Fotó: Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI)/Facebook
A hétfőn általános sztrájkba lépett tanügyi alkalmazottak nagy utcai tüntetésekkel is fenyegetőznek, ha a kormány nem áll elő a problémáikat megoldó konkrét javaslatokkal – derül ki a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség hétfői közös közleményéből.
2023. május 22., 14:022023. május 22., 14:02
2023. május 22., 15:102023. május 22., 15:10
„Figyelmeztetjük a román kormányt, hogy amennyiben a közeljövőben nem foglalkozik komolyan a tanügyi sztrájk tárgyát képező problémák megoldásával, és nem tesz olyan javaslatokat, amelyeket a szakszervezeti tagok elfogadnak, az oktatási alkalmazottak készek az általános sztrájkkal párhuzamosan utcai tüntetéseket is tartani” – idézi a közleményt az Agerpres.
„Nincs szükségünk szociális segélyekre! Nem vagyunk szociális támogatásra szorulók! Tisztességes bérekre van szükségünk! Nem egyik napról a másikra döntöttünk a sztrájk mellett! Nem űzünk politikai játszmákat! Ez az iskolai közeg sztrájkja, a több mint 200.000 tanügyi alkalmazott sztrájkja, akiknek elegük van abból, hogy a kormány semmibe veszi őket. Ez azoknak a sztrájkja, akik hangosan és világosan azt mondják most: ez így nem mehet tovább! Most fontosabb, mint valaha, hogy egységesek legyünk. Köszönjük a szülőknek és a diákoknak a támogatást és a megértést!” – üzenik a szakszervezetek.
A kormány illetékesei megkezdték azoknak a jogszabályoknak a kidolgozását, amelyek megteremtik a jogi keretet a pályakezdő pedagógusoknak szánt bérkiegészítő bónuszok és a hátrányos helyzetű településeken oktatóknak szánt ösztönző bérpótlék folyósítására.
Felhívják ugyanakkor a figyelmet a szociális hálókon és az online térben terjedő manipulálási kísérletekre és félretájékoztatásra, és felkérik az újságírókat és a szakszervezeti tagokat, hogy ellenőrizzék az információkat a szakszervezetek területi egységeinél.
Emlékeztetnek, hogy közel két éve különféle tiltakozó akciókkal próbálták felhívni a figyelmet az oktatási rendszer és a tanügyi alkalmazottak problémáira. 2021-től kezdődően egészen az általános sztrájk kirobbantásáig a következő akciókat szervezték meg: 2021. december 6-án iktattak a kormánynál egy 163 000 aláírást tartalmazó petíciót, amelyben béremelést kértek a tanügyben dolgozóknak; 2021. december 20-22-én tüntettek a kormány székhelye előtt; 2022. január 13-án is tüntettek a kormánypalotánál; január 19-én kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak; május 25-én tüntetést szerveztek a fővárosi Győzelem téren; 2023. február elsején tüntettek a kormány előtt; február 21-én közleményben jelentették be, hogy ki fogják robbantani az általános sztrájkot; március 29-én, valamint április 25–26-án tüntettek a kormány előtt; május 10-én felvonulást tartottak a fővárosban több mint 15 000 tanügyi alkalmazott részvételével; május 17-én kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak.
Mint ismeretes, hétfőn általános sztrájk kezdődött el a tanügyben, amely a szakszervezetek szerint mindaddig fog tartani, amíg a kormánytól nem kapnak egy nagyon világos perspektívákat kínáló megoldást, és a szakszervezeti tagok úgy nem döntenek, hogy felhagynak ezzel a tiltakozási formával. A Spiru Haret tömb szerint több mint 150 000 pedagógus és a kisegítő személyzet megközelítőleg 70 000 tagja vesz részt a tiltakozó akcióban.
Tizennyolc év után robbantottak ki hétfőtől ismét általános sztrájkot a magasabb béreket követelő tanügyi szakszervezetek, miután vasárnap délután kudarcba fulladtak a kormánnyal folytatott tárgyalások.
Mihai Constantin kormányszóvivő szerdán közölte, hogy az idei államfőválasztás előkészítéséhez, megszervezéséhez és lebonyolításához szükséges teljes összeget 1,39 milliárd lejre becsülik.
Tíz év múlva kezdődhet meg a román légierő F-16-os vadászgépeinek fokozatos lecserélése az ötödik generációs F-35-ösökre – derül ki a bukaresti védelmi tárca által kidolgozott törvénytervezetből.
Több jogszabálytervezetet is kidolgozott az idei súlyos aszály által sújtott gazdákat támogató intézkedésekről a mezőgazdasági minisztérium – jelentette ki a román agrárminiszter a szerdai kormányülésen.
A kommunizmus utolsó két évtizedében Romániából csaknem 100 ezer állampolgár távozott illegálisan, közülük mintegy 20 százalék volt magyar nemzetiségű.
Legalább öt orvost foglalkoztató állandó orvosi rendelőket hoz létre a bukaresti kormány az elszigetelt és nehezen megközelíthető településeken.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülésen megerősítette, hogy október elsejétől adómentessé válnak a 3000 lejnél alacsonyabb összegű nyugdíjak.
Ha államfővé választják, nem feltétlenül a saját pártjából származó politikust kér fel kormányalakításra – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szinte mindennaposak Romániában a tűzesetek, kigyulladt vonatok, tragikus katasztrófák borzolják a kedélyeket. Az elmúlt évek tragédiáinak ismeretében talán nem is meglepő, hogy az ország az Európai Unión belül a legtöbbet költ tűzvédelemre.
Közúti baleset elszenvedője volt Natalia Intotero, a román kormány családügyi minisztere, akit az incidens nyomán mentővel kórházba szállítottak.
Az Európai Unióban 5 004 vízbe fulladásos halálesetet jelentettek, ebből 1033 Romániában történt – derül ki az Eurostat 2021-re vonatkozó, kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!