Fotó: Jakab Mónika
Az oktatási, a munkaügyi, a pénzügy-, valamint az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium illetékesei megkezdték azoknak a jogszabályoknak a kidolgozását, amelyek megteremtik majd a jogi keretet a pályakezdő pedagógusoknak szánt bérkiegészítő bónuszok és a hátrányos helyzetű településeken oktató pedagógusoknak szánt ösztönző bérpótlék folyósítására.
2023. május 22., 13:032023. május 22., 13:03
2023. május 22., 14:002023. május 22., 14:00
Az oktatási minisztérium hétfői tájékoztatásában rámutatott, a Nicolae Ciucă miniszterelnök, Marcel Ciolacu képviselőházi elnök, valamint a kormány képviselői és a szakszervezeti vezetők részvételével a Victoria-palotában lezajlott vasárnapi egyeztetésen leszögezték, hogy a hátrányos helyzetű települések iskoláiban oktató pedagógusoknak szánt ösztönző bérpótlék szerepel az új közoktatási törvény tervezetében, amelyről szavaznia kell a szenátusnak.
Az Agerpres által idézett közlemény rámutat továbbá, hogy az illetékes minisztériumok megtették a szükséges lépéseket azoknak a jogszabályoknak a kidolgozására, amelyek megteremtik a jogi keretet arra, hogy a tanügyben dolgozó teljes kisegítő személyzet elérje a 153-as egységes bértörvényben 2022-re előirányzott bérszintet.
Az intézkedés 90 millió lejes terhet róna az idei költségvetésre.
Az általános sztrájk viszont ettől még várhatóan nem áll le. Marius Nistor, a Spiru Haret szakszervezeti szövetség elnöke vasárnap este a B1 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, a pedagógusok kategorikusan elutasították azt az ötletet, hogy a tanárok bizonyos kategóriái számára pótlékokat biztosítsanak, amelyet a vasárnapi tárgyalásokon a kormány képviselői terjesztettek elő.
Nem segélyt kapunk, az oktatásban dolgozunk. Nem fogadjuk el, hogy így bánjanak velünk. A kollégáink többségének ez az álláspontja” – tette hozzá Marius Nistor.
Rámutatott: azt akarják, hogy a pedagógusok fizetése elérje az átlagbért, a régóta pályán levő tanároké pedig még nagyobb legyen. „Amikor az oktatási minisztériumban megvitattuk a bértáblát, ebből a viszonyítási alapból indultunk ki: a diplomás pályakezdők fizetésének meg kell egyeznie a bruttó átlagbérrel. Mit jelent ez nettó számokban egy pályakezdő számára? Azt, hogy 2500–2700 lejről majdnem 4000 lejre nő a nettó összeg. Ez lenne a kezdő fizetés. A karrier során pedig progresszív növekedés szükséges, a rendszerből kilépő kollégáknak valahol 6900–7000 lej közötti nettó fizetést kellene kapniuk” – válaszolta Marius Nistor arra a kérdésre, hogy milyen fizetéseket szeretnének a tanárok.
Tizennyolc év után robbantottak ki hétfőtől ismét általános sztrájkot a magasabb béreket követelő tanügyi szakszervezetek, miután vasárnap délután kudarcba fulladtak a kormánnyal folytatott tárgyalások.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
szóljon hozzá!