Fotó: Presidency.ro
A romániai lakosság csaknem kétharmada (66 százaléka) úgy véli, hogy az országnak meg kell őriznie jelenlegi államformáját, és nem támogatná a monarchia visszaállítását – derül ki az Avangarde közvélemény-kutatásának pénteken közzétett eredményeiből.
2023. június 02., 17:012023. június 02., 17:01
2023. június 02., 18:012023. június 02., 18:01
A felmérésben részt vevőktől többek között azt kérdezték meg, támogatnák-e, hogy Románia változtassa meg az államformáját, és térjen vissza az 1947-ig fennálló monarchiához – írta az Agerpres. A megkérdezettek 18 százaléka támogatná ezt, 66 százalék nem helyeselné, 13 százalék nem tudott, 3 százalék nem akart válaszolni a kérdésre.
A válaszadók 6 százaléka szerint „egyikük sem tett jót az országnak”, a többiek nem tudtak vagy nem akartak válaszolni a kérdésre.
A megkérdezettek 44 százalékának jó véleménye van a monarchia intézményéről, 30 százaléknak nincs jó véleménye róla, 22 százaléknak nincs véleménye erről, 4 százalék nem válaszolt az erre vonatkozó kérdésre.
Radu hercegről a romániai lakosság 12 százaléka jó véleménnyel van, 31 százaléknak se jó, se rossz véleménye nincs róla, 13 százaléknak rossz a véleménye, 31 százaléknak nincs véleménye, vagy nem tudja, kiről van szó, 13 százalék nem válaszolt a kérdésre.
45 százaléknak se jó, se rossz véleménye nincs róla, 12 százaléknak rossz a véleménye, 2 százaléknak nincs véleménye vagy nem tudja, kiről van szó, 6 százalék nem válaszolt a kérdésre.
A közvélemény-kutatás május 29. és június 1. között készült 864 fős reprezentatív mintán, a hibahatár plusz/mínusz 3,4 százalék.
III. Károly brit királyt fogadta pénteken Bukarestben Klaus Iohannis államfő, az uralkodó több napos látogatásra érkezett Romániába.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!