Képünk illusztráció
Fotó: Frommers.com
Nem felelnek meg az egészségbiztonsági szabályoknak a tanfelügyelőségekhez eljuttatott nyáltesztek a tanügyben dolgozókat tömörítő szakszervezetek szerint. Vasárnapi közleményükben részletesebb használati útmutatót is igényelnek.
2021. november 28., 11:302021. november 28., 11:30
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) és a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség által kiadott közlemény felrója, hogy a koronavírus-fertőzés kimutatására alkalmas gyorstesztek nem szettben érkeztek a tanfelügyelőségekhez, hanem „ömlesztve”, ezért szerintük legalább három emberre van szükség, hogy összeválogassa az egy diák teszteléséhez szükséges csomagot. Ezért azt kérik az országos gyógyszerügynökségtől (ANMDMR), hogy
A közbeszerzések lebonyolításával megbízott szakhatóságtól (ONAC) pedig azt kérik, hozza nyilvánosságra azokat a kritériumokat, amelyek mentén beszerezték ezeket a teszteket.
A közlemény leszögezi ugyanakkor, hogy a tesztek szétosztását a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségre (IGSU) kellett volna bízni, miután illetékeseik írták alá a szerződéseket.
„A szülők és a pedagógusok joggal teszik fel a kérdést, hogy az az intézmény, amely kiírta a versenytárgyalást, helyesen állította-e össze a tenderfüzetet a tesztek szétosztását illetően? Ha helyesen állította össze, akkor betartják a szabályokat?
– szögezi le a két szakszervezeti szövetség által kiadott közlemény.
Arra is ráirányítják a figyelmet, hogy bár az oktatási miniszter arról biztosította őket, nem osztják ki a teszteket a mostani szabadnapok idején, úgy tudják, számos iskolaigazgató behívta szombaton az alkalmazottakat.
„Határozottan kérjük Románia kormányát és az oktatási minisztériumot, hogy tartsa tiszteletben az alkalmazottaknak a törvényes munkaszüneti napokhoz való jogát, és december 2–3-án osszák szét a teszteket, a használat pedig december 6-án kezdődjön. Kérjük továbbá, hogy
– fogalmaz a közlemény.
Használati útmutatóval együtt érkeztek meg az iskolákba a nyál alapú antigén gyorstesztek – közölte szombati sajtótájékoztatóján Raed Arafat.
Amint arról beszámoltunk, Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár szombaton úgy nyilatkozott, használati útmutatóval együtt érkeztek meg az iskolákba a nyál alapú antigén gyorstesztek. Elmondta, sokszorosításuk után a tanintézetek vezetői szétoszthatják az útmutatót a gyerekek szűrését végző személyeknek. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy az iskolákba nem előre összeállított tesztkészletek, hanem ezek kellékei érkeztek meg, mert jelentős késéssel futottak volna be a szállítmányok, ha előre összeállított nagy mennyiségű tesztkészletet rendelnek meg.
Az iskolák egy része megkapta csütörtökön a koronavírus-szűrésre szolgáló nyál alapú antigén gyorsteszteket. A többi tanintézethez pénteken jutnak el ezek.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
szóljon hozzá!