntésében a taláros testület a legfelsőbb bíróság óvásának helyt adva azokat az előírásokat minősítette alaptörvénybe ütközőknek, amelyek a bírák és ügyészek különnyugdíját korlátoznák, mivel szerinte ezek sértik az igazságszolgáltatás függetlenségének alkotmányos elvét.
A testület szerint a törvénytervezet hiányos, mert nem tartalmaz pontos rendelkezéseket a nyugdíjkorhatár (későbbi) fokozatos növelésével és a nyugdíjalap módosításával kapcsolatban.
Az alkotmánybíróság másfelől elismerte, hogy elvileg megadóztatható a szolgálati nyugdíjnak az a része, amely nem a járulékbefizetésen alapul (vagyis amit az állami költségvetésből fedeznek), de az adó nem lehet „büntető” jellegű, és egységesnek kell lennie valamennyi szolgálati nyugdíj esetében.
„A bíróság megállapította, hogy
A döntés eredményeként a törvény visszakerül a Parlament elé, hogy összhangba kerüljön a Bíróság döntésével” – mondta Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke.
A parlament június végén fogadta el a bírói és ügyészi nyugdíjakat érintő változtatásokat, amelyek értelmében az ügyészek és bírák 2028-ig a korábbiakkal azonos feltételek mellett, azaz életkortól függetlenül, 25 év szolgálati idő esetén nyugdíjba mehetnek, és az utolsó szolgálati hónapjuk bruttó fizetésének és juttatásainak 80 százalékát kitevő nyugdíjat kapnak. Konkrétabban, a módosítás ötéves türelmi időt állapít meg a különleges nyugdíjasok számára.
A nyugdíjkorhatár a jövő évtől fokozatosan emelkedik, 2024-től 50 évről 2035-ig 60 évre.
Döntés született arról is, hogy a nettó 4000 lej feletti különleges nyugdíjaknak csak 15%-át adóztatják meg.
Románia jelenleg 5309 korkedvezménnyel nyugállományba vonult egykori bírónak és ügyésznek fizet szolgálati nyugdíjat, amelynek átlagértéke havi 21 583 lej.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!