Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
A romániai fiatalok több mint 60 százaléka gondolja azt, hogy az ország rossz irányba tart, és nem bízik sem a parlamentben, sem a kormányban, sem pedig az államelnöki hivatalban, az elmúlt tíz évben pedig megkétszereződött azoknak a száma, akik végleg elhagyták az országot – derül ki egy, a G4media.ro portál által idézett elemzésből, amely az Eurostat, az Országos Statisztikai Intézet (INS), valamint a Romániai fiatalok 2022-es barométerének adatait vette górcső alá.
2022. október 02., 12:542022. október 02., 12:54
Az Európai Bizottság adatai szeirnt 2021. január elsején 3 039 883 fiatal (15–29 év) élt Romániában, ami a lakosság csaknem 16 százalékát jelentette. Amíg azonban abszolút számként tekintve ez lenne az egyik legnagyobb fiatal közösség európai összevetésben, arányként elmarad a 16,3 százalékos uniós átlagtól.
– a számadatok tükrében csak az elmúlt évtizedben 1,2 millió 15–29 év közötti személy emigrált az országból.
a mutató a koronavírus-világjárvány alatt történelmi minimumra zsugorodott: miközben a 2011–2019-es időszakban a mutató csúcsa a 2013-as –35 534, mélypontja pedig a 2015-ös –56 791 volt, addig 2020-ban –96 802, 2021-ben –154 175 volt a természetes szaporulat.
A legfrissebb felmérések eredménye szerint a 18–29 éves, vagyis szavazati joggal rendelkező fiatalok 64 százaléka gondolja azt, hogy az ország rossz irányba tart, és csupán 35 százalékra rúg azoknak az aránya, akik szerint az irány jó.
Reális elvárásaik vannak a fiatal munkavállalóknak, ezért érdemes komolyan venni őket – vonja le a következtetést a DreamJobs romániai állásközvetítő portál friss felmérése.
63 százalékuk mondta azt, hogy nem bízik a bukaresti kormányban. „Lényeges, hogy a 18–24 évesek 57 százaléka mondta azt, hogy egyáltalán vagy csaknem egyáltalán nem bízik a kormányban, miközben a 25–29 éves korcsoportban ez az arány 72 százalékos. Vagyis
– emeli ki az elemzés. Ami a parlamentet illeti, a megkérdezettek 65 százaléka mondta azt, hogy egyáltalán vagy csaknem egyáltalán nem bízik a testületben. Csak Románia elnöke áll valamivel jobban, de ő is csak akkor, ha a parlamentbe vagy a kormányba vetett bizalmat vesszük alapul, ugyanis az elnöki hivatalra bizalmatlanul tekintők aránya is eléri az 59 százalékot.
A munkanélküliségi ráta 5,3 százalékos volt júniusban, ami 0,1 százalékpontos csökkenést jelent az előző hónapban jegyzetthez (5,4 százalék) viszonyítva – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
117 millió euróval támogatja az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma a fiatalok, munkanélküliek és aktív munkaszerződéssel nem rendelkezők integrálását a munkaerőpiacra – áll az RMDSZ szerdai közleményében.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
1 hozzászólás