Fotó: Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI)/Facebook
A hétfőn általános sztrájkba lépett tanügyi alkalmazottak nagy utcai tüntetésekkel is fenyegetőznek, ha a kormány nem áll elő a problémáikat megoldó konkrét javaslatokkal – derül ki a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség hétfői közös közleményéből.
2023. május 22., 14:022023. május 22., 14:02
2023. május 22., 15:102023. május 22., 15:10
„Figyelmeztetjük a román kormányt, hogy amennyiben a közeljövőben nem foglalkozik komolyan a tanügyi sztrájk tárgyát képező problémák megoldásával, és nem tesz olyan javaslatokat, amelyeket a szakszervezeti tagok elfogadnak, az oktatási alkalmazottak készek az általános sztrájkkal párhuzamosan utcai tüntetéseket is tartani” – idézi a közleményt az Agerpres.
„Nincs szükségünk szociális segélyekre! Nem vagyunk szociális támogatásra szorulók! Tisztességes bérekre van szükségünk! Nem egyik napról a másikra döntöttünk a sztrájk mellett! Nem űzünk politikai játszmákat! Ez az iskolai közeg sztrájkja, a több mint 200.000 tanügyi alkalmazott sztrájkja, akiknek elegük van abból, hogy a kormány semmibe veszi őket. Ez azoknak a sztrájkja, akik hangosan és világosan azt mondják most: ez így nem mehet tovább! Most fontosabb, mint valaha, hogy egységesek legyünk. Köszönjük a szülőknek és a diákoknak a támogatást és a megértést!” – üzenik a szakszervezetek.
A kormány illetékesei megkezdték azoknak a jogszabályoknak a kidolgozását, amelyek megteremtik a jogi keretet a pályakezdő pedagógusoknak szánt bérkiegészítő bónuszok és a hátrányos helyzetű településeken oktatóknak szánt ösztönző bérpótlék folyósítására.
Felhívják ugyanakkor a figyelmet a szociális hálókon és az online térben terjedő manipulálási kísérletekre és félretájékoztatásra, és felkérik az újságírókat és a szakszervezeti tagokat, hogy ellenőrizzék az információkat a szakszervezetek területi egységeinél.
Emlékeztetnek, hogy közel két éve különféle tiltakozó akciókkal próbálták felhívni a figyelmet az oktatási rendszer és a tanügyi alkalmazottak problémáira. 2021-től kezdődően egészen az általános sztrájk kirobbantásáig a következő akciókat szervezték meg: 2021. december 6-án iktattak a kormánynál egy 163 000 aláírást tartalmazó petíciót, amelyben béremelést kértek a tanügyben dolgozóknak; 2021. december 20-22-én tüntettek a kormány székhelye előtt; 2022. január 13-án is tüntettek a kormánypalotánál; január 19-én kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak; május 25-én tüntetést szerveztek a fővárosi Győzelem téren; 2023. február elsején tüntettek a kormány előtt; február 21-én közleményben jelentették be, hogy ki fogják robbantani az általános sztrájkot; március 29-én, valamint április 25–26-án tüntettek a kormány előtt; május 10-én felvonulást tartottak a fővárosban több mint 15 000 tanügyi alkalmazott részvételével; május 17-én kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak.
Mint ismeretes, hétfőn általános sztrájk kezdődött el a tanügyben, amely a szakszervezetek szerint mindaddig fog tartani, amíg a kormánytól nem kapnak egy nagyon világos perspektívákat kínáló megoldást, és a szakszervezeti tagok úgy nem döntenek, hogy felhagynak ezzel a tiltakozási formával. A Spiru Haret tömb szerint több mint 150 000 pedagógus és a kisegítő személyzet megközelítőleg 70 000 tagja vesz részt a tiltakozó akcióban.
Tizennyolc év után robbantottak ki hétfőtől ismét általános sztrájkot a magasabb béreket követelő tanügyi szakszervezetek, miután vasárnap délután kudarcba fulladtak a kormánnyal folytatott tárgyalások.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
szóljon hozzá!