Fotó: Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI)/Facebook
Miközben a kormány arra készül, hogy 12 órakor kezdődő ülésén elfogadja a tanügyi szakszervezetek által szerda este elutasított ajánlatot szentesítő sürgősségi rendeletet, a pedagógusok elárulták, milyen feltételek mellett térnének vissza a katedrák mögé. Nicolae Ciucă miniszterelnök újabb tárgyalásokra várja a szakszervezeti vezetőket.
2023. június 01., 10:162023. június 01., 10:16
2023. június 01., 12:402023. június 01., 12:40
A tanügyben dolgozókat tömörítő szakszervezetek csütörtök reggel abban állapodtak meg, hogy abban az esetben hagyják abba az általános sztrájkot, ha a kormány már ettől a hónaptól megadja a 4000 lejes fizetést a pályakezdő tanároknak. Jelenleg a kezdő pedagógusok 2500–2600 lejt keresnek.
Közben a Ciucă-kabinet arra készül, hogy a 12 órakor kezdődő ülésén elfogadja a szerdán utolsónak nevezett ajánlatát szentesítő sürgősségi kormányrendeletet. Ebben – mint ismeretes – az áll, hogy júniustól a pedagógusok és a kisegítő tanszemélyzet bére bruttó 1000 lejjel, a kisegítő személyzeté bruttó 400 lejjel nő.
A szakszervezetek azonban nem fogadták el a kormány ajánlatát. „A sztrájkot folytatjuk, legyen világos. Nem fogadták el (a szakszervezeti tagok – szerk. megj.) a bruttó 1000 lejes fizetésemelést sem. Nagyobb összeget kérnek, nettó 2000 lejes béremelést” – jelentette ki szerda este Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke.
Folytatódik az általános sztrájk a tanügyben, a szakszervezetek ugyanis nem fogadták el a kormány szerdai ajánlatát. A kabinet javaslata arról szólt, hogy a pedagógusok bérét bruttó 1000, a kisegítő személyzetét 400 lejjel emelik június elsejétől.
Az intézmény arról tájékoztatott, hogy a tárgyalásokra kitűzött időpont 12.30.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
szóljon hozzá!